Zabbix 1.9 - en to uk translation catalogue (2195 entries)

en: d M Y H:i:s
uk: d.m.Y  H:i:s

en: d M Y
uk: d.m.Y

en: d.M
uk: d M

en: y
uk: р

en: m
uk: м

en: w
uk: т

en: d
uk: д

en: h
uk: г

en: s
uk: с

en: ms
uk: мс

en: Sun
uk: Нед

en: Mon
uk: Пон

en: Tue
uk: Вів

en: Wed
uk: Сер

en: Thu
uk: Чет

en: Fri
uk: П'ят

en: Sat
uk: Суб

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Jan
uk: Січ

en: Feb
uk: Лют

en: Mar
uk: Бер

en: Apr
uk: Кві

en: May
uk: Тра

en: Jun
uk: Чер

en: Jul
uk: Лип

en: Aug
uk: Сер

en: Sep
uk: Вер

en: Oct
uk: Жов

en: Nov
uk: Лис

en: Dec
uk: Гру

en: January
uk: Січень

en: February
uk: Лютий

en: March
uk: Березень

en: April
uk: Квітень

en: June
uk: Червень

en: July
uk: Липень

en: August
uk: Серпень

en: September
uk: Вересень

en: October
uk: Жовтень

en: November
uk: Листопад

en: December
uk: Грудень

en: Activate selected
uk: Активувати вибране

en: Disable selected
uk: Дезактивувати вибране

en: Activate selected hosts
uk: Активувати вибрані

en: Disable selected hosts
uk: Дезактивувати вибрані

en: Delete selected
uk: Видалити вибрані

en: Copy selected to ...
uk: Копіювати в...

en: Schema
uk: Схема

en: created
uk: створено

en: Host IP
uk: IP адреса вузла мережі

en: Service type
uk: Тип сервісу

en: Service port
uk: Порт сервісу

en: Discovery status
uk: Стан виявлення

en: Received value
uk: Отримане значення

en: Uptime/Downtime
uk: Доступний/Недоступний

en: Discovery rule
uk: Правило виявлення

en: Discovery
uk: Виявлення

en: DISCOVERY
uk: ВИЯВЛЕННЯ

en: Configuration of discovery
uk: Налаштування виявлення

en: CONFIGURATION OF DISCOVERY
uk: НАЛАШТУВАННЯ ВИЯВЛЕННЯ

en: No discovery rules defined
uk: Правил для виявлення не визначено

en: IP range
uk: Діапазон IP адрес

en: Checks
uk: Перевірки

en: Create rule
uk: Створити правило

en: Delete rule?
uk: Видалити правило?

en: Discovery by proxy
uk: Виявлення через проксі

en: (no proxy)
uk: (не має проксі)

en: Device uniqueness criteria
uk: Критерій унікальності пристрою

en: Event source
uk: Джерело події

en: New check
uk: Нова перевірка

en: ports
uk: порти

en: Discovery rules deleted
uk: Правила виявлення видалено

en: Discovery rule deleted
uk: Правило виявлення видалено

en: Cannot delete discovery rule
uk: Не вдалося видалити правило виявлення

en: Discovery rules updated
uk: Правила виявлення оновлено

en: Discovery rule updated
uk: Правило виявлення оновлено

en: Cannot update discovery rule
uk: Не вдалося оновити правило виявлення

en: Discovery rule added
uk: Правило виявлення додано

en: Cannot add discovery rule
uk: Не вдалося додати правило виявлення

en: STATUS OF DISCOVERY
uk: СТАН ВИЯВЛЕННЯ

en: Status of discovery
uk: Стан виявлення

en: Enable selected discovery rules?
uk: Активувати вибрані правила виявлення?

en: Disable selected discovery rules?
uk: Дезактивувати вибрані правила виявлення?

en: Delete selected discovery rules?
uk: Видалити вибрані правила виявлення?

en: Discovered
uk: Виявлено

en: Lost
uk: Втрачено

en: Uptime
uk: Доступний

en: Downtime
uk: Недоступний

en: Discovered device
uk: Виявлений пристрій

en: Monitored host
uk: Вузел мережі під спостереженням

en: Incorrect IP range.
uk: Некоректний діапазон IP.

en: Details of scenario
uk: Деталі сценарію

en: DETAILS OF SCENARIO
uk: ДЕТАЛІ СЦЕНАРІЮ

en: Speed
uk: Швидкість

en: Response code
uk: Код відповіді

en: TOTAL
uk: ВСЬОГО

en: Response time
uk: Час відповіді

en: In progress
uk: В роботі

en: of
uk: із

en: to
uk: до

en: In check
uk: Перевіряється

en: Idle till
uk: Простоює до

en: Failed on
uk: Помилковий в

en: Failed
uk: Помилковий

en: Status of Web monitoring
uk: Стан Веб моніторингу

en: STATUS OF WEB MONITORING
uk: СТАН ВЕБ МОНІТОРИНГУ

en: State
uk: Статус

en: Sort
uk: Сортувати

en: Status codes
uk: Перев. HTTP-кодів статусу

en: Web
uk: Веб

en: Configuration of Web monitoring
uk: Налаштування веб моніторингу

en: CONFIGURATION OF WEB MONITORING
uk: НАЛАШТУВАННЯ ВЕБ МОНІТОРИНГУ

en: Scenario
uk: Сценарій

en: Scenarios
uk: Сценарії

en: SCENARIOS
uk: СЦЕНАРІЇ

en: Create scenario
uk: Створити сценарій

en: Hide disabled scenarios
uk: Приховати відключені сценарії

en: Show disabled scenarios
uk: Показати відключені сценарії

en: Number of steps
uk: Кількість кроків

en: Scenario deleted
uk: Сценарій видалено

en: Scenario activated
uk: Сценарій активовано

en: Scenario disabled
uk: Сценарій дезактивовано

en: Delete scenario?
uk: Видалити сценарій?

en: Scenario updated
uk: Сценарій оновлено

en: Cannot update scenario
uk: Не вдалося оновити сценарій

en: Scenario added
uk: Сценарій додано

en: Cannot add scenario
uk: Не вдалося додати сценарій

en: Cannot delete scenario
uk: Не вдалося оновити сценарій

en: Agent
uk: Агент

en: Variables
uk: Змінні

en: Step
uk: Крок

en: Steps
uk: Кроки

en: Timeout
uk: Час очікування

en: Post
uk: Змінні і дані для HTTP Post

en: Required
uk: Вимагається текст-відповідь

en: Step of scenario
uk: Крок сценарію

en: Basic authentication
uk: Звичайна аутентифікація

en: NTLM authentication
uk: NTLM аутентифікація

en: Enable selected WEB scenarios?
uk: Активувати вибрані ВЕБ сценарії?

en: Disable selected WEB scenarios?
uk: Дезактивувати вибрані ВЕБ сценарії?

en: Delete history of selected WEB scenarios?
uk: Видалити історію вибраних ВЕБ сценаріїв?

en: Delete selected WEB scenarios?
uk: Видалити вибрані ВЕБ сценарії?

en: (select host first)
uk: (спочатку виберіть вузел мережі)

en: Element
uk: Елемент

en: Elements
uk: Елементи

en: Only host info
uk: Інформація тільки про вузел мережі

en: Export/Import
uk: Експорт/Імпорт

en: Import file
uk: Імпорт файлу

en: Import
uk: Імпорт

en: IMPORT
uk: ІМПОРТ

en: Export
uk: Експорт

en: Export selected
uk: Експортувати вибране

en: EXPORT
uk: ЕКСПОРТ

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Back
uk: Назад

en: BACK
uk: НАЗАД

en: No data for export
uk: Не має даних для експорту

en: no data
uk: не має даних

en: NO DATA
uk: НЕ МАЄ ДАНИХ

en: Rules
uk: Правила

en: Existing
uk: існуюче

en: Missing
uk: відсутнє

en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh time in seconds
uk: Інтервал оновлення в секундах

en: Refresh time multiplier
uk: Множник інтервалу оновлення

en: Imported
uk: Імпортовано

en: successfully
uk: успішно

en: failed
uk: помилка

en: LOCAL
uk: ЛОКАЛЬНИЙ

en: SERVER
uk: СЕРВЕР

en: Previous
uk: Назад

en: Next
uk: Далі

en: Retry
uk: Повторити

en: Finish
uk: Завершити

en: Fail
uk: Помилка

en: UPDATE
uk: ОНОВЛЕННЯ

en: Installation
uk: Інсталяція

en: New installation
uk: Нова інсталяція

en: NEW INSTALLATION
uk: НОВА ІНСТАЛЯЦІЯ

en: Installation/Update
uk: Інсталяція/Оновлення

en: Zabbix is temporarily unavailable
uk: Zabbix тимчасово недоступний

en: Multibyte String module required to run FrontEnd
uk: Необхідно модуль Multibyte String для запуску FrontEnd

en: Y.M.d H:i:s
uk: d.m.Y H:i:s

en: Incorrect parameter used for Conditions
uk: Некоректний параметр використано в Умовах

en: Incorrect parameter used for Operations
uk: Некоректний параметр використано в Операціях

en: Incorrect parameter used for Action
uk: Некоректний параметр використано в Дії

en: Empty input parameter
uk: Вхідний параметр є пустим

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Do not keep history older than (in days)
uk: Не зберігати історію старіше ніж (в днях)

en: Do not keep trends older than (in days)
uk: Не зберігати тенденції старіше ніж (в днях)

en: Master node
uk: Майстер нода

en: Child
uk: Підлегла

en: Master
uk: Майстер

en: Node updated
uk: Ноду оновлено

en: Cannot update node
uk: Не вдалося оновити ноду

en: Node added
uk: Ноду додано

en: Cannot add node
uk: Не вдалося додати ноду

en: Node deleted
uk: Ноду видалено

en: Cannot delete node
uk: Не вдалося видалити ноду

en: Current node
uk: Поточна нода

en: Select Nodes
uk: Вибрати ноди

en: No events to acknowledge
uk: Не має подій для підтвердження

en: Acknowledges
uk: Підтвердження

en: Acknowledge
uk: Підтвердити

en: Return
uk: Повернутись

en: Acknowledge alarm by
uk: Підтвердження тривоги від імені

en: Add comment by
uk: Додати коментар

en: ALARM ACKNOWLEDGES
uk: ПІДТВЕРДЖЕННЯ ТРИВОГИ

en: Acknowledge added
uk: Підтвердження додано

en: Cannot acknowledge event
uk: Не вдалося підтвердити подію

en: ----[BULK ACKNOWLEDGE]----
uk: ----[ВВЕДЕНО ЯК МАСОВЕ ПІДТВЕРДЖЕННЯ]----

en: Bulk acknowledge
uk: Масове підтвердження

en: Immediately
uk: Негайно

en: Infinity
uk: Безкінечно

en: Recovery message
uk: Повідомлення про відновлення

en: Configuration of actions
uk: Налаштування дій

en: CONFIGURATION OF ACTIONS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ДІЙ

en: Operation type
uk: Тип операції

en: Send message
uk: Надіслати повідомлення

en: Remote command
uk: Віддалена команда

en: Remote commands
uk: Віддалені команди

en: Filter
uk: Фільтрувати

en: Trigger severity
uk: Важливість тригера

en: Trigger value
uk: Значення тригера

en: Time period
uk: Період часу

en: Maintenance status
uk: Стан сервісу

en: maintenance
uk: сервіс

en: max value
uk: макс. значення

en: min value
uk: мін. значення

en: Trigger description
uk: Опис тригера

en: Host name
uk: Ім'я вузла мережі

en: Action conditions
uk: Умови дії

en: Operation condition
uk: Умова операції

en: Conditions
uk: Умови

en: Condition
uk: Умова

en: New condition
uk: Нова умова

en: Action operations
uk: Операції дії

en: Operations
uk: Операції

en: Edit operation
uk: Змінити операцію

en: No conditions defined
uk: Умови не визначено

en: Actions deleted
uk: Дії видалено

en: Cannot delete actions
uk: Не вдалося видалити дії

en: No operations defined
uk: Не має визначених операцій

en: New
uk: Новий

en: Add host
uk: Додати вузел мережі

en: Remove host
uk: Видалити вузел мережі

en: Enable host
uk: Активувати вузел мережі

en: Disable host
uk: Дезактивувати вузел мережі

en: Link to template
uk: Приєднати до шаблону

en: Unlink from template
uk: Від'єднати від шаблону

en: Host template
uk: Шаблон вузла мережі

en: Event acknowledged
uk: Підтвердження події

en: Send only to
uk: Відправляти тільки на

en: User medias
uk: Методи повідомлень користувача

en: Discovery check
uk: Перевірка виявлення

en: Discovered object
uk: Виявлений об'єкт

en: Device
uk: Пристрій

en: Auto registration
uk: Автоматична реєстрація

en: Incorrect trigger
uk: Некоректний тригер

en: Incorrect host
uk: Некоректний вузел мережі

en: Incorrect period
uk: Некоректний період

en: Incorrect IP
uk: Некоректний IP

en: Incorrect discovery check
uk: Некоректна перевірка виявлення

en: Incorrect port
uk: Некоректний порт

en: Incorrect discovery status
uk: Некоректний стан виявлення

en: Incorrect condition type
uk: Некоректний тип умови

en: Incorrect object type
uk: Некоректний тип об'єкта

en: Incorrect operation type
uk: Некоректний тип операції

en: Incorrect user
uk: Некоректний користувач

en: Incorrect steps
uk: Некоректні кроки

en: selected actions?
uk: вибрані дії?

en: Actions
uk: Дії

en: Logs
uk: Журнали

en: LOGS
uk: ЖУРНАЛИ

en: ACTIONS
uk: ДІЇ

en: Message actions
uk: Повідомлення дій

en: Command actions
uk: Команди дій

en: Action added
uk: Дію додано

en: Cannot add action
uk: Не вдалося додати дію

en: Action updated
uk: Дію оновлено

en: Cannot update action
uk: Не вдалося оновити дію

en: Action deleted
uk: Дію видалено

en: Cannot delete action
uk: Не вдалося видалити дію

en: Send message to
uk: Надіслати повідомлення

en: Run remote commands
uk: Виконання віддалених команд

en: Delay
uk: Затримка

en: Subject
uk: Тема

en: Recovery subject
uk: Тема про відновлення

en: Default message
uk: Повідомлення по замовчуванню

en: Default subject
uk: Тема по замовчуванню

en: Message
uk: Повідомлення

en: ON
uk: УВІМК

en: OFF
uk: ВИМКН

en: On
uk: Увімк

en: Off
uk: Вимкн

en: No actions defined
uk: Дій не визначено

en: Single user
uk: Одному користувачу

en: User group
uk: Групі користувачів

en: Group
uk: Група

en: User
uk: Користувач

en: Not classified
uk: Не класифіковано

en: Information
uk: Інформація

en: Warning
uk: Попередження

en: Average
uk: Середня

en: High
uk: Висока

en: Disaster
uk: Критична

en: AND / OR
uk: ТА / АБО

en: AND
uk: ТА

en: and
uk: та

en: OR
uk: АБО

en: or
uk: або

en: Type of calculation
uk: Тип калькуляції

en: Create Action
uk: Створити дію

en: Delete selected action?
uk: Видалити обрану дію?

en: like
uk: містить

en: not like
uk: не містить

en: in
uk: в

en: not in
uk: не в

en: Retries left
uk: Здійснено спроб

en: Actions since
uk: Дії з

en: Incorrect escalation period
uk: Некоректний період ескалації

en: Show all
uk: Відображувати все

en: Time
uk: Час

en: Status
uk: Стан

en: Duration
uk: Тривалість

en: TRUE
uk: ПРАВДА

en: FALSE
uk: БРЕХНЯ

en: UNKNOWN
uk: НЕВІДОМО

en: Type
uk: Тип

en: Recipient(s)
uk: Отримувачі

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Error
uk: Помилка

en: sent
uk: надіслано

en: executed
uk: виконано

en: not sent
uk: не надіслано

en: No actions found
uk: Дій не виявлено

en: Incorrect command
uk: Некоректна команда

en: Unknown group name
uk: Невідоме ім'я групи

en: Unknown host name
uk: Невідоме ім'я вузла

en: in command
uk: в команді

en: Line
uk: Лінія

en: Filled region
uk: Заповнений регіон

en: Bold line
uk: Товста лінія

en: Dot
uk: Лінія з крапок

en: Dashed line
uk: Пунктирна лінія

en: Gradient line
uk: Градієнтна лінія

en: Custom graphs
uk: Графіки користувача

en: GRAPHS
uk: ГРАФІКИ

en: Select graph to display
uk: Оберіть графік для відображення

en: Period
uk: Період

en: Select graph...
uk: Оберіть графік...

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: View
uk: Вигляд

en: GUI
uk: Веб інтерфейс

en: Dropdown first entry
uk: Перший запис у списку

en: remember selected
uk: запам'ятати обране

en: Max count of elements to show inside table cell
uk: Макс. кількість елементів в таблиці

en: Search/Filter elements limit
uk: Ліміт елементів в пошуку/фільтрі

en: Themes
uk: Теми інтерфейсу

en: System default
uk: Системна по замовчуванню

en: Black & Blue
uk: Бірюзові сутінки

en: Original blue
uk: Оригінальна блакитна

en: Dark orange
uk: Помаранчева ніч

en: Default theme
uk: Тема по замовчуванню

en: Event acknowledges
uk: Підтвердження подій

en: Days
uk: Днів

en: Show events not older
uk: Відображувати події не старіші

en: Show events max
uk: Відображувати подій максимум

en: Max count of events per trigger to show
uk: Макс. кількість подій у тригера для відображення

en: Cannot update value map
uk: Не вдалося оновити перетворення значення

en: Value map added
uk: Перетворення значення додано

en: Cannot add value map
uk: Не вдалося додати перетворення значення

en: Value map deleted
uk: Перетворення значення видалено

en: Cannot delete value map
uk: Не вдалося видалити перетворення значення

en: Value map updated
uk: Перетворення значення оновлено

en: VALUE MAPPING
uk: ПЕРЕТВОРЕННЯ ЗНАЧЕНЬ

en: Value mapping
uk: Перетворення значень

en: Value map
uk: Перетворення значення

en: Mapping
uk: Перетворення

en: New mapping
uk: Нове перетворення

en: No mapping defined
uk: Перетворень не визначено

en: Create value map
uk: Створити перетворення значення

en: Configuration of Zabbix
uk: Налаштування Zabbix

en: CONFIGURATION OF ZABBIX
uk: НАЛАШТУВАННЯ ZABBIX

en: Configuration updated
uk: Налаштування оновлено

en: Configuration was not updated
uk: Налаштування не оновлено

en: Added new media type
uk: Додано новий метод повідомлень

en: New media type was not added
uk: Новий метод повідомлень не додано

en: Media type updated
uk: Метод повідомлень оновлено

en: Media type was not updated
uk: Метод повідомлень не оновлено

en: Media type deleted
uk: Метод повідомлень видалено

en: Media type was not deleted
uk: Метод повідомлень не видалено

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Do not keep actions older than (in days)
uk: Не зберігати дії старші ніж (днів)

en: Do not keep events older than (in days)
uk: Не зберігати події старше ніж (днів)

en: No media types defined
uk: Методів повідомлень не визначено

en: SMTP server
uk: SMTP сервер

en: SMTP helo
uk: SMTP привітання (HELO)

en: SMTP email
uk: SMTP адрес електронної пошти

en: Script name
uk: Назва скрипта

en: Delete selected media?
uk: Видалити обраний метод повідомлень?

en: Delete selected image?
uk: Видалити обрані картинки?

en: Housekeeper
uk: Очистка історії

en: Media types
uk: Методи повідомлень

en: Escalation rules
uk: Правила ескалації

en: Enable escalations
uk: Задіяти ескалації

en: Escalation
uk: Ескалація

en: Escalation rule
uk: Правило ескалації

en: Default
uk: По замовчуванню

en: Images
uk: Картинки

en: Image
uk: Картинка

en: IMAGES
uk: КАРТИНКИ

en: Icon
uk: Іконка

en: No images defined
uk: Картинок не визначено

en: Background
uk: Фонове зображення

en: Upload
uk: Завантажити

en: Image added
uk: Картинку додано

en: Cannot add image
uk: Не вдалося додати картинку

en: Image deleted
uk: Картинку видалено

en: Cannot delete image
uk: Не вдалося видалити картинку

en: Image updated
uk: Картинку оновлено

en: Cannot update image
uk: Не вдалося оновити картинку

en: Other
uk: Інші

en: Other parameters
uk: Інші параметри

en: Refresh unsupported items (in sec)
uk: Оновлювати елементи даних, які не підтримуються (секунди)

en: Create Media Type
uk: Створити метод повідомлень

en: Create Image
uk: Створити картинку

en: Working time
uk: Робочий час

en: User group for database down message
uk: Повідомлення для групи користувачів при недоступності бази даних

en: Incorrect group
uk: Некоректна група

en: Nothing to do
uk: Нічого не зроблено

en: Incorrect work period
uk: Некоректний режим роботи

en: USA (160 characters)
uk: США (160 символів)

en: Canada (136 characters)
uk: Канада (136 символів)

en: Message text limit
uk: Обреження тексту повідомлення

en: Regular expressions
uk: Регулярні вирази

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Expressions
uk: Вирази

en: Expression
uk: Вираз

en: Expected result
uk: Очікуваний результат

en: Character string included
uk: Містить рядок символів

en: Any character string included
uk: Містить будь-який рядок символів

en: Character string not included
uk: Не містить рядок символів

en: Result is TRUE
uk: Результат ПРАВДА

en: Result is FALSE
uk: Результат БРЕХНЯ

en: Expression type
uk: Тип виразу

en: New expression
uk: Новий вираз

en: Case sensitive
uk: Чутливий до регістру

en: Test
uk: Тест

en: Delimiter
uk: Розділювач

en: Test string
uk: Тестовий рядок

en: Incorrect expression
uk: Некоректний вираз

en: New regular expression
uk: Новий регулярний вираз

en: Regular expression added
uk: Регулярний вираз додано

en: Cannot add regular expression
uk: Не вдалося додати регулярний вираз

en: Regular expression updated
uk: Регулярний вираз оновлено

en: Cannot update regular expression
uk: Не вдалося оновити регулярний вираз

en: Regular expression deleted
uk: Регулярний вираз видалено

en: Cannot delete regular expression
uk: Не вдалося видалити регулярний вираз

en: Delete regular expression?
uk: Видалити регулярний вираз?

en: Delete selected regular expressions?
uk: Видалити вибрані регулярні вирази?

en: Group for discovered hosts
uk: Група для виявлених вузлів

en: Value maps are used to create a mapping between numeric values and string representations
uk: Перетворення значень використовуються для створення перетворень між цифровими значеннями та їх текстовими інтерпретаціями

en: Delete selected media types?
uk: Видалити вибрані методи повідомлень?

en: Commercial
uk: Комерційні

en: Your setup is not configured for distributed monitoring
uk: Ваша інсталяція не налаштована для розподіленого моніторингу

en: CONFIGURATION OF NODES
uk: НАЛАШТУВАННЯ НОД

en: DM
uk: РМ

en: Node
uk: Нода

en: Nodes
uk: Ноди

en: NODES
uk: НОДИ

en: New node
uk: Нова нода

en: No nodes defined
uk: Не має доданих нод

en: All nodes
uk: Всі ноди

en: Delete selected node?
uk: Видалити обраний вузел?

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
uk: Активувати вузли мережі, які моніторяться обраними проксі?

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
uk: Дезактивувати вузли мережі, які моніторяться обраними проксі?

en: Delete selected proxies?
uk: Видалити обрані проксі?

en: CONFIGURATION OF PROXIES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПРОКСІ

en: Delete selected proxy?
uk: Видалити обраний проксі?

en: Host count
uk: Кількість вузлів мережі

en: Item count
uk: Кількість елементів даних

en: Required performance (vps)
uk: Необхідна продуктивність (знач/сек)

en: Proxy mode
uk: Режим Проксі

en: Passive
uk: Пасивний

en: Active
uk: Активний

en: Authentication
uk: Аутентиф.

en: Authentication to Zabbix
uk: Аутентифікація в Zabbix

en: Base DN
uk: База для пошуку (BaseDN)

en: Bind DN
uk: Ім'я для підключення (BindDN)

en: Bind Password
uk: Пароль для підключення

en: Search attribute
uk: Атрибут пошуку

en: was not
uk: не був

en: successful
uk: успішний

en: must be valid
uk: має бути дійсний

en: LDAP Authentication
uk: LDAP аутентифікація

en: HTTP Authentication
uk: HTTP аутентифікація

en: Zabbix Internal authentication
uk: Внутрішня Zabbix аутентифікація

en: Default authentication
uk: Аутентифікація по замовчуванню

en: Switching HTTP authentication will reset all current sessions! Continue?
uk: Перехід на HTTP аутентифікацію завершить всі поточні сессії! Продовжити?

en: Switching LDAP authentication will reset all current sessions! Continue?
uk: Перехід на LDAP аутентифікацію завершить всі поточні сессії! Продовжити?

en: No permissions !
uk: Не має прав !

en: LATEST DATA
uk: ОСТАННІ ДАНІ

en: All
uk: Все

en: all
uk: всі

en: - all -
uk: - все -

en: - other -
uk: - інше -

en: not selected
uk: не обрано

en: Graph
uk: Графік

en: Copyright 2001-2010 by
uk: Авторські права 2001-2010

en: Connected as
uk: Підключено до системи як

en: Not connected
uk: Не підключено

en: Graphs copied
uk: Графіки скопійовано

en: Cannot copy graphs
uk: Не вдалось скопіювати графіки

en: Item added
uk: Елемент додано

en: Item updated
uk: Елемент оновлено

en: Items updated
uk: Елементи оновлено

en: Item does not exist
uk: Елемент не існує

en: Sort by
uk: Сортування за

en: Parameter
uk: Параметр

en: Colour
uk: Колір

en: Up
uk: Вверх

en: Down
uk: Вниз

en: New item for the graph
uk: Новий елемент для графіка

en: Update item for the graph
uk: Оновити елемент для графіка

en: Sort order (0->100)
uk: Порядок сортування (0->100)

en: Y axis side
uk: Розміщення вісі Y

en: Axis side
uk: Розміщення вісі X

en: Left
uk: З лівого боку

en: Function
uk: Функція

en: min
uk: мінім.

en: avg
uk: сер.

en: max
uk: макс.

en: last
uk: ост.

en: Draw style
uk: Стиль креслення

en: Simple
uk: Простий

en: Graph type
uk: Тип графіка

en: Stacked
uk: Накладається шарами в стек

en: Normal
uk: Звичайний

en: Pie
uk: Круговий

en: Exploded
uk: Розширений круговий

en: Aggregated
uk: Агрегований

en: Aggregated periods count
uk: Кількість агрегованих періодів

en: add graph items first
uk: спочатку додайте елементи до графіку

en: Title
uk: Заголовок

en: Percentile line
uk: Процентна лінія

en: Configuration of graphs
uk: Налаштування графіків

en: CONFIGURATION OF GRAPHS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ГРАФІКІВ

en: Graph added
uk: Графік додано

en: Graph updated
uk: Графік оновлено

en: Cannot update graph
uk: Не вдалося оновити графік

en: Graph deleted
uk: Графік видалено

en: Cannot delete graph
uk: Не вдалося видалити графік

en: Graphs deleted
uk: Графіки видалено

en: Cannot delete graphs
uk: Не вдалося видалити графіки

en: Cannot add graph
uk: Не вдалося додати графік

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum"
uk: Не вдалося додати більше ніж один елемент із типом "Сума графіків"

en: No graphs defined
uk: Графіки не визначено

en: No graph defined
uk: Графік не визначено

en: Delete graph?
uk: Видалити графік?

en: Y axis MIN value
uk: Мінімальне значення вісі Y

en: Y axis MAX value
uk: Максимальне значення вісі Y

en: Calculated
uk: Вираховується автоматично

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Create Graph
uk: Створити графік

en: Show working time
uk: Відображувати робочий час

en: Show triggers
uk: Відображувати тригери

en: 3D view
uk: 3D вид

en: Legend
uk: Легенда

en: Show legend
uk: Відображувати легенду

en: Graph sum
uk: Сума графіка

en: Graph item
uk: Елемент графіка

en: Items required for graph
uk: Для графіка необхідні елементи

en: Templated graph
uk: Графік з шаблону

en: No target selected
uk: Не має вибраних цілей

en: Delete selected graphs?
uk: Видалити вибрані графіки

en: seconds
uk: секунд

en: sec
uk: сек.

en: Select rows with value like
uk: Відібрати рядки, які В ЗНАЧЕННІ містять

en: Last hour graph
uk: Графік за останню годину

en: Last week graph
uk: Графік за останній тиждень

en: Last month graph
uk: Графік за останній місяць

en: 500 latest values
uk: 500 останніх значень

en: Timestamp
uk: Час виникнення (штамп)

en: Local
uk: Локальний

en: Source
uk: Джерело

en: Info
uk: Інфо

en: Event ID
uk: ID події

en: Show unknown events
uk: Показувати події 'НЕВІДОМО'

en: log files
uk: журнали

en: Remove selected
uk: Прибрати обраний

en: Items list
uk: Список елементів

en: Show selected
uk: Відобразити тільки відібрані

en: Hide selected
uk: Не відображувати тільки відібрані

en: Mark selected
uk: Помітити тільки відібрані

en: Mark others
uk: Не помічати тільки відібрані

en: as Red
uk: червоним

en: as Green
uk: зеленим

en: as Blue
uk: синім

en: Failure Audit
uk: Аудит відмов

en: Success Audit
uk: Аудит успіхів

en: [Y.M.d H:i:s]
uk: [d.m.Y H:i:s]

en: Y-m-d H:i:s
uk: d.m.Y H:i:s

en: Maintenance
uk: Сервіс

en: Maintenance added
uk: Період сервісу додано

en: Maintenance updated
uk: Сервіс оновлено

en: Maintenance deleted
uk: Сервіс видалено

en: Delete selected maintenance periods?
uk: Видалити вибрані періоди сервісу?

en: At least one host or group should be selected
uk: Потрібно вибрати як мінімум один вузел мережі або групу вузлів мережі

en: In maintenance
uk: В періоді сервісу

en: Hosts in maintenance
uk: Вузли, в яких проводиться сервіс

en: Groups in maintenance
uk: Групи, в яких проводиться сервіс

en: Cannot add maintenance
uk: Не вдалося додати період сервісу

en: Cannot update maintenance
uk: Не вдалося оновити період сервісу

en: Cannot delete maintenance
uk: Не вдалося видалити період сервісу

en: Maintenance period length
uk: Тривалість періоду сервісу

en: Maintenance periods
uk: Періоди сервісу

en: MAINTENANCE PERIODS
uk: ПЕРІОДИ СЕРВІСУ

en: New maintenance period
uk: Новий період сервісу

en: Edit maintenance period
uk: Змінити період сервісу

en: Create maintenance period
uk: Створити період сервісу

en: Maintenance type
uk: Тип сервісу

en: Expired
uk: Завершено

en: Approach
uk: Наближається

en: With data collection
uk: Зі збором даних

en: No data collection
uk: Без збору даних

en: Normal maintenance
uk: Нормальний сервіс

en: No data maintenance
uk: Сервіс без обробки даних

en: Delete maintenance period?
uk: Видалити період сервісу

en: Active since
uk: Активно із

en: Active till
uk: Активно до

en: Period type
uk: Тип періоду

en: Schedule
uk: Заплановано

en: Next run
uk: Наступний запуск

en: Date
uk: Дата

en: One time only
uk: Одноразово

en: Day of week
uk: День в тиждень

en: Day of month
uk: День в місяць

en: Every day(s)
uk: Щодня

en: Every week(s)
uk: Щотижня

en: First
uk: Перший

en: Second
uk: Другий

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: At
uk: В

en: Incorrect maintenance period
uk: Некоректний період сервісу

en: Incorrect maintenance date
uk: Некоректна дата періоду сервісу

en: Incorrect maintenance day period
uk: Некоректний день періоду сервісу

en: Incorrect maintenance week period
uk: Некоректний тиждень періоду сервісу

en: Incorrect maintenance month period
uk: Некоректний місяць періоду сервісу

en: Incorrect maintenance days of week
uk: Некоректний день тижня періоду сервісу

en: CONFIGURATION OF HOST GROUPS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ГРУП ВУЗЛІВ

en: Delete selected group?
uk: Видалити вибрану групу?

en: Enable selected Host Groups?
uk: Активувати вибрані групи вузлів мережі?

en: Disable selected Host Groups?
uk: Дезактивувати вибрані групи вузлів мережі?

en: Delete selected Host Groups?
uk: Видалити вибрані групи вузлів мережі?

en: Delete selected groups
uk: Видалити вибрані групи

en: Host interface
uk: Інтерфейс вузла мережі

en: Interface used in item
uk: Інтерфейс, використаний в елементі даних

en: New host
uk: Новий вузел мережі

en: Import Template
uk: Імпортувати шаблон

en: Import Host
uk: Імпортувати вузел мережі

en: Macros
uk: Макроси

en: Macro
uk: Макро

en: Wrong macro
uk: Невірний макрос

en: Macro name is too long, should not exceed 64 chars.
uk: Ім'я макросу занадто довге, воно має бути не більше 64 символів

en: Macro value is too long, should not exceed 255 chars.
uk: Значення макросу занадто довге, воно має бути не більше 255 символів

en: Macro already exists
uk: Макрос вже існує

en: New macro
uk: Новий макрос

en: Empty macro value
uk: Пусте значення макросу

en: No macros defined
uk: Не має визначених макросів

en: Macro added
uk: Макрос додано

en: Macros updated
uk: Макроси оновлено

en: Cannot update macros
uk: Не вдалося оновити макроси

en: Macros deleted
uk: Макроси видалено

en: Cannot add macro
uk: Не вдалося додати макрос

en: Cannot delete macros
uk: Не вдалося видалити макроси

en: Hosts list
uk: Список вузлів

en: Other groups
uk: Інші групи

en: In groups
uk: В групах

en: In
uk: В

en: Application
uk: Група елементів даних

en: Applications
uk: Групи елементів даних

en: APPLICATIONS
uk: ГРУПИ ЕЛЕМЕНТІВ ДАНИХ

en: Create application
uk: Створити групу елементів даних

en: Application updated
uk: Групу елементів даних оновлено

en: Cannot update application
uk: Не вдалося оновити групу елементів даних

en: Application added
uk: Групу елементів даних додано

en: Cannot add application
uk: Не вдалося додати групу елементів даних

en: Application deleted
uk: Групу елементів даних видалено

en: Cannot delete application
uk: Не вдалося видалити групу елементів даних

en: No applications defined
uk: Не має визначених груп елементів даних

en: No templates linked
uk: Не має приєднаних шаблонів

en: Hosts
uk: Вузли мережі

en: Items
uk: Елементи даних

en: ITEMS
uk: ЕЛЕМЕНТИ ДАНИХ

en: Triggers
uk: Тригери

en: Graphs
uk: Графіки

en: Host added
uk: Вузел мережі додано

en: Cannot add host
uk: Не вдалося додати вузел мережі

en: Items copied
uk: Елементи даних скопійовано

en: Cannot copy items
uk: Не вдалося скопіювати елементи даних

en: Host updated
uk: Вузел мережі оновлено

en: Cannot update host
uk: Не вдалося оновити вузел мережі

en: Cannot update
uk: Не вдалося оновити

en: Host status updated
uk: Статус вузла мережі оновлено

en: Cannot update host status
uk: Не вдалося оновити статус вузла мережі

en: Host deleted
uk: Вузел мережі видалено

en: Cannot delete host
uk: Не вдалося видалити вузел мережі

en: CONFIGURATION OF HOSTS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ВУЗЛІВ

en: CONFIGURATION OF TEMPLATES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ШАБЛОНІВ

en: CONFIGURATION OF APPLICATIONS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ГРУП ЕЛЕМЕНТІВ

en: CONFIGURATION OF MAINTENANCE PERIODS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПЕРІОДІВ СЕРВІСУ

en: HOST GROUPS
uk: ГРУПИ ВУЗЛІВ МЕРЕЖІ

en: No host groups defined
uk: Групи вузлів мережі не визначено

en: No hosts defined
uk: Вузли мережі не визначено

en: No templates defined
uk: Не має визначених шаблонів

en: No proxies defined
uk: Не має визначених проксі

en: HOSTS
uk: ВУЗЛИ МЕРЕЖІ

en: Host
uk: Вузел мережі

en: Connect to
uk: Підключатись використовуючи

en: Port
uk: Порт

en: Zabbix agent port
uk: Порт Zabbix агента

en: Monitored
uk: Під спостереженням

en: Not monitored
uk: Без спостереження

en: Template
uk: Шаблон

en: Deleted
uk: Видалено

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Groups
uk: Групи

en:  - all groups -
uk: - всі групи -

en: All groups
uk: Всі групи

en: No groups defined
uk: Не має визначених груп

en: New group
uk: Нова група

en: DNS name
uk: DNS ім'я

en: IP address
uk: IP-адрес

en: Link additional templates
uk: Приєднати додаткові шаблони

en: Replace linked templates
uk: Замінити приєднані шаблони на:

en: IPMI authentication algorithm
uk: Алгоритм аутентифікації IPMI

en: None
uk: Відсутній

en: IPMI privilege level
uk: Рівень привілеїв IPMI

en: Callback
uk: Зворотній виклик

en: Operator
uk: Оператор

en: Admin
uk: Адміністратор

en: IPMI username
uk: Ім'я користувача IPMI

en: IPMI password
uk: Пароль IPMI

en: Use profile
uk: Використовувати профіль

en: Delete selected host?
uk: Видалити вибраний вузел мережі?

en: Delete selected with linked elements
uk: Видалити вибране із приєднаними елементами

en: Group name
uk: Назва групи

en: Host group
uk: Група вузлів мережі

en: Host groups
uk: Групи вузлів мережі

en: Update
uk: Оновити

en: Availability
uk: Доступність

en: Available
uk: Доступний

en: Not available
uk: Недоступний

en: Proxies
uk: Проксі

en: PROXIES
uk: ПРОКСІ

en: Proxy
uk: Проксі

en: Create Proxy
uk: Створити проксі

en: Proxy name
uk: Ім'я проксі

en: Last seen (age)
uk: Останній помічений вік

en: Host macro
uk: Макрос вузла мережі

en: doesn't exist
uk: не існує

en: Enable selected hosts?
uk: Активувати вибрані вузли мережі?

en: Disable selected hosts?
uk: Дезактивувати вибрані вузли мережі?

en: Delete selected hosts?
uk: Видалити вибрані вузли мережі?

en: Updated status of host
uk: Оновлено статус вузла мережі

en: Clear when unlinking
uk: Очистити при від'єднанні

en: Main
uk: Головний

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Disable IPMI
uk: Дезактивувати IPMI

en: Enable IPMI
uk: Активувати IPMI

en: Templates list
uk: Список шаблонів

en: New template added
uk: Новий шаблон додано

en: Cannot add template
uk: Не вдалося додати шаблон

en: Template updated
uk: Шаблон оновлено

en: Cannot update template
uk: Не вдалося оновити шаблон

en: Linked templates
uk: Приєднані шаблони

en: Linked to
uk: Приєднаний до

en: Template deleted
uk: Шаблон видалено

en: Cannot delete template
uk: Не вдалося видалити шаблон

en: Link with template
uk: Приєднати шаблон

en: Delete and clear
uk: Видалити та очистити

en: Delete selected templates?
uk: Видалити вибрані шаблони?

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
uk: Видалити та очистити вибрані шаблони? (УВАГА: всі приєднані вузли мережі буде очищено!)

en: Delete template?
uk: Видалити шаблон?

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
uk: Видалити та очистити шаблон? (УВАГА: всі приєднані вузли мережі буде очищено!)

en: Host profile
uk: Профіль вузла мережі

en: Device type
uk: Тип пристрою

en: OS
uk: ОС

en: SerialNo
uk: Серійний номер

en: Tag
uk: Тег

en: Hardware
uk: Апаратна конфігурація

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Contact
uk: Контактна інформація

en: Location
uk: Місцезнаходження

en: Notes
uk: Примітки

en: MAC Address
uk: MAC-адреса

en: Add to group
uk: Додати до групи

en: Delete from group
uk: Видалити із групи

en: Update in group
uk: Оновити в групі

en: Create Host
uk: Створити вузел мережі

en: Create Template
uk: Створити шаблон

en: Template linkage
uk: Зв'язки з шаблонами

en: Templates
uk: Шаблони

en: TEMPLATES
uk: ШАБЛОНИ

en: Unlink
uk: Від'єднати

en: Cannot unlink template
uk: Не вдалося від'єднати шаблон

en: Cannot link template
uk: Не вдалося приєднати шаблон

en: Unlink and clear
uk: Від'єднати та очистити

en: Monitored by proxy
uk: Спостерігається через проксі

en: Use extended profile
uk: Використовувати розширений профіль

en: Alias
uk: Аліас

en: Device Chassis
uk: Шасі пристрою

en: OS (Full Details)
uk: ОС (Повний опис)

en: OS (Short)
uk: ОС (Короткий опис)

en: HW Architecture
uk: Апаратна архітектура

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: Model Number
uk: Модель

en: Asset Tag
uk: Інфо про власника

en: Device Vendor
uk: Виробник

en: Device Contract Number
uk: Номер контракту виробника

en: Installer Name
uk: Ім'я інсталятора

en: Device Deployment Status
uk: Стан розгортання пристрою

en: Software Application #1
uk: Програмне забезпечення #1

en: Software Application #2
uk: Програмне забезпечення #2

en: Software Application #3
uk: Програмне забезпечення #3

en: Software Application #4
uk: Програмне забезпечення #4

en: Software Application #5
uk: Програмне забезпечення #5

en: URL #1
uk: URL-посилання #1

en: URL #2
uk: URL-посилання #2

en: URL #3
uk: URL-посилання #3

en: Device Port Connections
uk: Порти пристрою для підключень

en: Device Notes
uk: Коментарі до пристрою

en: Device Hardware
uk: Апаратні засоби пристрою

en: Device Software
uk: Програмні засоби пристрою

en: Host Subnet Mask
uk: Маска підмережі вузла мережі

en: Host Router
uk: Роутер вузла мережі

en: Host MAC Address
uk: MAC-адрес вузла мережі

en: OOB IP Address
uk: Резервна IP-адреса

en: OOB Subnet Mask
uk: Резервна маска підмережі

en: OOB Router
uk: Резервний роутер

en: Date HW Purchased
uk: Дата покупки HW

en: Date HW Installed
uk: Дата встановлення HW

en: Date HW Maintenance Expires
uk: Дата закінчення гарантії HW

en: Date HW Decommissioned
uk: Дата списання HW

en: Site Address 1
uk: Адреса 1

en: Site Address 2
uk: Адреса 2

en: Site Address 3
uk: Адреса 3

en: Site City
uk: Місто

en: Site State / Province
uk: Область / Район

en: Site Country
uk: Країна

en: Site Zip / Postal
uk: Поштовий індекс

en: Site Rack Location
uk: Місцезнаходження стійки

en: Site Notes
uk: Примітки

en: Primary POC Name
uk: Головне ім'я для контакту

en: Primary POC Email
uk: Головний email для контакту

en: Primary POC Phone 1
uk: Головний телефон 1 для контакту

en: Primary POC Phone 2
uk: Головний телефон 2 для контакту

en: Primary POC Cell
uk: Головний сотовий для контакту

en: Primary POC Screen Name
uk: Головне нік-ім'я для контакту

en: Primary POC Comments
uk: Головні нотатки для контакту

en: Secondary POC Name
uk: Другорядне ім'я для контакту

en: Secondary POC Email
uk: Другорядний email для контакту

en: Secondary POC Phone 1
uk: Другорядний телефон 1 для контакту

en: Secondary POC Phone 2
uk: Другорядний телефон 2 для контакту

en: Secondary POC Cell
uk: Другорядний сотовий для контакту

en: Secondary POC Screen Name
uk: Другорядне нік-ім'я для контакту

en: Secondary POC Comments
uk: Другорядні нотатки для контакту

en: Templated items
uk: Елементи даних з шаблону

en: Not Templated items
uk: Не має елементів даних з шаблону

en: With triggers
uk: З тригерами

en: Without triggers
uk: Без тригерів

en: Types
uk: Типи

en: No items defined
uk: Елементи даних не визначено

en: No item defined
uk: Елемент даних не визначено

en: History cleared
uk: Історію очищено

en: Clear history for selected
uk: Очистити історію для вибраних

en: Clear history
uk: Очистити історію

en: Cannot clear history
uk: Не вдалося очистити історію

en: Configuration of items
uk: Налаштування елементів даних

en: CONFIGURATION OF ITEMS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ДАНИХ

en: Cannot update item
uk: Не вдалося оновити елемент даних

en: Status updated
uk: Статус оновлено

en: Cannot update status
uk: Не вдалося оновити статус

en: Cannot add item
uk: Не вдалося додати елемент даних

en: Item deleted
uk: Елемент даних видалено

en: Cannot delete item
uk: Не вдалося видалити елемент даних

en: Items deleted
uk: Елементи даних видалено

en: Cannot delete items
uk: Не вдалося видалити елементи даних

en: Items activated
uk: Елементи даних активовано

en: Items disabled
uk: Елементи даних дезактивовано

en: Key
uk: Ключ

en: Description
uk: Опис

en: Update interval
uk: Інтервал оновлення

en: Interval
uk: Інтервал

en: History
uk: Історія

en: Trends
uk: Динаміка

en: Zabbix agent
uk: Zabbix агент

en: Zabbix agent (active)
uk: Zabbix агент (активний)

en: SNMPv1 agent
uk: SNMPv1 агент

en: Zabbix trapper
uk: Zabbix трапер

en: Simple check
uk: Проста перевірка

en: SNMPv2 agent
uk: SNMPv2 агент

en: SNMPv3 agent
uk: SNMPv3 агент

en: Zabbix internal
uk: Zabbix внутрішні

en: Database monitor
uk: Монітор бази даних

en: IPMI agent
uk: IPMI агент

en: SSH agent
uk: SSH агент

en: TELNET agent
uk: TELNET агент

en: External check
uk: Зовнішня перевірка

en: Web monitoring
uk: Веб моніторинг

en: WEB CHECKS
uk: ВЕБ ПЕРЕВІРКИ

en: Not supported
uk: Не підтримується

en: Jabber identifier
uk: Ідентифікатор Jabber

en: Script
uk: Скрипт

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: GSM modem
uk: GSM модем

en: Units
uk: Одиниця виміру

en: Update interval (in sec)
uk: Інтервал оновлення (секунди)

en: Keep history (in days)
uk: Зберігати історію (дні)

en: Keep trends (in days)
uk: Зберігати динаміку змін (дні)

en: Type of information
uk: Тип інформації

en: Data type
uk: Тип даних

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Octal
uk: Вісімковий

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцятковий

en: Store value
uk: Зберігати значення

en: Show value
uk: Відображувати значення

en: Numeric (integer 64bit)
uk: Числовий (64 біти)

en: Numeric (unsigned)
uk: Числовий (ціле додатне)

en: Numeric (float)
uk: Числовий (дробове)

en: Character
uk: Символ

en: Wizard
uk: Майстер

en: Log
uk: Лог (багато полів)

en: Text
uk: Текст (одне поле)

en: As is
uk: Як є

en: Delta (speed per second)
uk: Дельта (швидкість в секунду)

en: Delta (simple change)
uk: Дельта (проста зміна)

en: Item
uk: Елемент даних

en: SNMP port
uk: SNMP порт

en: Allowed hosts
uk: Дозволені вузли мережі

en: Custom multiplier
uk: Довільний множник

en: Use custom multiplier
uk: Використовувати довільний множник

en: Select host...
uk: Виберіть вузел мережі...

en: Log time format
uk: Формат часу в журналі

en: Create Item
uk: Створити елемент даних

en: elements copy to ...
uk: копіювати елементи в ...

en: Mode
uk: Режим

en: Target
uk: Ціль

en: Target type
uk: Тип цілі

en: Skip existing items
uk: Пропустити існуючі елементи

en: update existing non linked items
uk: оновити існуючі не приєднані елементи даних

en: Copy
uk: Копіювати

en: Show items with description like
uk: Відобразити елементи, які в назві містять

en: History clearing can take a long time. Continue?
uk: Очистка журналу може забрати багато часу. Продовжувати?

en: Mass update
uk: Масове оновлення

en: Search
uk: Пошук

en: Original
uk: Оригінальне

en: New flexible interval
uk: Створення гнучкого інтервалу

en: Flexible intervals (sec)
uk: Гнучкі інтервали (сек.)

en: No flexible intervals
uk: Не має гнучких інтервалів

en: Additional parameters
uk: Додаткові параметри

en: New application
uk: Нова група елементів даних

en: IPMI sensor
uk: IPMI датчик

en: Templated item
uk: Елемент з шаблону

en: Web item
uk: Веб елемент

en: Executed script
uk: Скрипт для виконання

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: Public key file
uk: Файл публічного ключа

en: Private key file
uk: Файл приватного ключа

en: Public key
uk: Публічний ключ

en: Authentication method
uk: Метод аутентифікації

en: Passphrase
uk: Ключове слово

en: Edit Trigger
uk: Редагувати тригер

en: Enable selected items?
uk: Активувати вибрані елементи даних?

en: Disable selected items?
uk: Дезактивувати вибрані елементи даних?

en: Mass update selected items?
uk: Оновити масово вибрані елементи даних?

en: Copy selected items?
uk: Скопіювати вибрані елементи даних?

en: Delete history of selected items?
uk: Видалити історію вибраних елементів даних?

en: Delete selected items?
uk: Видалити вибрані елементи даних?

en: Formula
uk: Формула

en: Rule
uk: Правило

en: CONFIGURATION OF DISCOVERY RULES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПРАВИЛ ВИЯВЛЕННЯ

en: Prototypes
uk: Прототипи

en: Regexp
uk: Регулярний вираз

en: Discovery rules
uk: Правила виявлення

en: CONFIGURATION OF ITEM PROTOTYPES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПРОТОТИПІВ ЕЛЕМЕНТІВ ДАННИХ

en: ITEM PROTOTYPES OF
uk: ПРОТОТИПИ ЕЛЕМЕНТІВ ДАННИХ ДЛЯ

en: Add prototype
uk: Додати прототип

en: Select prototype
uk: Обрати прототип

en: Create prototype
uk: Створити прототип

en: Item prototype
uk: Прототип елемента даних

en: CONFIGURATION OF GRAPH PROTOTYPES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПРОТОТИПІВ ГРАФІКІВ

en: CONFIGURATION OF TRIGGER PROTOTYPES
uk: НАЛАШТУВАННЯ ПРОТОТИПІВ ТРИГЕРІВ

en: TRIGGER PROTOTYPES OF
uk: ПРОТОТИПИ ТРИГЕРІВ ДЛЯ

en: GRAPH PROTOTYPES OF
uk: ПРОТОТИПИ ГРАФІКІВ ДЛЯ

en: Event
uk: Подія

en: Event details
uk: Подробиці події

en: List
uk: Список

en: Latest events
uk: Останні події

en: HISTORY OF EVENTS
uk: ІСТОРІЯ ПОДІЙ

en: No events found
uk: Подій не знайдено

en: Events since
uk: Події із

en: UP
uk: ДОСТУПНИЙ

en: DOWN
uk: НЕДОСТУПНИЙ

en: DISCOVERED
uk: ВИЯВЛЕНО

en: LOST
uk: ВТРАЧЕНО

en: Last check
uk: Остання перевірка

en: Last value
uk: Останнє значення

en: Hidden
uk: Прихована

en: Shown
uk: Показана

en: Align icons
uk: Вирівняти іконки

en: Upper level maps
uk: Карти верхнього рівня

en: Links
uk: Лінки

en: Link
uk: Лінк

en: Label
uk: Ярлик

en: Grid
uk: Сітка

en: Go to
uk: Перейти до

en: Icon (problem)
uk: Іконка (проблема)

en: Icon (OK)
uk: Іконка (ok)

en: Icon (unknown)
uk: Іконка (невідомо)

en: Icon (maintenance)
uk: Іконка (обслуговування)

en: Icon (disabled)
uk: Іконка (відключено)

en: Link status indicator
uk: Індикатор статусу зв'язку

en: Configuration of network maps
uk: Налаштування карт мереж

en: CONFIGURATION OF NETWORK MAPS
uk: НАЛАШТУВАННЯ КАРТ МЕРЕЖ

en: Map is saved! Return?
uk: Карту мережі збережено! Завершити редагування?

en: Map save operation failed.
uk: Помилка в операції збережнення карти.

en: Get Img: Element data not found!
uk: Отримання Img: Дані по елементу не знайдено!

en: Add element
uk: Додати елемент

en: Coordinate X
uk: Координата X

en: Coordinate Y
uk: Координата Y

en: Connectors
uk: ЛІНКИ

en: UNAVAILABLE
uk: НЕДОСТУПНИЙ

en: MAINTENANCE
uk: В СТАНІ СЕРВІСУ

en: Image is used in Zabbix map
uk: Фонове зображення використовується в ZABBIX в карті мережі

en: Edit map element
uk: Редагувати елемент карти

en: Icon (default)
uk: Іконка (по замовчуванню)

en: Apply
uk: Задіяти

en: Map elements
uk: Елементи карти

en: Network map deleted
uk: Карту мережі видалено

en: Cannot delete network map
uk: Не вдалося видалити карту мережі

en: MAPS
uk: КАРТИ МЕРЕЖ

en: No maps defined
uk: Карти мереж не визначено

en: Create Map
uk: Створити карту мережі

en: Import Map
uk: Імпортувати карту мережі

en: Icon label location
uk: Розміщення ярлика іконки

en: Icon highlighting
uk: Підсвітка іконки

en: Link indicators
uk: Індикатори лінка

en: Type (OK)
uk: Тип (ОК)

en: Colour (OK)
uk: Колір (ОК)

en: Use advanced icons
uk: Використовувати змінні іконки

en: Delete selected maps?
uk: Видалити вибрані карти?

en: Network map added
uk: Карту мережі додано

en: Cannot add network map
uk: Не вдалося додати карту мережі

en: Network map updated
uk: Карту мережі оновлено

en: Cannot update network map
uk: Не вдалося оновити карту мережі

en: Expand single problem
uk: Розгортати одиночну проблему

en: Mark elements on triggers status change
uk: Позначити елементи при зміні статусу тригера

en: Get selected elements FAILED.
uk: НЕ ВДАЛОСЬ отримати елементи

en: Two elements should be selected
uk: Має бути обрано два елементи

en: Delete selected elements?
uk: Видалити обрані елементи?

en: Please select two elements
uk: Будь-ласка, оберіть два елементи

en: Delete Links between selected elements?
uk: Видалити лінк між двома елементами?

en: No links
uk: Не має лінків

en: Wrong type of arguments passed to function
uk: Функції передано помилковий тип параметрів

en: New element
uk: Новий елемент

en: Set trigger
uk: Встановити тригер

en: Bottom
uk: По нижньому краю

en: Top
uk: По верхньому краю

en: Link status indicators
uk: Індикатор стану лінка

en: Remove element
uk: Видалити елемент

en: Add link
uk: Додати лінк

en: Remove link
uk: Видалити лінк

en: Cannot find image
uk: Не вдалося знайти картинку

en: Cannot find background image
uk: Не вдалося знайти фонову картинку

en: Cannot find trigger
uk: Не вдалося знайти тригер

en: Cannot find host
uk: Не вдалося знайти вузел

en: Cannot find hostgroup
uk: Не вдалося знайти групу вузлів

en: Cannot find map
uk: Не вдалося знайти карту мережі

en: Cannot find screen
uk: Не вдалося знайти комплексний екран

en: used in exported map
uk: використовується у експортованих картах мережі

en: No icon for map element
uk: Не має іконки для елементу карти мережі

en: Export does not contain Zabbix maps
uk: Експорт не містить карт мереж Zabbix

en: Export does not contain Zabbix screens
uk: Експорт не містить комплексних екранів Zabbix

en: All links should have "Name" and "URL" specified
uk: Всі посилання повинні мати вказані "І'мя" та "URL-запит"

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
uk: Кожнен URL-запит повинен мати унікальне ім'я. Будь ласка переконайтесь що це тільки один URL-запит з таким іменем

en: PROBLEM
uk: ПРОБЛЕМА

en: Unacknowledged
uk: Непідтверджено

en: Event acknowledging disabled
uk: Підтвердження подій дезактивовано

en: Network maps
uk: карти мереж

en: NETWORK MAPS
uk: КАРТИ МЕРЕЖ

en: Background image
uk: Фонове зображення

en: Icon label type
uk: Тип ярлика у іконці

en: Label location
uk: Розміщення ярлика

en: Element name
uk: Назва елемента

en: Status only
uk: Тільки статус

en: Nothing
uk: Нічого

en: m.d.Y H:i:s
uk: d.m.Y H:i:s

en: CONFIGURATION OF MEDIA TYPES
uk: НАЛАШТУВАННЯ МЕТОДІВ ПОВІДОМЛЕНЬ

en: MEDIA TYPES
uk: МЕТОДИ ПОВІДОМЛЕНЬ

en: Media
uk: Метод повідомлення

en: Send to
uk: Надсилати

en: When active
uk: Коли активно

en: No media defined
uk: Не визначено методів повідомлення

en: New media
uk: Новий метод повідомлення

en: Use if severity
uk: Використовувати, якщо важливість

en: Save
uk: Зберегти

en: Cancel
uk: Скасувати та повернутись

en: Dashboard
uk: ПАНЕЛЬ

en: PERSONAL DASHBOARD
uk: ПЕРСОНАЛЬНА ПАНЕЛЬ

en: Age
uk: Вік

en: Issue
uk: Проблема

en: System status
uk: Стан системи

en: Host status
uk: Стан вузла мережі

en: Without problems
uk: Без проблем

en: With problems
uk: З проблемами

en: Last 20 issues
uk: Останні 20 проблем

en: Favourite
uk: ОБРАНЕ:

en: Favourites
uk: Обрані

en: Every
uk: Кожні

en: Menu
uk: Меню

en: Reset
uk: Скинути

en: Maximize
uk: Розгорнути

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Zabbix server ip or port is not set!
uk: IP або порт Zabbix сервера не встановлено!

en: Dashboard configuration
uk: Параметри ПЕНЕЛІ

en: DASHBOARD CONFIGURATION
uk: ПАРАМЕТРИ ПАНЕЛІ

en: Configure
uk: Конфігурувати

en: Selected
uk: Відібрані

en: Show hosts in maintenance
uk: Відображувати вузли мережі в періодах сервісу

en: Triggers with severity
uk: Тригери із важливістю

en: Dashboard filter
uk: Фільтрування ПАНЕЛІ

en: Favourite graphs
uk: Обрані графіки

en: Favourite maps
uk: Обрані карти мереж

en: Favourite screens
uk: Обрані комплексні екрани

en: Unacknowledged only
uk: Тільки непідтверджені

en: Separated
uk: Непідтверджені окремо

en: Problem display
uk: Відображення Проблем

en: Overview
uk: Огляд

en: Overview by proxy
uk: Огляд по проксі

en: OVERVIEW
uk: ОГЛЯД

en: Hosts location
uk: Розміщення вузлів

en: Data
uk: Дані

en: Show graph of item
uk: Відобразити графік елемента

en: Show values of item
uk: Відобразити значення елемента

en: Values
uk: Значення

en: 5 min
uk: 5 хв.

en: 15 min
uk: 15 хв.

en: QUEUE
uk: ЧЕРГА

en: QUEUE OF ITEMS TO BE UPDATED
uk: ЧЕРГА ЕЛЕМЕНТІВ ДАНИХ, ЯКІ ОЧІКУЮТЬ ОНОВЛЕННЯ

en: Next check
uk: Наступна перевірка

en: The queue is empty
uk: Черга пуста

en: Total
uk: Всього

en: Count
uk: Кількість

en: 5 seconds
uk: 5 секунд

en: 10 seconds
uk: 10 секунд

en: 30 seconds
uk: 30 секунд

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: More than 10 minutes
uk: Більше 10 хвилин

en: Truncated
uk: Скорочено

en: Delayed by
uk: Відкласти

en: REPORT
uk: ЗВІТ

en: Status of Zabbix
uk: Стан Zabbix

en: STATUS OF ZABBIX
uk: СТАН ZABBIX

en: Value
uk: Значення

en: Zabbix server is running
uk: Zabbix сервер в запущеному стані

en: Values stored
uk: Збережених значень історії

en: Trends stored
uk: Збережених значень динаміки

en: Number of triggers (enabled/disabled)[problem/unknown/ok]
uk: Кількість тригерів (активованих/дезактивованих)[проблема/невідомо/ок]

en: Triggers (e/d)[p/u/o]
uk: Тригери (а/д)[п/н/о]

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
uk: Підраховуються тригери тільки у вузлів Під спостереженням та які залежать від активних елементів даних

en: Number of items (monitored/disabled/not supported)
uk: Кількість елементів даних (активних/дезактивованих/не підтримуються)

en: Items (m/d/n)
uk: Елементи даних (а/д/нп)

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
uk: Підраховуються  елементи даних тільки у вузлів Під спостереженням

en: Number of users (online)
uk: Кількість користувачів (підключених в даний момент)

en: Users (online)
uk: Користувачі (підключені в даний момент)

en: Number of hosts (monitored/not monitored/templates)
uk: Кількість вузлів мережі (під спостереженням/без спостереження/шаблонів)

en: Hosts (m/n/t)
uk: Вузли мережі (Пс/Бс/ш)

en: Required server performance, new values per second
uk: Необхідна потужність сервера, нових значень в секунду

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: running
uk: запущено

en: not running
uk: не запущено

en: Availability report
uk: Звіт про доступність

en: AVAILABILITY REPORT
uk: ЗВІТ ПРО ДОСТУПНІСТЬ

en: Show
uk: Відобразити

en: By host
uk: По вузлу мережі

en: By trigger template
uk: По шаблону тригера

en: Y.m.d H:i
uk: d.m.Y H:i

en: Y.m.d
uk: d.m.Y

en: IT services availability report
uk: Звіт про доступність IT послуг

en: IT SERVICES AVAILABILITY REPORT
uk: ЗВІТ ПРО ДОСТУПНІСТЬ IT ПОСЛУГ

en: From
uk: З

en: from
uk: з

en: Till
uk: До

en: To
uk: Для

en: Ok
uk: Ок

en: Resolved
uk: Вирішено

en: Problem
uk: Проблема

en: Problems
uk: Проблеми

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Hour
uk: Година

en: Hours
uk: Годин

en: Minute
uk: Хвилина

en: Minutes
uk: Хвилин

en: Day
uk: День

en: Month
uk: Місяць

en: Year
uk: Рік

en: year
uk: рік

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: Yearly
uk: Щороку

en: d M Y H:i
uk: d.m.Y H:i

en: add
uk: додати

en: Error adding service time
uk: Невдале додавання часу сервісу

en: is a wrong time format. Should be from 00:00 to 23:59.
uk: це невірний формат часу. Має бути від 00:00 до 23:59.

en: Do not add
uk: Не додавати

en: Leave empty
uk: Залишити пустим

en: Fill with default value
uk: Заповнити значенням по замовчуванню

en: Create
uk: Створити

en: new
uk: нову

en: Locales
uk: Локалізації

en: locale
uk: локалізацію

en: Download
uk: Завантажити

en: Take for default locale
uk: Взяти за мову по замовчуванню

en: Locale to extend
uk: Мова для розширення

en: New entries
uk: Нові записи

en: Download newly created locale file by pressing "Download".
uk: Завантажте ново-створений файл локалізації натиснувши "Завантажити".

en: Place it to "/PATH_TO_ZABBIX_FRONTEND/include/locales".
uk: Помістіть його до "/ШЛЯХ_ДО_ІНТЕРФЕЙСУ_ZABBIX/include/locales".

en: The locale file name must be made of a prefix: "ISO 639-1 language code"_"ISO 3166-1 alpha-2 country code". Like "en_gb"
uk: Ім'я файлу локалізації повинно складатись з префікса: "код мови по ISO 639-1"_"дві бувки коду країни по ISO 3166-1". Наприклад "en_gb"

en: and a postfix ".inc.php". Like "en_gb.inc.php".
uk: та суфікса ".inc.php". Наприклад в результаті "en_gb.inc.php".

en: To make new locale visible by Zabbix frontend - extend the php script "/PATH_TO_ZABBIX_FRONTEND/include/locales.inc.php".
uk: Щоб нову локалізацію було видно у веб-інтерфейсі Zabbix потрібно відредагувати php скрипт "/PATH_TO_ZABBIX_FRONTEND/include/locales.inc.php".

en: There You will find an array containing "keys" => "values".
uk: Знайдіть масив, який містить "ключі" => "значення".

en: Extend this array with Your locale like "your_prefix" => "display_like".
uk: Додайте в цей масив вашу локалізацію ось так "ваш_префікс" => "ім'я_в_інтерфейсі".

en: You can set "display_like" value in new locale file by adding it or You may leave it as hardcoded string.
uk: Ви можете задати "ім'я_в_інтерфейсі" в новому файлі локалізації, додавши його туди або залишити його жостко заданим рядком.

en: For example see implementation of other locales.
uk: Для прикладу дивіться на реалізацію для інших мов.

en: Replace previous locale file with one you have downloaded.
uk: Замініть попередній файл локалізації тим що завантажили.

en: Notifications
uk: Повідомлення

en: NOTIFICATIONS
uk: ПОВІДОМЛЕННЯ

en: Notification report
uk: Звіт про повідомлення

en: Most busy triggers top 100
uk: 100 найбільш активних тригерів

en: MOST BUSY TRIGGERS TOP 100
uk: 100 НАЙБІЛЬШ АКТИВНИХ ТРИГЕРІВ

en: Number of status changes
uk: Кількість змін стану

en: Week
uk: Тиждень

en: Last
uk: Останній

en: Bar reports
uk: Гістограмні звіти

en: Distribution of values for multiple periods
uk: Розподіл значень для кількох періодів

en: Distribution of values for multiple items
uk: Розподіл значень для кількох елементів

en: Compare values for multiple periods
uk: Порівняння значень для кількох періодів

en: Selected hosts
uk: Вибрані вузли мережі

en: Selected groups
uk: Вибрані групи

en: Scale
uk: Період

en: Average by
uk: Середнє по

en: Palette
uk: Палітра

en: Darken
uk: Темніше

en: Brighten
uk: Світліше

en: Screens
uk: Комплексні екрани

en: Screen
uk: Комплексний екран

en: CONFIGURATION OF SCREENS
uk: НАЛАШТУВАННЯ КОМПЛЕКСНИХ ЕКРАНІВ

en: Configuration of screens
uk: Налаштування комплексних екранів

en: Screen added
uk: Комплексний екран додано

en: Cannot add screen
uk: Не вдалося додати комплексний екран

en: Screen updated
uk: Комплексний екран оновлено

en: Cannot update screen
uk: Не вдалося оновити комплексний екран

en: Screen deleted
uk: Комплексний екран видалено

en: Cannot deleted screen
uk: Не вдалося видалити комплексний екран

en: Columns
uk: Стовпчиків

en: Rows
uk: Рядків

en: No screens defined
uk: Комплексні екрани не визначено

en: Delete screen?
uk: Видалити комплексний екран?

en: CONFIGURATION OF SCREEN
uk: НАЛАШТУВАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ЕКРАНУ

en: Screen cell configuration
uk: Налаштування елемента комплексного екрану

en: Resource
uk: Ресурс

en: User rights
uk: Права користувача

en: No resources defined
uk: Не має встановлених ресурсів

en: Simple graph
uk: Простий графік

en: Simple graphs
uk: Прості графіки

en: History and simple graphs
uk: Історія та прості графіки

en: SIMPLE GRAPH
uk: ПРОСТИЙ ГРАФІК

en: Graph name
uk: Назва графіку

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Create Screen
uk: Створити комплексний екран

en: Create Slide Show
uk: Створити слайдшоу

en: Edit
uk: Змінити

en: Dynamic item
uk: Динамічний елемент

en: Dimension (cols x rows)
uk: Розмір (стовпчиків Х рядків)

en: Delete selected slideshows?
uk: Видалити вибрані слайдшоу?

en: Slideshow must contain slides
uk: Слайд-шоу має містити слайди

en: Slide shows
uk: Слайдшоу

en: Slide show
uk: Слайдшоу

en: CONFIGURATION OF SLIDE SHOWS
uk: НАЛАШТУВАННЯ СЛАЙДШОУ

en: Configuration of slideshows
uk: Налаштування слайдшоу

en: SLIDE SHOWS
uk: СЛАЙДШОУ

en: No slide shows defined
uk: Не має визначених слайдшоу

en: Count of slides
uk: Кількість слайдів

en: No slides defined
uk: Не має визначених слайдів

en: Slides
uk: Слайди

en: New slide
uk: Новий слайд

en: Show text as HTML
uk: Відобразити текст у вигляді HTML

en: Import screen
uk: Імпорт комплексного екрану

en: Cannot find graph
uk: Не вдалося знайти графіки

en: Cannot find item
uk: Не вдалося знайти елементи даних

en: used in exported screen
uk: використовується в експортованих комплексних екранах

en: Templated
uk: Шаблонний

en: Map
uk: Карта мережі

en: As plain text
uk: Як простий текст

en: Plain text
uk: Текст

en: PLAINT TEXT
uk: ТЕКСТ

en: Column span
uk: Об'єднати стовпчики

en: Row span
uk: Об'єднати рядки

en: Show lines
uk: Відображувати лінії

en: Hosts info
uk: Інформація по вузлах мережі

en: Triggers info
uk: Інформація по тригерам

en: Server info
uk: Інформація про сервер

en: Clock
uk: Годинник

en: Triggers overview
uk: Огляд тригерів

en: Data overview
uk: Огляд даних

en: History of actions
uk: Історія дій

en: History of events
uk: Історія подій

en: Time type
uk: Тип часу

en: Server time
uk: Час на сервері

en: Local time
uk: Локальний (дійсний) час

en: Host time
uk: Час вузла мережі

en: Style
uk: Спосіб

en: Vertical
uk: Вертикальний

en: Horizontal
uk: Горизонтальний

en: Horizontal align
uk: Вирівнювання по горизонталі

en: Centre
uk: По центру

en: Right
uk: З правого боку

en: Vertical align
uk: Вирівнювання по вертикалі

en: Middle
uk: Посередині

en: Impossible to remove last row and column
uk: Не вдалося видалити останній рядок або стовпчик

en: Screen should contain at least one row and column
uk: Комплексний екран має містити хоча б один рядок та стовпчик

en: Custom screens
uk: Комплексні екрани користувачів

en: SCREENS
uk: КОМПЛЕКСНІ ЕКРАНИ

en: Host screens
uk: Комплексні екрани вузла мережі

en: Slideshow updated
uk: Слайдшоу оновлено

en: Cannot_update slideshow
uk: Не вдалося оновити слайдшоу

en: Slideshow added
uk: Слайдшоу додано

en: Cannot add slideshow
uk: Не вдалося додати слайдшоу

en: Slideshow deleted
uk: Слайдшоу видалено

en: Cannot delete slideshow
uk: Не вдалося видалити слайдшоу

en: Delete slideshow?
uk: Видалити слайдшоу?

en: Screen with name "%s" does not exist
uk: Комплексний екран з іменем "%s" не існує.

en: Screen with id "%d" does not exist
uk: Комплексний екран з id "%d" не існує.

en: Custom slides
uk: Слайдшоу користувачів

en: Average problem
uk: Середня проблема

en: Serious problem
uk: Серйозна проблема

en: Minor problem
uk: Незначна проблема

en: root
uk: корінь

en: IT service
uk: IT послуга

en: IT services
uk: IT послуги

en: Configuration of IT services
uk: Налаштування IT послуг

en: Service updated
uk: Послугу оновлено

en: No IT service defined
uk: Не має визначених IT послуг

en: Cannot update service
uk: Не вдалося оновити послугу

en: Service added
uk: Послугу додано

en: Cannot add service
uk: Не вдалося додати послугу

en: Service deleted
uk: Послугу видалено

en: Cannot delete service
uk: Не вдалося видалити послугу

en: Parent service
uk: Батьківська ІТ послуга

en: Status calculation
uk: Підрахунок статусу

en: Status calculation algorithm
uk: Алгоритм підрахунку статусу

en: Problem, if at least one child has a problem
uk: Проблема, якщо хоча б у одного із підлеглих наявна проблема

en: Problem, if all children have problems
uk: Проблема, якщо всі підлеглі мають проблеми

en: Soft
uk: Не жорстка

en: Do not calculate
uk: Не підраховувати

en: Calculate SLA
uk: Підраховувати SLA

en: Acceptable SLA (in %)
uk: Допустимий SLA (%)

en: Link to trigger?
uk: Приєднати до тригера

en: Sort order (0->999)
uk: Порядок сортування (0->999)

en: Trigger
uk: Тригер

en: Server
uk: Сервер

en: Delete
uk: Видалити

en: Clone
uk: Клонувати

en: Full clone
uk: Клонувати повністю

en: One-time downtime
uk: Одноразово часу ВИМКНЕНО

en: No times defined
uk: Не має встановлених періодів

en: Service times
uk: Періоди послуги

en: New service time
uk: Новий період послуги

en: Note
uk: Примітка

en: Remove
uk: Видалити

en: IT SERVICES
uk: ПОСЛУГИ ІТ

en: Service
uk: Послуга

en: Services
uk: Послуги

en: Reason
uk: Причина

en: Today
uk: Сьогодні

en: This week
uk: Цей тиждень

en: This year
uk: Цей рік

en: This month
uk: Цей місяць

en: Last 24 hours
uk: Останні 24 години

en: Last 7 days
uk: Останні 7 днів

en: Last 30 days
uk: Останні 30 днів

en: Last 365 days
uk: Останні 365 днів

en: Cannot format Tree. Check logic structure in service links
uk: Не вдалось сформувати дерево. Перевірте логічну структуру в зв'язках послуги

en: Show triggers with unacknowledged events
uk: Відображувати тригери з непідтвердженими подіями

en: No trigger
uk: Тригерів не має

en: No triggers defined
uk: Тригери не визначено

en: No trigger defined
uk: Тригер не визначено

en: Configuration of triggers
uk: Налаштування тригерів

en: CONFIGURATION OF TRIGGERS
uk: НАЛАШТУВАННЯ ТРИГЕРІВ

en: Triggers deleted
uk: Тригери видалено

en: Cannot delete triggers
uk: Не вдалося видалити тригери

en: Trigger deleted
uk: Тригер видалено

en: Cannot delete trigger
uk: Не вдалося видалити тригер

en: Trigger added
uk: Тригер додано

en: Cannot add trigger
uk: Не вдалося додати тригер

en: Severity
uk: Важливість

en: Min severity
uk: Мінімальна важливість

en: Disabled
uk: Дезактивовано

en: DISABLED
uk: ДЕЗАКТИВОВАНО

en: Enabled
uk: Активовано

en: Disable
uk: Дезактивувати

en: Enable
uk: Активувати

en: Enable selected
uk: Активувати вибрані

en: Change
uk: Змінити

en: Trigger updated
uk: Тригер оновлено

en: Cannot update trigger
uk: Не вдалося оновити тригер

en: Depends on
uk: Залежить від

en: Dependent
uk: Залежність

en: URL
uk: URL-запит

en: Zabbix has received an incorrect request
uk: Zabbix отримав некоректний запит

en: Create Trigger
uk: Створити тригер

en: Insert
uk: Вставити

en: Seconds
uk: Секунд

en: Last of
uk: За останні

en: Time shift
uk: Зсув часу

en: Multiple PROBLEM events
uk: Багатократні події ПРОБЛЕМА

en: Show disabled triggers
uk: Відобразити дезактивовані тригери

en: Hide disabled triggers
uk: Приховати дезактивовані тригери

en: The trigger depends on
uk: Тригер залежить від

en: No dependencies defined
uk: Не має призначених залежностей

en: New dependency
uk: Нова залежність

en: Event generation
uk: Генерація події

en: Triggers massupdate
uk: Масове оновлення

en: Trigger dependencies
uk: Залежності тригера

en: Incorrect dependency
uk: Некоректна залежність

en: Toggle input method
uk: Перемкнути метод вводу

en: Insert macro
uk: Вставити макрос

en: Replace
uk: Замінити

en: Templated trigger
uk: Тригер з шаблону

en: Enable selected triggers?
uk: Активувати вибрані тригери?

en: Disable selected triggers?
uk: Дезактивувати вибрані тригери?

en: Mass update selected triggers?
uk: Масове оновлення вибраних тригерів?

en: Copy selected triggers?
uk: Скопіювати вибрані тригери?

en: Delete selected triggers?
uk: Видалити вибрані тригери?

en: Trigger form
uk: Форма тригера

en: Trigger comments
uk: Коментарі до тригера

en: TRIGGER COMMENTS
uk: КОМЕНТАРІЇ ДО ТРИГЕРА

en: Comment updated
uk: Коментарій оновлено

en: Cannot update comment
uk: Не вдалося оновити коментарій

en: Add
uk: Додати

en: Sound
uk: Звук

en: Status of triggers
uk: Стан тригерів

en: STATUS OF TRIGGERS
uk: СТАН ТРИГЕРІВ

en: Status of hostgroup triggers
uk: Стан тригерів групи вузлів мережі

en: Status of host triggers
uk: Стан тригерів вузла мережі

en: Hide all
uk: Приховати все

en: Show only problems
uk: Відображувати тільки проблеми

en: Show unacknowledged
uk: Відображувати тільки не підтверджені

en: Show problem-unacknowledged
uk: Відображувати тільки не підтверджені проблеми

en: Not acknowledged
uk: Не підтверджено

en: Show last
uk: Відображувати останні

en: Show details
uk: Відображувати деталі

en: Filter by name
uk: Фільтр по імені

en: TRIGGERS
uk: ТРИГЕРИ

en: Last change
uk: Остання зміна

en: Comments
uk: Коментарі

en: Acknowledged
uk: Підтверджено

en: Ack
uk: Підтверджено

en: Not Ack
uk: Не підтверджено

en: Never
uk: Ніколи

en: Found
uk: Знайдено

en: Acknowledge status
uk: Статус підтвердження

en: Any
uk: Будь-який

en: With unacknowledged events
uk: З непідтвердженими подіями

en: With last event unacknowledged
uk: З останньою непідтвердженою подією

en: Triggers status
uk: Статус тригерів

en: Age less than
uk: З віком менше ніж

en: Select
uk: Вибрати

en: Zabbix User
uk: Zabbix Користувач

en: Zabbix Admin
uk: Zabbix Адміністратор

en: Zabbix Super Admin
uk: Zabbix Супер-адміністратор

en: User type
uk: Тип користувача

en: Users
uk: Користувачі

en: User added
uk: Користувача додано

en: Cannot add user
uk: Не вдалося додати користувача

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
uk: Не вдалося додати користувача. Обидва паролі мають співпадати.

en: User deleted
uk: Користувача видалено

en: Cannot delete user
uk: Не вдалося видалити користувача

en: Password should not be empty
uk: Пароль не може бути пустим

en: For guest, password must be empty
uk: Для Гостя пароль повинен бути пустим

en: User updated
uk: Дані користувача оновлено

en: Cannot update user
uk: Не вдалося оновити дані користувача

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
uk: Не вдалося оновити дані користувача. Обидва паролі мають співпадати.

en: Group added
uk: Групу додано

en: Cannot add group
uk: Не вдалося додати групу

en: Group updated
uk: Групу оновлено

en: Cannot update group
uk: Не вдалося оновити групу

en: Group deleted
uk: Групу видалено

en: Cannot delete group
uk: Не вдалося видалити групу

en: Proxy added
uk: Проксі додано

en: Cannot add proxy
uk: Не вдалося додати проксі

en: Proxy updated
uk: Проксі оновлено

en: Cannot update proxy
uk: Не вдалося оновити проксі

en: Proxy deleted
uk: Проксі видалено

en: Cannot delete proxy
uk: Не вдалося видалити проксі

en: Users status updated
uk: Стан користувача оновлено

en: Cannot update users status
uk: Не вдалося оновити стан користувача

en: Users unblocked
uk: Розблоковані користувачі

en: Cannot unblock users
uk: Не вдалося розблокувати користувачів

en: GUI access updated
uk: Доступ до GUI оновлено

en: Cannot update GUI access
uk: Не вдалося оновити доступ до GUI

en: API access updated
uk: Доступ до API оновлено

en: Cannot update API access
uk: Не вдалося оновити доступ до GUI

en: Debug mode updated
uk: Режим ДЕБАГ оновлено

en: Cannot update debug mode
uk: Не вдалося оновити режим ДЕБАГ

en: User cannot disable himself
uk: Користувач не може відключити себе

en: User cannot change status of himself
uk: Користувач не може змінити статус для себе

en: User cannot change GUI access for himself
uk: Користувач не може змінити доступ до GUI для себе

en: User cannot delete himself
uk: Користувач не може видалити себе

en: CONFIGURATION OF USERS AND USER GROUPS
uk: НАЛАШТУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ ТА ГРУП КОРИСТУВАЧІВ

en: USER GROUPS
uk: ГРУПИ КОРИСТУВАЧІВ

en: USERS
uk: КОРИСТУВАЧІ

en: User groups
uk: Групи користувачів

en: Members
uk: Члени групи

en: No user groups defined
uk: Не визначено груп користувачів

en: Name
uk: Ім'я

en: Surname
uk: Прізвище

en: Is online?
uk: В системі? (остання активність)

en: No users defined
uk: Не визначено користувачів

en: Rights
uk: Права

en: GUI access
uk: Доступ до GUI

en: API access
uk: Доступ до API

en: Debug
uk: Дебаг

en: Debug mode
uk: Режим ДЕБАГ

en: Users status
uk: Стан користувачів

en: No rights defined
uk: Не визначено прав

en: Read only
uk: Тільки читання

en: Read-write
uk: Читання-запис

en: Deny
uk: Заборонено

en: Hide
uk: Приховати

en: Password
uk: Пароль

en: Change password
uk: Змінити пароль

en: Password (once again)
uk: Пароль (підтвердження)

en: URL (after login)
uk: URL (після входу в систему)

en: Auto-login
uk: Авто-вхід (1 місяць)

en: Auto-logout (min 90 seconds)
uk: Авто-вихід (0-відключено)

en: Refresh (in seconds)
uk: Оновлювати екран (секунди)

en: Create User
uk: Створити користувача

en: Create Group
uk: Створити групу

en: No accessible resources
uk: Не має доступних ресурсів

en: Add to
uk: Додати до

en: Remove from
uk: Видалити з

en: Internal
uk: Внутрішня

en: Rows per page
uk: Рядків на сторінку

en: Enable API
uk: Активувати API

en: Disable API
uk: Дезактивувати API

en: Enable DEBUG
uk: Активувати ДЕБАГ

en: Disable DEBUG
uk: Дезактивувати ДЕБАГ

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Unblock selected
uk: Розблокувати вибране

en: Unblock selected users?
uk: Розблокувати вибраних користувачів?

en: Delete selected users?
uk: Видалити вибраних користувачів?

en: Enable selected groups?
uk: Активувати вибрані групи?

en: Disable selected groups?
uk: Дезактивувати вибрані групи?

en: Enable API access in selected groups?
uk: Активувати доступ до API для вибраних груп?

en: Disable API access in selected groups?
uk: Дезактивувати доступ до API для вибраних груп?

en: Enable debug mode in selected groups?
uk: Активувати режим ДЕБАГ для вибраних груп?

en: Disable debug mode in selected groups?
uk: Дезактивувати режим ДЕБАГ у вибраних груп?

en: Delete selected groups?
uk: Видалити вибрані групи?

en: CONFIGURATION OF SCRIPTS
uk: КОНФІГУРАЦІЯ СКРИПТІВ

en: Scripts
uk: Скрипти

en: SCRIPTS
uk: СКРИПТИ

en: Command
uk: Команда

en: permissions
uk: права доступу

en: Required host
uk: До вузла мережі Необхідо мати

en: Read
uk: Читання

en: Write
uk: Запис

en: No scripts defined
uk: Не має позначених скриптів

en: Host access
uk: Доступ до вузла мережі

en: Delete script?
uk: Видалити скрипт?

en: Create script
uk: Створити скрипт

en: Script added
uk: Скрипт додано

en: Cannot add script
uk: Не вдалося додати скрипт

en: Script updated
uk: Скрипт оновлено

en: Cannot update script
uk: Не вдалося оновити скрипт

en: Script deleted
uk: Скрипт видалено

en: Cannot delete script
uk: Не вдалося видалити скрипт

en: Tools
uk: Інструменти

en: Result
uk: Результат

en: Close
uk: Закрити

en: Cannot connect to Zabbix server
uk: Не вдалося підключитись до сервера Zabbix

en: Delete selected scripts?
uk: Видалити вибрані скрипти?

en: SCRIPT ERROR
uk: Помилка скрипта

en: Error Description
uk: Опис помилки

en: Can't send command, check connection
uk: Не вдалося виконати команду відправки, перевірте з'єднання

en: Can't read script response, check connection
uk: Не вдалося прочитати відповідь відправки, перевірте з'єднання

en: Defined in "include/defines.inc.php" constant ZBX_SCRIPT_TIMEOUT timeout is reached. You can try to increase this value
uk: Визначена в "include/defines.inc.php" константа ZBX_SCRIPT_TIMEOUT затримка досягнута. Ви можете збільшити цей параметр

en: Defined in "include/defines.inc.php" constant ZBX_SCRIPT_BYTES_LIMIT read bytes limit is reached. You can try to increase this value
uk: Визначена в "include/defines.inc.php" константа ZBX_SCRIPT_BYTES_LIMIT ліміт байт для зчитування. Ви можете збільшити цей параметр

en: Unknown error happened reading script answer, please report to the developers
uk: Невідома помилка при зчитуванні відповіді скрипта, будь-ласка повідомте розробникам

en: Empty response received
uk: Отримано пусту відповідь

en: Audit
uk: Аудит

en: AUDIT LOGS
uk: ЖУРНАЛ АУДИТУ

en: AUDIT ACTIONS
uk: АУДИТ ДІЙ

en: Action
uk: Дія

en: Details
uk: Деталі

en: Unknown action
uk: Невідома дія

en: Added
uk: Додано

note: GETTEXT: r is date format string as described in http://php.net/date
en: Updated
uk: Оновлено

en: Media type
uk: Тип засобу передачі

en: Graph element
uk: Елемент графіка

en: Unknown resource
uk: Невідомий ресурс

en: already exists
uk: вже існує

en: Zabbix config
uk: Налаштування Zabbix

en: Clear
uk: Очистити

en: Once
uk: Один раз

en: Move
uk: Перемістити

en: Unmute
uk: УВІМК звук

en: Mute
uk: ВИМКM звук

en: Snooze
uk: Подрімати

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Problem on
uk: Проблема на

en: Recovery
uk: Відновлення

en: GUI Messaging
uk: Повідомлювати в інтерфейсі

en: Play sound
uk: Програвати звуковий сигнал

en: Message timeout
uk: Таймаут повідомлення

en: Play
uk: Грати

en: Pause
uk: Пауза

en: Stop
uk: Стоп

en: Loop
uk: Циклічно

en: USER PROFILE
uk: ПРОФІЛЬ КОРИСТУВАЧА

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: Language
uk: Мова

en: Theme
uk: Тема інтерфейсу

en: English (GB)
uk: Англійська (GB)

en: French (FR)
uk: Французька (FR)

en: German (DE)
uk: Німецька (DE)

en: Italian (IT)
uk: Італійська (IT)

en: Korean (KO)
uk: Корейська (KO)

en: Latvian (LV)
uk: Латвійська (LV)

en: Russian (RU)
uk: Російська (RU)

en: Portuguese (PT)
uk: Португальська (PT)

en: Spanish (ES)
uk: Іспанська (ES)

en: Swedish (SE)
uk: Шведська (SE)

en: Japanese (JP)
uk: Японська (JP)

en: Chinese (CN)
uk: Китайська (CN)

en: Dutch (NL)
uk: Голландська (NL)

en: Hungarian (HU)
uk: Угорська (HU)

en: Polish (PL)
uk: Польська (PL)

en: Ukrainian (UA)
uk: Українська (UA)

en: Czech (CZ)
uk: Чеська (CZ)

en: Welcome to Zabbix! You are connected as
uk: Ласкаво просимо в Zabbix! Ви увійшли в систему як

en: Login name
uk: Ім'я для входу

en: Host profiles
uk: Профіль вузлів мережі

en: HOST PROFILES
uk: ПРОФІЛІ ВУЗЛІВ МЕРЕЖІ

en: Extended host profile
uk: Розширений профіль вузла мережі

en: Extended profile
uk: Розширений профіль

en: Extended
uk: Розширений

en: Edit hosts
uk: Редагувати вузли

en: SEARCH
uk: ПОШУК

en: Go
uk: Виконати

en: found
uk: знайдених

en: Displaying
uk: Відображено

en: Search pattern is empty
uk: Шаблон пошуку пустий

en: Caption
uk: Заголовок

en: Empty
uk: Пусто

en: STANDARD ITEMS
uk: СТАНДАРТНІ ЕЛЕМЕНТИ

en: No items
uk: Не має елементів

en: DISCOVERY RULES
uk: ПРАВИЛА ВИЯВЛЕННЯ

en: DISCOVERY CHECKS
uk: ПЕРЕВІРКИ ВИЯВЛЕННЯ

en: Hosts and templates
uk: ВУЗЛИ ТА ШАБЛОНИ

en: You can not switch hosts for current selection
uk: Ви не можете переключатись між вузлами мережі для пототного вибору

en: No errors found
uk: Помилок не виявлено

en: Expression Syntax Error
uk: Помилка в синтаксисі виразу

en: Unexpected end of element
uk: Неочікувание закінчення елемента

en: Check expression part starting from '
uk: Перевірте частину виразу, починаючи з '

en: Not allowed symbols or sequence of symbols in expression element detected
uk: В елементі виразу виявлено недозволений символ або послідовність символів

en: Not allowed value detected in element
uk: В елементі виявлено недозволене значення

en: Unnecessary symbols detected
uk: Виявлено зайві символи

en: Not allowed symbols detected after element
uk: Після елемента виявлено недозволені символи

en: Not allowed symbols detected before element
uk: Перед елементом виявлено недозволені символи

en: Are you sure you want to delete
uk: Ви дійсно хочете видалити

en: macro(s)
uk: макрос(и)

en: New indicators
uk: Нові індикатори

en: Edit connector
uk: Змінити з'єднання

en: Include
uk: Включено

en: Exclude
uk: Виключено

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Position
uk: Позиція

en: Delete expression?
uk: Видалити вираз?

en: Delete keyword?
uk: Видалити ключове слово?

en: Test data
uk: Тестові дані

en: Expression Variable Elements
uk: Значення елементів Виразу

en: Unknown variable type, testing not available
uk: Невідомий тип значення, тому тестування не доступне

en: Unknown host, no such host present in system
uk: Невідомий вузел мережі, його не представлено в системі

en: Unknown host item, no such item in selected host
uk: Невідомий елемент даних вузла мережі, не має цього елемента в обраному вузлі

en: Given expression is not a macro
uk: Наданий вираз це не макрос

en: Result type
uk: Тип результату

en: Combined result
uk: Комбінований результат

en: Delete this application?
uk: Видалити цю групу елементів даних?

en: Activate selected applications?
uk: Активувати обрані групи елементів даних?

en: Disable selected applications?
uk: Дезактивувати обрані групи елементів даних?

en: Delete selected applications?
uk: Видалити обрані групи елементів даних?

en: Cannot create application
uk: Не вдалося створити групу елементів даних

en: Incorrect fields for application
uk: Некоректні поля для групи елементів даних

en: Incorrect time period
uk: Некоректний період часу

en: No elements selected!
uk: Не обрано жодного елементу!

en: refreshed every
uk: оновлення кожні

en: Page received incorrect data
uk: Сторінка відіслала некоректні дані

en: Timezone for PHP is not set. Please set "date.timezone" option in php.ini.
uk: Часовий пояс для PHP не встановлено. Будь ласка встановіть параметр "date.timezone" в php.ini.

en: Stats for
uk: Статистика для

en: Total time
uk: Загальний час

en: Memory limit
uk: Ліміт пам'яті

en: Memory usage
uk: Використано пам'яті

en: Memory leak
uk: Втекло пам'яті (leak)

en: SQL selects count
uk: Кількість SQL selects

en: SQL executes count
uk: Кількість SQL executes

en: SQL requests count
uk: Кількість SQL requests

en: Total time spent on SQL
uk: Загальний час витрачений у SQL

en: End of
uk: Кінець

en: MEMORY LIMIT REACHED! Profiling was stopped to save memory for script processing.
uk: ДОСЯГНУТО ЛІМІТ ПАМ'ЯТІ! Профілювання зупинено для збереження пам'яті обробки скриптів.

en: Wrong type
uk: Невірний тип

en: Incorrect type of asort_by_key
uk: Некоректний тип asort_by_key

en: days
uk: днів

en: B
uk: Б

en: Nano
uk: Нано

en: Micro
uk: Мікро

en: Milli
uk: Мілі

en: Kilo
uk: Кіло

en: Mega
uk: Мега

en: Giga
uk: Гіга

en: Tera
uk: Тера

en: Peta
uk: Пета

en: Exa
uk: Екса

en: Zetta
uk: Зетта

en: Yotta
uk: Йота

en: Y.m.d H:i:s
uk: d.m.Y H:i:s

en: Delete selected user?
uk: Видалити обраного користувача?

en: Subfilter
uk: Субфільтр

en: affects only filtered data!
uk: впливає тільки на відфільтровані дані

en: show value mappings
uk: перетворення значень

en: Delete selected item?
uk: Видалити вибраний елемент даних?

en: Do
uk: Виконати

en: Incorrect list of items.
uk: Некоректний список елементів даних

en: Delete trigger?
uk: Видалити тригер?

en: Profile for this host is missing
uk: Профіль для цього вузла відсутній

en: No image
uk: Не має картинки

en: Delete system map?
uk: Видалити карту мережі?

en: Incorrect arguments passed to function
uk: Функції передано некоректні параметри

en: Incorrect key format
uk: Некоректний формат ключа

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
uk: Елемент не було оновлено. Будь ласка введіть коректний інтервал оновлення.

en: Invalid SNMP port
uk: Некоректний порт SNMP

en: Type of information must be Log for log key
uk: Тип інформації має бути Журнал (лог) для ключа журналів.

en: Value type must be Float for aggregate items
uk: Тип значення має бути Числовий (із плаваючою крапкою) для агрегованих елементів даних

en: Group function
uk: Групова функція

en: is not one of
uk: не один із

en: Item function
uk: Елемент даних / Функція

en: Key does not match
uk: Ключ не співпадає

en: An item with the Key
uk: Елемент з ключем

en: already exists for host
uk: вже існує для вузла мережі

en: The key must be unique.
uk: Ключ має бути унікальним.

en: Added new item
uk: Додано новий елемент

en: updated
uk: оновлено

en: No item with
uk: Не має елемента з

en: deleted
uk: видалено

en: Unknown value type
uk: Невідомий тип

en: Check the key, please. Default example was passed
uk: Перевірте будь-ласка ключ. Приклад по замовчуванню відображено

en: Error in item key:
uk: Помилка в ключі елемента даних:

en: Scenario step number cannot be less than 1
uk: Номер кроку сценарію не може бути меншим 1

en: Scenario step name should contain
uk: Ім'я кроку сценарію має містити

en: characters only
uk: тільки символи

en: Only characters are allowed
uk: Дозволено тільки символи

en: Cannot add new application
uk: Не вдалося додати нову групу елементів даних

en: Scenario with name
uk: Сценарій з ім'ям

en: added
uk: додано

en: only printable characters
uk: тільки друковані символи

en: No media with
uk: Не має методів повідомлень з

en: No media type with
uk: Не має типів методів повідомлень з

en: An action type with description
uk: Тип дії з описом

en: can not exist without group
uk: Не може існувати без групи

en: Added host group
uk: Додано групу вузлів

en: Updated host group
uk: Оновлено групу вузлів мережі

en: Incorrect characters used for Hostname
uk: Використано некоректні символи в імені вузла мережі

en: Incorrect characters used for DNS
uk: Використано некоректні символи в DNS імені вузла мережі

en: Circular link can not be created
uk: Зациклене посилання не може бути створене

en: must be linked to at least one host group
uk: має бути приєднано мінімум до однієї групи вузлів мережі

en: Added new host
uk: Додано новий вузол мережі

en: is internal and can not be deleted
uk: це внутрішнє і тому не може бути видалено

en: can not be deleted, due to inner hosts can not be unlinked
uk: не може бути видалено, відповідно як внутрішній вузел не може бути від'єднано

en: No host groups with
uk: Не має груп вузлів з

en: incorrect parameters for
uk: некоректний параметр для

en: No host with
uk: Не має вузла мережі з

en: already exists in linked hosts
uk: вже існує в приєднаному вузлі мережі

en: Added new application
uk: Додано нову групу елементів даних

en: Updated application
uk: Оновлено групу елементів даних

en: used by item
uk: використовується елементом даних

en: used by scenario
uk: використовується сценарієм

en: No application with
uk: Не має груп елементів даних з

en: unlinked
uk: від'єднано

en: Template with item key
uk: Шаблон з ключем елементом даних

en: Template with application
uk: Шаблон з групою елементів даних

en: already linked to host
uk: вже приєднано до вузла мережі

en: has been deleted from the system
uk: було видалено з системи

en: You can't delete template for an application that is used in a web scenario
uk: Ви не можете видалити шаблон для групи елементів даних, які використовуються у веб сценарії

en: and can't be deleted
uk: та не може бути видалено

en: Critical error
uk: Критична помилка

en: Field
uk: Поле

en: is not IP range
uk: це не IP діапазон

en: is not PORT range
uk: це не діапазон портів

en: is not integer range
uk: це не діапазон чисел (цілих)

en: is not integer
uk: це не число (ціле)

en: is not double
uk: це не дробове число

en: is not string
uk: це не текст

en: contains Multibyte chars
uk: містить багато-байтні символи

en: multibyte chars are restricted
uk: багато-байтні символи заборонено

en: is not a colour
uk: це не колір

en: is mandatory
uk: є обов'язковим

en: must be missing
uk: має бути відсутнім

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request
uk: Операція не може бути здійснена для неавторизованого запиту

en: Incorrect value for
uk: Не коректне значення для

en: No trigger with
uk: Не має тригера з

en: Incorrect usage of quotes
uk: Не коректне використання лапок

en: Expression cannot be empty
uk: Вираз не може бути пустим

en: No such host
uk: Не має вузла мережі

en: Too many hosts
uk: Занадто багато вузлів мережі

en: No such monitored parameter
uk: Не має параметрів для спостереження

en: for host
uk: для вузла мережі

en: Unknown function
uk: Невідома функція

en: Incorrect value type
uk: Некоректний Тип інформації

en: for function
uk: для функції

en: of key
uk: ключа

en: available only for items with value types
uk: доступна тільки для елемента даних з Типом інформації

en: Missing mandatory parameter for function
uk: Відсутній обов'язковий параметр для функції

en: is not a float or macro for function
uk: це не число (з плаваючою крапкою) або маркос для функції

en: is not a float or counter or macro for function
uk: це не число (з плаваючою крапкою) або лічильник або маркос для функції

en: An item key must be used in trigger expression
uk: Ключ елемента даних має бути використано в виразі тригера

en: Incorrect trigger expression
uk: Некоректний вираз тригера

en: You can not use template hosts in mixed expressions.
uk: Ви не можете використовувати шаблон вузла в змішаному виразі.

en: Added trigger
uk: Додано тригер

en: to host
uk: до вузла

en: Missing key
uk: Відсутній ключ

en: Incorrect function is used
uk: Використано некоректну функцію

en: Unknown macro
uk: Невідомий макрос

en: from host
uk: із вузла

en: Trigger in template
uk: Тригер в шаблоні

en: has dependency with trigger in template
uk: має залежність з тригером в шаблоні

en: is not the highest level template
uk: це шаблон не найвищого рівня

en: No function with
uk: Не має функції з

en: Specify the conditional expression for the target.
uk: Вкажіть умовний вираз для цілі.

en: 0 or 1
uk: 0 або 1

en: At least one item must be present in the trigger expression.
uk: Як мінімум один елемент даних має бути присутнім у виразі тригера.

en: Host does not exist.
uk: Вузел мережі не існує.

en: Host key does not exist.
uk: Ключ вузла мережі не існує.

en: Function '
uk: Функція '

en: ' does not accept parameters.
uk: ' не приймає параметри.

en: Error adding dependencies. Following dependencies are not allowed: 1) from a host trigger to a template trigger; 2) from a template trigger to a host trigger; 3) between template triggers, where templates have links to other templates.
uk: Невірне додавання залежностей. Наступні залежності не дозволяються: 1) від тригера вузла до тригера з шаблону; 2) від тригера з шаблону до тригера вузла; 3) між тригерами з шаблонів, коли шаблони приєднані до інших шаблонів.

en: Transaction has not been closed. Aborting..
uk: Транзакцію не завершено. Скасування..

en: No system map with
uk: Не має карти мережі з

en: No sysmap element with
uk: Не має елемента карти мережі з

en: template
uk: шаблон

en: Submap
uk: Суб-карта

en: No rows in screen
uk: Не має рядків в комплексному екрані

en: Delete it?
uk: Видалити?

en: This screen-row is not empty
uk: Цей рядок не порожній

en: This screen-column is not empty
uk: Цей стовпчик не порожній

en: No graph item with
uk: Не має графіка елемента даних з

en: Missing items for graph
uk: Вісутні елементи даних для графіка

en: with template host can not contain items from other hosts.
uk: вузел мережі з шаблоном не може містити елементи даних з інших вузлів мережі.

en: Can not use multiple host items for template graph
uk: Не можна використовувати елементи багатьох вузлів мережі для графіків з шаблону

en: You must use items only from host
uk: Ви маєте використовувати елементи даних тільки із вузла мережі

en: for template graph
uk: для графіку з шаблону

en: updated for hosts
uk: оновлено для вузлів мережі

en: Skipped copying of graph
uk: Пропущено копіювання графіків

en: Graph "
uk: Графік "

en: " deleted from host
uk: " видалено з вузла мережі

en: Unable to select configuration
uk: Не вдалося обрати конфігурацію

en: on
uk: в

en: every
uk: кожен

en: day
uk: день

en: of every
uk: в кожен(ні)

en: weeks
uk: тижнів

en: week
uk: тиждень

en: Service cannot be parent and child at the same time.
uk: Послуга не може бути батьківською та підлеглою одночасно.

en: Cannot link hardlinked service.
uk: Не вдалося приєднати жорстко приєднану послугу.

en: Cannot link service to itself.
uk: Не вдалося приєднати послугу до самої себе.

en: No service with
uk: Не має послуги з

en: No service linkage with
uk: Послуга не приєднана до

en: Unknown calculation algorithm of service status
uk: Невідомий алгоритм розрахунку статусу послуги

en: Incorrect user data in
uk: Некоректні дані користувача в

en: Could not save image!
uk: Не вдалося зберегти картинку!

en: Execute SQL error
uk: Помилка виконання SQL

en: Parse SQL error
uk: Помилка обробки SQL

en: Image size must be less than 1MB
uk: Розмір картинки має бути менше 1MB

en: Select image to download
uk: Оберіть картинку для завантаження

en: Incorrect Image
uk: Некоректна картинка

en: Incorrect characters used for Node name
uk: В імені ноди використано некоректні символи

en: Master node already exists
uk: Майстер нода вже існує

en: Incorrect node type
uk: Некоректний тип ноди

en: Node with same ID already exists
uk: Нода з таким самим ID вже існує

en: Unable to remove local node
uk: Не вдалося видалити локальну ноду

en: Please be aware that database still contains data related to the deleted Node
uk: Будь ласка будьте уважні, бо в базі даних залишаться дані від видаленої ноди

en: PHP version
uk: Версія PHP

en: Minimal version of PHP is
uk: Мінімальна версія для PHP це

en: is a minimal PHP memory limitation
uk: це мінімельне значення для обмеження PHP пам'яті

en: is minimum size of PHP post
uk: це мінімальне значення для PHP post

en: is a minimal limitation on execution time of PHP scripts
uk: це мінімальне значення для обмеження часу виконання PHP скриптів

en: is a minimal limitation on input parse time for PHP scripts
uk: це мінімальне значення для обмеження часу обробки вводу PHP скриптів

en: PHP timezone
uk: PHP часовий пояс

en: no
uk: ні

en: yes
uk: так

en: Timezone for PHP is not set
uk: Часовий пояс для PHP не встановлено

en: Please set
uk: Будь-ласка встановіть

en: option in
uk: параметри в

en: PHP databases support
uk: Підтримка баз даних PHP

en: Requires any database support [MySQL or PostgreSQL or Oracle or SQLite3]
uk: Необхідно підтримку будь-якої бази даних [MySQL або PostgreSQL або Oracle або SQLite3]

en: Requires bcmath module
uk: Необхідно модуль bcmath

en: configure PHP with
uk: налаштуйте PHP з

en: Requires mb string module
uk: Необхідно модуль mb string

en: Required Sockets module
uk: Необхідно модуль Sockets

en: The GD extension is not loaded.
uk: GD extension не завантажено.

en: Requires images generation support
uk: Необхідно images generation support

en: libxml module
uk: модуль libxml

en: php-xml module is not installed
uk: модуль php-xml не встановлено

en: ctype module
uk: модуль ctype

en: Requires ctype module
uk: Необхідно модуль ctype

en: PHP upload max filesize
uk: максимум для PHP upload filesize

en: is minimum for PHP upload filesize
uk: це мінімум для PHP upload filesize

en: Required Session module
uk: Необхідно модуль Session

en: Required gettext module
uk: Необхідно модуль Gettext

en: Account is blocked for
uk: Обліковий запис заблоковано на

en: Login name or password is incorrect
uk: Ім'я для входу або пароль некоректні

en: Session terminated, please re-login!
uk: Сеанс щавершено, будь-ласка увійдіть в систему повторно!

en: Table users is empty. Possible database corruption.
uk: Таблиця користувачів пуста. Можливо причина в в пошкодженні бази даних.

en: Probably php-ldap module is missing
uk: Ймовірно модуль php-ldap відсутній

en: failed login attempts logged.
uk: невдалих спроб входу в систему зафіксовано.

en: Last failed attempt was from
uk: Остання невдала спроба була з адреси

en: Only Super Admins can create Scripts
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може створювати Скрипти

en: Only Super Admins can update Scripts
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може оновлювати Скрипти

en: Only Super Admins can delete Scripts
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може видаляти Скрипти

en: Only Super Admins can create Users
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може створювати користувачів

en: Only Super Admins can update Users
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може оновлювати користувачів

en: Only Super Admins can delete Users
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може видаляти користувачів

en: Only Zabbix Admins can add user Medias
uk: Тільки Zabbix Адміністратор може додавати методи повідомлення

en: Only Zabbix Admins can remove user Medias
uk: Тільки Zabbix Адміністратор може видаляти методи повідомлення

en: Only Zabbix Admins can change user Medias
uk: Тільки Zabbix Адміністратор може змінювати методи повідомлення

en: Can't delete user medias
uk: Не вдалось видалити метод повідомлення у користувача

en: Can't update user medias
uk: Не вдалось оновити метод повідомлення у користувача

en: Can't insert user medias
uk: Не вдалось додати метод повідомлення у користувача

en: Wrong fields for user
uk: Помилкові поля для користувача

en: User [
uk: Користувач [

en: ] already exists
uk: ] вже існує

en: Cannot rename guest user
uk: Не вдалося перейменувати користувача guest

en: User cannot restrict access to GUI for himself. Group "
uk: Користувач не може обмежити доступ до GUI для самого себе. Група "

en: User cannot disable himself. Group "
uk: Користувач не може дезактивувати себе самого. Група "

en: Wrong period [
uk: Невірний період [

en: Internal Zabbix error
uk: Внутрішня помилка Zabbix

en: Wrong fields for media type
uk: Помилкові поля для метода повідомлень

en: Password required for mediatype
uk: Потрібен пароль для метода повідомлень

en: Can't delete media types
uk: Не вдалось видалити метод повідомлення

en: Can't update media types
uk: Не вдалось оновити метод повідомлення

en: Can't insert media types
uk: Не вдалось додати метод повідомлення

en: Mediatype already exists:
uk: Метод повідомлень вже існує:

en: Mediatypes used by action:
uk: Метод повідомлень використовується в дії:

en: Only Super Admins can create media types
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може створювати методи повідомлень

en: Only Super Admins can update media types
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може оновлювати методи повідомлень

en: Only Super Admins can delete media types
uk: Тільки Zabbix Супер-адміністратор може видаляти методи повідомлень

en: You cannot view this URL as a
uk: Ви не можете переглядати це посилання як

en: You must login to view this page.
uk: Ви маєте увійти в систему для перегляду цієї сторінки.

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
uk: Якщо Ви вважаєте це повідомлення помилковим, то зверніться до Вашого адміністратора для отримання необхідних прав доступу.

en: You are not logged in.
uk: Ви не увійшли в систему.

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: [Wrong value for month:
uk: [Невірне значення для місяця:

en: [Wrong value for day of week:
uk: [Невірне значення для дня тижня:

en: Help
uk: Допомога

en: Profile
uk: Профіль

en: Get support
uk: Підтримка

en: Monitoring
uk: Моніторинг

en: Inventory
uk: Інвентаризація

en: Queue
uk: Черга

en: Events
uk: Події

en: EVENTS
uk: ПОДІЇ

en: Maps
uk: Карти мереж

en: Report
uk: Звіт

en: Reports
uk: Звіти

en: General
uk: Загальні парам.

en: Login
uk: Вхід в систему

en: Logout
uk: Вихід із системи

en: Print
uk: Версія для друку

en: Latest data
uk: Останні дані

en: does not exist
uk: не існує

en: Incorrect description
uk: Невірний опис

en: Can't format Tree
uk: Не вдалося побудувати дерево

en: You do not have permission to perform this operation
uk: У вас не має повноважень для виконання цієї операції

en: No permissions for screen
uk: Не має прав доступу до комплексного екрану

en: No permissions for map
uk: Не має прав доступу до карти мережі

en: XML file contains errors
uk: XML файл містить помилки

en: W
uk: С

en: F
uk: П

en: S
uk: С

en: Zoom
uk: Період

en: fixed
uk: фіксов.

en: dynamic
uk: динаміч.

en: now
uk: зараз

en: Create trigger
uk: Створити тригер

en: Do you wish to replace the conditional expression?
uk: Ви дійсно хочете замінити умовний вираз?

en: Add Service
uk: Додати ІТ послугу

en: Edit Service
uk: Редагувати ІТ послугу

en: Delete Service
uk: Видалити ІТ послугу

en: Delete selected services?
uk: Видалити вибрані ІТ послуги

en: Can not find objects with name
uk: Не вдалося знайти об'єкт з іменем

en: Can not create new element
uk: Не вдалося створити новий елемент

en: other
uk: інший

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
uk: Вибачте, але досягнуто максимум для запам'ятовування елементів.

en: List is empty
uk: Список пустий

en: Refreshed every: %s sec
uk: Оновлюється кожних: %s сек.

en: refresh now
uk: оновити зараз

en: Logged in as
uk: Підключено до системи як

en: Zabbix server
uk: Zabbix сервер

en: Generated in %s sec
uk: Згенеровано за %s сек.

en: Data from %1$s. Generated in %2$s sec
uk: Дані із %1$s. Згенеровано за %2$s сек.

en: You are not able to choose some of the languages, because locales for them are not installed on the web server.
uk: Ви не можете вибрати деякі з мов, тому що їх локалі не встановлено на веб-сервері.

en: Normal + Multiple PROBLEM events
uk: Звичайна + Багатократні події ПРОБЛЕМА

en: Item [%1$s:%2$s] cannot find interface on host [%3$s]
uk: Елемент даних [%1$s:%2$s] не може знайти інтерфейс на вузлі мережі [%3$s]

en: Key cannot be empty
uk: Ключ не може бути пустим

en: Key is too large: maximum %d characters
uk: Ключ занадто великий: максимум %d символів

en: Key is valid
uk: Ключ дійсний

en: incorrect syntax near '%1$s' at position %2$d
uk: некоректний синтаксис біля '%1$s' в позиції %2$d

en: incorrect usage of bracket symbols. '%s' found after final bracket.
uk: некоркетне використання символа дужки. '%s' знайдено після останньої дужки.

en: Invalid key format
uk: Недопустимий формат ключа

en: invalid character '%1$s' at position %2$d
uk: недопустимий символ '%1$s' в позиції %2$d

en: New template
uk: Новий шаблон

en: Item prototypes
uk: Прототипи елементів даних

en: Trigger prototypes
uk: Прототипи тригерів

en: Graph prototypes
uk: Прототипи графіків

en: Authentication algorithm
uk: Алгоритм аутентифікації

en: Privilege level
uk: Рівень привілеїв

en: Host mass update
uk: Масове оновлення вузла мережі

en: Disable profile
uk: Дезактивувати профіль

en: Enable profile
uk: Активувати профіль

en: Disable extended profile
uk: Дезактивувати розширений профіль

en: Enable extended profile
uk: Активувати розширений профіль

en: Wrong fields for host [ %s ]
uk: Невірні поля для вузла мережі  [ %s ]

en: No groups for host [ %s ]
uk: Не має груп у вулза мережі [ %s ]

en: No interfaces for host [ %s ]
uk: Не має інтерфейсів у вузла мережі [ %s ]

en: Incorrect characters used for Host name [ %s ]
uk: Використано некоректні символи в імені вузла мережі [ %s ]

en: Host update failed
uk: Оновлення вузла мережі невдале

en: You do not have enough rights for operation
uk: Ви не маєте достатніх прав для операції

en: No groups for hosts
uk: Не має груп у вулза мережі

en: Cannot mass update host name
uk: Не вдалося масове оновлення імені вузла мережі

en: Incorrect characters used for Hostname [ %s ]
uk: Використано некоректні символи в імені вузла мережі [ %s ]

en: Cannot remove group
uk: Не вдалося видалити групу

en: Cannot remove macro
uk: Не вдалося видалити макрос

en: Cannot update macro
uk: Не вдалося оновити макрос

en: Cannot delete profile
uk: Не вдалося видалити профіль

en: Cannot update profile
uk: Не вдалося оновити профіль

en: Cannot delete extended profile
uk: Не вдалося видалити розширений профіль

en: Cannot create extended profile
uk: Не вдалося створити розширений профіль

en: Cannot update extended profile
uk: Не вдалося оновити розширений профіль

en: Host [%1$s] deleted.
uk: Вузел мережі [%1$s] видалено.

note: GETTEXT: Api exception
en: Only Super Admins can delete User Groups.
uk: Тільки Супер Адміністратор може видаляти Групи Користувачів.

note: GETTEXT: User gets this error message when tries to delete user group used in script
en: User group [%1$s] is used in script [%2$s].
uk: Група користувачів [%1$s] використовується в скрипті [%2$s].

en: Error in item key: %s
uk: Помилка в ключі елемента даних: %s

en: Item uses Host interface from non parent host
uk: Елемент даних використовує інтерфейс Вузла мережі із не батьківського вузла мережі

en: Item [%1$s:%2$s] has invalid port: "%3$s".
uk: Елемент даних [%1$s:%2$s] має недійсний порт: "%3$s".

en: Item [%1$s:%2$s] deleted.
uk: Елемент даних [%1$s:%2$s] видалено.

en: Graph [ %1$s ]: cannot inherit. No required items on [ %2$s ]
uk: Графік [ %1$s ]: не вдалося успадкувати. Не має необхідних елементів даних у [ %2$s ]

en: Graph [ %1$s ]: cannot inherit. No required items on [ %2$s ] (Ymax value item)
uk: Графік [ %1$s ]: не вдалося успадкувати. Не має необхідних елементів даних у [ %2$s ] (значення Ymax)

en: Graph [ %1$s ]: cannot inherit. No required items on [ %2$s ] (Ymin value item)
uk: Графік [ %1$s ]: не вдалося успадкувати. Не має необхідних елементів даних у [ %2$s ] (значення Ymin)

en: Graph [ %1$s ]: already exists on [ %2$s ]
uk: Графік [ %1$s ]:  вже існує у [ %2$s" ]

en: Graph with same name but other type exist
uk: Графік з тим самим іменем але іншого типу вже існує

en: Graph [ %1$s ]: already exists on [ %2$s ] (inherited from another template)
uk: Графік [ %1$s ]: вже існує в [ %2$s ] (успадкований від іншого шаблону)

en: Graph [ %1$s ]: already exists on [ %2$s ] (items are not identical)
uk: Графік [ %1$s ]: вже існує в [ %2$s ] (елементи даних не ідентичні)

en: Cannot delete templated graphs
uk: Не вдалося видалити графік з шаблону

en: Graph [%s] deleted.
uk: Графік [%s] видалено.

en: Wrong fields for graph
uk: Помилкові поля для графіка

en: Wrong fields for items
uk: Помилкові поля для елемента даних

en: Graph with name [ %1$s ] already exists
uk: Графік з іменем [ %1$s ] вже існує

en: Incorrect item for axis value item
uk: Некоректний елемет даних для значення осі

en: Wrong fields for trigger
uk: Помилкові поля для тригера

en: Trigger [%1$s:%2$s] already exists.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] вже існує.

en: Cannot delete templated trigger [%1$s:%2$s]
uk: Не вдалося видалити тригер з шаблону [%1$s:%2$s]

en: Trigger [%1$s:%2$s] deleted.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] видалено.

en: Cannot implode expression
uk: Не вдалося розкрити вираз

en: Trigger [%1$s:%2$s] created.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] створено.

en: Trigger [%1$s:%2$s] updated.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] оновлено.

en: Trigger [%1$s] already exists on [%2$s]
uk: Тригер [%1$s]:  вже існує у [%2$s"]

en: Trigger with same name but other type exists
uk: Тригер з тим самим іменем але іншого типу вже існує

en: Application [%1$s:%2$s] updated.
uk: Групу елементів даних [%1$s:%2$s] оновлено.

en: Application [%1$s] deleted
uk: Групу елементів даних [%1$s] видалено

en: Link should have both "name" and "url" fields.
uk: Лінк повинен мати обидва поля "Ім'я" та "URL-запит"

en: Link name should be unique.
uk: Ім'я лінка повинно бути унікальним

en: No groups for template [ %s ]
uk: Не має груп у шаблона [ %s ]

en: Field "host" is mandatory
uk: Поле "вузел мережі" є обов'язковим

en: Incorrect characters used for Template name [ %1$s ]
uk: Використано некоректні символи в імені Шаблону [ %s ]

en: Failed to update template
uk: Не вдалося оновити шаблон

en: Template [%1$s] deleted.
uk: Шаблон [%1$s] видалено.

en: No groups for template
uk: Не має груп у шаблона

en: Cannot mass update template name
uk: Не вдалося масове оновлення імені шаблона

en: Can't add group
uk: Не вдалося додати групу

en: Can't remove group
uk: Не вдалося видалити групу

en: Can't unlink template
uk: Не вдалося від'єднати шаблон

en: Can't link template
uk: Не вдалося приєднати шаблон

en: Can't remove macro
uk: Не вдалося видалити макрос

en: Can't unlink groups
uk: Не вдалося від'єднати групи

en: Can't remove macros
uk: Не вдалося видалити макроси

en: Trigger in template [ %1$s ] has dependency with trigger in template [ %2$s ]
uk: Тригер в шаблоні [ %1$s ] має залежність від тригера в шаблоні [ %2$s ]

en: Cannot sync applications
uk: Не вдалося синхронізувати групи елементів даних

en: Cannot sync discovery rules
uk: Не вдалося синхронізувати правила виявлення

en: Cannot sync item prototypes
uk: Не вдалося синхронізувати прототипи елементів даних

en: Cannot sync items
uk: Не вдалося синхронізувати елементи даних

en: Cannot sync Triggers
uk: Не вдалося синхронізувати тригери

en: Cannot sync Triggers prototypes
uk: Не вдалося синхронізувати прототипи тригерів

en: Cannot sync graph prptotypes
uk: Не вдалося синхронізувати прототипи графіків

en: Cannot sync graphs
uk: Не вдалося синхронізувати графіки

en: Cannot unlink and clear discovery rules
uk: Не вдалося від'єднати та очистити правила виявлення

en: Discovery rule [%1$s:%2$s] unlinked.
uk: Правило виявлення [%1$s:%2$s]  від'єднано.

en: Cannot unlink and clear items
uk: Не вдалося від'єднати та очистити елементи даних

en: Item [%1$s:%2$s] unlinked.
uk: Елемент даних [%1$s:%2$s] від'єднано.

en: Cannot unlink and clear item prototypes
uk: Не вдалося від'єднати та очистити прототипи елементів даних

en: Item prototype [%1$s:%2$s] unlinked.
uk: Прототип елемента даних [%1$s:%2$s] від'єднано.

en: Cannot unlink and clear graph prototypes
uk: Не вдалося від'єднати та очистити прототипи графіків

en: Graph prototype [%1$s] unlinked.
uk: Прототип графіка [%1$s] від'єднано.

en: Cannot unlink and clear graphs.
uk: Не вдалося від'єднати та очистити графіки.

en: Graph [%1$s] unlinked.
uk: Графік [%1$s] від'єднано.

en: Cannot unlink and clear triggers
uk: Не вдалося від'єднати та очистити тригери

en: Trigger [%1$s:%2$s] unlinked.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] від'єднано.

en: Trigger prototype [%1$s:%2$s] unlinked.
uk: Прототип тригера [%1$s:%2$s] від'єднано.

en: Cannot unlink and clear applications
uk: Не вдалося від'єднати та очистити групи елементів даних

en: Application [%1$s] unlinked.
uk: Групу елементів даних [%1$s] від'єднано.

en: Templates [%1$s] unlinked from hosts [%2$s].
uk: Шаблони [%1$s] від'єднано від вузлів мережі [%2$s].

en: Can not delete %1$s internal user " %2$s ", try disabling that user.
uk: Не вдалося видалити %1$s внутрішнього користувача " %2$s ", спробуйте дезактивувати цього користувача.

en: Incorrect resource provided for screen item
uk: Некоректний ресурс надано для Комплексного екрану

en: Incorrect Host group identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Групи вузлів мережі "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Incorrect Host identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Вузла мережі "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Incorrect Graph identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Графіка "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Incorrect Item identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Елемента даних "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Incorrect Map identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Карти мережі "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Incorrect Screen identity "%s" provided for Screens item resource
uk: Некоректний ідентифікатор Комплексного екрану "%s" надано для ресурсу Комплексного екрану

en: Wrong fields for screen [ %s ]
uk: Невірні поля для комплексного екрану [ %s ]

en: Wrong fields for screen items
uk: Невірні поля для елемента комплексного екрану

en: No interfaces provided for proxy "%s".
uk: Не надано інтерфейсів для проксі "%s".

en: No interfaces provided for proxy "%s"
uk: Не надано інтерфейсів для проксі "%s".

en: No interfaces for proxy "%s"
uk: Немає інтерфейсів для проксі "%s"

en: Too many interfaces provided for proxy "%s".
uk: Занадто багато інтерфейсів надано для проксі "%s".

en: Incorrect characters used for Proxy name "%s".
uk: Використано некоректні символи в імені Проксі "%s".

en: Host "%s" already exists.
uk: Вузел мережі "%s" вже існує.

en: Cannot delete graph prototype
uk: Не вдалося видалити прототип графіка

en: Graph prototype [%s] deleted.
uk: Прототип графіка [%s] видалено.

en: Graph prototype must have at least one prototype
uk: Прототип графіка повинен мати хоча б один прототип

en: Item prototype [%1$s:%2$s] deleted.
uk: Прототип елемента даних [%1$s:%2$s] видалено.

en: Trigger [%1$s:%2$s] does not have item prototype.
uk: Тригер [%1$s:%2$s] не має прототипу елемента даних.

en: Trigger [%1$s] does not have item prototype.
uk: Тригер [%1$s] не має прототипу елемента даних.

en: Trigger prototype [%1$s:%2$s] deleted.
uk: Прототип тригера [%1$s:%2$s] видалено.

en: Trigger prototype [%1$s:%2$s] updated.
uk: Прототип тригера [%1$s:%2$s] оновлено.

en: Incorrect arguments passed to method.
uk: Некоректні параметри передано методу.

en: IP and DNS can not be empty for host interface.
uk: IP та DNS не можуть бути пустими для інтерфейса вузла мережі.

en: Interface with DNS " %1$s " can not have empty IP address.
uk: Інтерфейс із DNS " %1$s " не може мати пусту IP адресу.

en: Interface with IP " %1$s " can not have empty DNS name.
uk: Інтерфейс із IP " %1$s " не може мати пусте DNS ім'я.

en: Incorrect interface DNS paramter " %1$s " provided.
uk: Надано некоректний DNS параметр " %1$s " інтерфейса.

en: Incorrect interface IP parameter " %1$s " provided.
uk: Надано некоректний IP параметр " %1$s " інтерфейса.

en: PORT can not be empty for host interface
uk: ПОРТ не може бути пустим для інтерфейса вузла мережі

en: Discovery rule [%1$s:%2$s] has no interface.
uk: Правило виявлення [%1$s:%2$s] не має інтерфейсу.

en: Cannot delete templated items
uk: Не вдалося видалити елемент даних з шаблону

en: Discovery rule [%1$s:%2$s] deleted.
uk: Правило виявлення [%1$s:%2$s] видалено.

en: Webcheck must have at least one step.
uk: Веб перевірка повинна мати як мінімум один крок.

note: GETTEXT: Legend below graph
en: Download speed for scenario '%s'
uk: Швидкість завантаження для сценарія '%s'

note: GETTEXT: Legend below graph
en: Failed step of scenario '%s'
uk: Помилковий крок для сценарія '%s'

en: Item with key [%s] already exists
uk: Елемент даних з ключем [%s] вже існує

en: Download speed for step '%1$s' of scenario '%2$s'
uk: ооШвидкість завантаження для кроку '%1$s' зі сценарію '%2$s'

en: Response time for step '%1$s' of scenario '%2$s'
uk: Час відповіді для кроку '%1$s' зі сценарію '%2$s'

en: Response code for step '%1$s' of scenario '%2$s'
uk: Код відповіді для кроку '%1$s' зі сценарію '%2$s'

en: Delay (seconds)
uk: Затримка (сукунд)

en: %1$s (year %2$s)
uk: %1$s (рік %2$s)

en: Delete selected value mapping? It is used for %d item! | Delete selected value mapping? It is used for %d items!
uk[0]: Видалити вибране перетворення значення? Воно використовується в %d елементі даних!
uk[1]: Видалити вибране перетворення значення? Воно використовується в %d елементах даних!
uk[2]: Видалити вибране перетворення значення? Воно використовується в %d елементах даних!

en: Delete selected value mapping?
uk: Видалити вибране перетворення значень?

en: Delete selected screens?
uk: Видалити вибрані комплексні екрани?

en: Discovery rule created
uk: Правило виявлення створено

en: Discovery rules activated
uk: Правило виявлення активовано

en: Discovery rules disabled
uk: Правило виявлення дезактивовано
