Zabbix 1.9 - en to ru translation catalogue (1965 entries)

en:  - all groups -
ru: - все группы -

en: " deleted from host
ru: " удален из узла сети

en: ' does not accept parameters.
ru: ' не поддерживает параметры.

en: (no proxy)
ru: (без прокси)

en: (select host first)
ru: (сначала выберите узел сети)

en: - all -
ru: - все -

en: - other -
ru: - прочее -

en: ----[BULK ACKNOWLEDGE]----
ru: ----[ВВЕДЕНО КАК МАССОВОЕ ПОДТВЕРЖДЕНИЕ]----

en: 0 or 1
ru: 0 или 1

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 10 seconds
ru: 10 секунд

en: 15 min
ru: 15 мин

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 3D view
ru: 3D вид

en: 5 min
ru: 5 мин

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 5 seconds
ru: 5 секунд

en: 500 latest values
ru: 500 последних значений

en: ACTIONS
ru: ДЕЙСТВИЯ

en: ALARM ACKNOWLEDGES
ru: ПОДТВЕРЖДЕНИЯ ОПОВЕЩЕНИЙ

en: AND
ru: И

en: AND / OR
ru: И / ИЛИ

en: API access
ru: Доступ к API

en: API access updated
ru: Доступ к API обновлен

en: APPLICATIONS
ru: ГРУППЫ ЭЛЕМЕНТОВ ДАННЫХ

en: AUDIT ACTIONS
ru: ДЕЙСТВИЯ АУДИТА

en: AUDIT LOGS
ru: ЖУРНАЛ АУДИТА

en: AVAILABILITY REPORT
ru: ОТЧЕТ О ДОСТУПНОСТИ

en: Acceptable SLA (in %)
ru: Допустимый SLA (проценты)

en: Account is blocked for
ru: Аккаунт заблокирован на

en: Ack
ru: Подтверждено

en: Acknowledge
ru: Подтвердить

en: Acknowledge added
ru: Подтверждение добавлено

en: Acknowledge alarm by
ru: Подтвердить тревогу от имени

en: Acknowledge status
ru: Состояние подтверждения

en: Acknowledged
ru: Подтверждено

en: Acknowledges
ru: Подтверждения

en: Action
ru: Действие

en: Action added
ru: Действие добавлено

en: Action conditions
ru: Условия действия

en: Action deleted
ru: Действие удалено

en: Action operations
ru: Операции действия

en: Action updated
ru: Действие обновлено

en: Actions
ru: Действия

en: Actions deleted
ru: Действия удалены

en: Actions since
ru: Действия с

en: Activate selected
ru: Активировать выбранное

en: Activate selected applications?
ru: Активировать выбранные группы элементов данных?

en: Activate selected hosts
ru: Активировать выбранные узлы сети

en: Active
ru: Активный

en: Active since
ru: Активен с

en: Active till
ru: Активен до

en: Add
ru: Добавить

en: Add Service
ru: Добавить сервис

en: Add comment by
ru: Добавить комментарий как

en: Add element
ru: Добавить элемент

en: Add host
ru: Добавить узел сети

en: Add link
ru: Добавить соединитель

en: Add to
ru: Добавить в

en: Add to group
ru: Добавить в группу

en: Added
ru: Добавлено

en: Added host group
ru: Группа узлов сети добавлена

en: Added new application
ru: Новая группа элементов данных добавлена

en: Added new host
ru: Новый узел сети добавлен

en: Added new item
ru: Новый элемент данных добавлен

en: Added new media type
ru: Добавлен новый способ оповещения

en: Added trigger
ru: Триггер добавлен

en: Additional parameters
ru: Дополнительные параметры

en: Admin
ru: Администратор

en: Administration
ru: Администрирование

en: Age
ru: Возраст

en: Age less than
ru: Возраст менее

en: Agent
ru: Агент

en: Aggregated
ru: Агрегированный

en: Aggregated periods count
ru: Количество агрегированных периодов

en: Alias
ru: Алиас устройства

en: Align icons
ru: Привязать иконки

en: All
ru: Все

en: All groups
ru: Все группы

en: All nodes
ru: Все ноды

en: Allowed hosts
ru: Разрешенные узлы сети

en: An action type with description
ru: Тип действия с описанием

en: An item key must be used in trigger expression
ru: В выражении триггера должен быть использован ключ элемента данных

en: An item with the Key
ru: Элемент данных с ключем

en: Any
ru: Любое

en: Any character string included
ru: Любая строка символов включена

en: Application
ru: Группа элементов данных

en: Application added
ru: Группа элементов данных добавлена

en: Application deleted
ru: Группа элементов данных удалена

en: Application updated
ru: Группа элементов данных обновлена

en: Applications
ru: Группы элементов данных

en: Apply
ru: Применить

en: Approach
ru: Близится

en: Apr
ru: Апр

en: April
ru: Апрель

en: Are you sure you want to delete
ru: Вы уверены, что хотите удалить

en: As is
ru: Как есть

en: As plain text
ru: Как простой текст

en: Asset Tag
ru: Признак активности

en: At
ru: В

en: At least one host or group should be selected
ru: Должен быть выбран по крайней мере один узел сети или группа узлов сети

en: At least one item must be present in the trigger expression.
ru: В выражении триггера должен присуствовать хотя бы один элемент данных.

en: Audit
ru: Аудит

en: Aug
ru: Авг

en: August
ru: Август

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication method
ru: Метод аутентификации

en: Authentication to Zabbix
ru: Аутентификация Zabbix

en: Auto registration
ru: Авторегистрация

en: Auto-login
ru: Авто-вход

en: Auto-logout (min 90 seconds)
ru: Авто-выход (мин 90 секунд)

en: Availability
ru: Доступность

en: Availability report
ru: Отчет о доступности

en: Available
ru: Доступен

en: Average
ru: Средняя

en: Average by
ru: Среднее по

en: Average problem
ru: Средняя проблема

en: Axis side
ru: Расположение оси X

en: BACK
ru: НАЗАД

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фоновое изображение

en: Background image
ru: Фоновое изображение

en: Bar reports
ru: Гистограммные отчеты

en: Base DN
ru: Базовый DN

en: Basic authentication
ru: Простая аутентификация

en: Bind DN
ru: Привязанный DN

en: Bind Password
ru: Привязанный пароль

en: Black & Blue
ru: Черный & Синий

en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Bold line
ru: Жирная линия

en: Bottom
ru: По нижнему краю

en: Brighten
ru: Светлее

en: Bulk acknowledge
ru: Массовое подтверждение

en: By host
ru: По узлу сети

en: By trigger template
ru: По шаблону триггера

en: CONFIGURATION OF ACTIONS
ru: НАСТРОЙКА ДЕЙСТВИЙ

en: CONFIGURATION OF APPLICATIONS
ru: КОНФИГУРАЦИЯ ГРУПП ЭЛЕМЕНТОВ

en: CONFIGURATION OF DISCOVERY
ru: НАСТРОЙКА ОБНАРУЖЕНИЯ

en: CONFIGURATION OF GRAPHS
ru: НАСТРОЙКА ГРАФИКОВ

en: CONFIGURATION OF HOST GROUPS
ru: КОНФИГУРАЦИЯ ГРУПП УЗЛОВ СЕТИ

en: CONFIGURATION OF HOSTS
ru: КОНФИГУРАЦИЯ УЗЛОВ СЕТИ

en: CONFIGURATION OF ITEMS
ru: НАСТРОЙКА ЭЛЕМЕНТОВ ДАННЫХ

en: CONFIGURATION OF MAINTENANCE PERIODS
ru: КОНФИГУРАЦИЯ ПЕРИОДОВ ОБСЛУЖИВАНИЯ

en: CONFIGURATION OF MEDIA TYPES
ru: НАСТРОЙКИ СПОСОБОВ ОПОВЕЩЕНИЙ

en: CONFIGURATION OF NETWORK MAPS
ru: НАСТРОЙКА КАРТ СЕТЕЙ

en: CONFIGURATION OF NODES
ru: КОНФИГУРАЦИЯ НОД

en: CONFIGURATION OF PROXIES
ru: КОНФИГУРАЦИЯ ПРОКСИ

en: CONFIGURATION OF SCREEN
ru: НАСТРОЙКА КОМПЛЕКСНОГО ЭКРАНА

en: CONFIGURATION OF SCREENS
ru: НАСТРОЙКА КОМПЛЕКСНЫХ ЭКРАНОВ

en: CONFIGURATION OF SCRIPTS
ru: КОНФИГУРАЦИЯ СКРИПТОВ

en: CONFIGURATION OF SLIDE SHOWS
ru: НАСТРОЙКИ СЛАЙД-ШОУ

en: CONFIGURATION OF TEMPLATES
ru: КОНФИГУРАЦИЯ ШАБЛОНОВ

en: CONFIGURATION OF TRIGGERS
ru: НАСТРОЙКА ТРИГГЕРОВ

en: CONFIGURATION OF USERS AND USER GROUPS
ru: НАСТРОЙКА ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ И ГРУПП ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ

en: CONFIGURATION OF WEB MONITORING
ru: НАСТРОЙКИ ВЕБ-МОНИТОРИНГА

en: CONFIGURATION OF ZABBIX
ru: НАСТРОЙКА ZABBIX

en: Calculate SLA
ru: Подсчитывать SLA

en: Calculated
ru: Вычисляемое

en: Callback
ru: Обратный вызов

en: Can not create new element
ru: Не удалось создать новый элемент

en: Can not find objects with name
ru: Не удалось найти объекты с именем

en: Can not use multiple host items for template graph
ru: Невозможно использовать множественные элементы данных узла сети для шаблонного графика

en: Can't delete media types
ru: Не удалось удалить способы оповещений

en: Can't delete user medias
ru: Не удалось удалить способы оповещений у пользователя

en: Can't format Tree
ru: Не удается построить дерево

en: Can't insert media types
ru: Не удалось добавитьспособы оповещений

en: Can't insert user medias
ru: Не удалось добавить способы оповещений у пользователя

en: Can't read script response, check connection
ru: Не удалось прочитать ответ скрипта, проверьте подключение

en: Can't send command, check connection
ru: Не удалось отправить команду, проверьте подключение

en: Can't update media types
ru: Не удалось обновить способы оповещений

en: Can't update user medias
ru: Не удалось обновить способы оповещений у пользователя

en: Canada (136 characters)
ru: Канада (136 символов)

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cannot acknowledge event
ru: Не удалось подтвердить событие

en: Cannot add action
ru: Не удалось добавить действие

en: Cannot add application
ru: Не удалось добавить группу элементов данных

en: Cannot add discovery rule
ru: Не удалось добавить правило обнаружения

en: Cannot add graph
ru: Не удалось добавить график

en: Cannot add group
ru: Не удалось добавить группу

en: Cannot add host
ru: Не удалось добавить узел сети

en: Cannot add image
ru: Не удалось добавить изображение

en: Cannot add item
ru: Не удалось добавить элемент данных

en: Cannot add macro
ru: Не удалось добавить макрос

en: Cannot add maintenance
ru: Не удалось добавить обслуживание

en: Cannot add more than one item with type "Graph sum"
ru: Невозможно добавить больше одного элемента данных с типом "Суммарный график"

en: Cannot add network map
ru: Не удалось добавить карту сети

en: Cannot add new application
ru: Не удалось добавить новую группу элементов данных

en: Cannot add node
ru: Не удалось добавить ноду

en: Cannot add proxy
ru: Не удалось добавить прокси

en: Cannot add regular expression
ru: Не удалось добавить регулярное выражение

en: Cannot add scenario
ru: Не удалось добавить сценарий

en: Cannot add screen
ru: Не удалось добавить комплексный экран

en: Cannot add script
ru: Не удалось добавить скрипт

en: Cannot add service
ru: Невозможно добавить услугу

en: Cannot add slideshow
ru: Не удалось добавить слайд-шоу

en: Cannot add template
ru: Не удалось добавить шаблон

en: Cannot add trigger
ru: Не удалось добавить триггер

en: Cannot add user
ru: Не удалось добавить пользователя

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
ru: Невозможно добавить пользователя. Оба пароля должны совпадать.

en: Cannot add value map
ru: Не удалось добавить преобразование значения

en: Cannot clear history
ru: Невозможно очистить историю

en: Cannot connect to Zabbix server
ru: Не удается подключиться к серверу Zabbix

en: Cannot copy graphs
ru: Не удалось скопировать графики

en: Cannot copy items
ru: Не удалось скопировать элементы

en: Cannot create application
ru: Не удалось создать группу элементов данных

en: Cannot delete action
ru: Не удалось удалить действие

en: Cannot delete actions
ru: Невозможно удалить действия

en: Cannot delete application
ru: Невозможно удалить группу элементов данных

en: Cannot delete discovery rule
ru: Не удалось удалить правило обнаружения

en: Cannot delete graph
ru: Не удалось удалить график

en: Cannot delete graphs
ru: Не удалось удалить график

en: Cannot delete group
ru: Не удалось удалить группу

en: Cannot delete host
ru: Не удалось удалить узел сети

en: Cannot delete image
ru: Не удалось удалить изображение

en: Cannot delete item
ru: Не удалось удалить элемент данных

en: Cannot delete items
ru: Не удалось удалить элементы данных

en: Cannot delete macros
ru: Не удалось удалить макросы

en: Cannot delete maintenance
ru: Не удалось удалить обслуживание

en: Cannot delete network map
ru: Не удалось удалить карту сети

en: Cannot delete node
ru: Не удалось удалить ноду

en: Cannot delete proxy
ru: Не удалось удалить прокси

en: Cannot delete regular expression
ru: Не удалось удалить регулярное выражение

en: Cannot delete scenario
ru: Не удалось обновить сценарий

en: Cannot delete script
ru: Не удалось удалить скрипт

en: Cannot delete service
ru: Невозможно удалить услугу

en: Cannot delete slideshow
ru: Не удалось удалить слайд-шоу

en: Cannot delete template
ru: Не удалось удалить шаблон

en: Cannot delete trigger
ru: Не удалось удалить триггер

en: Cannot delete triggers
ru: Не удалось удалить триггеры

en: Cannot delete user
ru: Не удалось удалить пользователя

en: Cannot delete value map
ru: Не удалось удалить преобразование значения

en: Cannot deleted screen
ru: Не удалось удалить комплексный экран

en: Cannot find background image
ru: Не удалось найти фоновый рисунок

en: Cannot find graph
ru: Не удалось найти график

en: Cannot find host
ru: Не удалось найти узел сети

en: Cannot find hostgroup
ru: Не удалось найти группу узлов сети

en: Cannot find image
ru: Не удалось найти рисунок

en: Cannot find item
ru: Не удалось найти элемент данных

en: Cannot find map
ru: Не удалось найти карту

en: Cannot find screen
ru: Не удалось найти комплексный экран

en: Cannot find trigger
ru: Не удалось найти триггер

en: Cannot format Tree. Check logic structure in service links
ru: Не удалось сформировать дерево. Проверьте логическую структуру в связях сервиса

en: Cannot link hardlinked service.
ru: Не удается связать жесткой ссылкой сервис.

en: Cannot link service to itself.
ru: Не удается связать сервис с самим собой.

en: Cannot link template
ru: Не удалось присоединить шаблон

en: Cannot rename guest user
ru: Невозможно переименовать гостевого пользователя

en: Cannot unblock users
ru: Не удалось разблокировать пользователей

en: Cannot unlink template
ru: Не удалось отсоединить шаблон

en: Cannot update
ru: Не удалось обновить

en: Cannot update API access
ru: Не удалось обновить доступ к GUI

en: Cannot update GUI access
ru: Не удалось обновить доступ к GUI

en: Cannot update action
ru: Не удалось обновить действие

en: Cannot update application
ru: Не удалось обновить группу элементов данных

en: Cannot update comment
ru: Не удалось обновить комментарий

en: Cannot update debug mode
ru: Не удалось обновить режим отладки

en: Cannot update discovery rule
ru: Не удалось обновить правило обнаружения

en: Cannot update graph
ru: Не удалось обновить график

en: Cannot update group
ru: Не удалось обновить группу

en: Cannot update host
ru: Не удалось обновить узел сети

en: Cannot update host status
ru: Не удалось обновить статус узла сети

en: Cannot update image
ru: Не удалось обновить изображение

en: Cannot update item
ru: Не удалось обновить элемент данных

en: Cannot update macros
ru: Не удалось обновить макросы

en: Cannot update maintenance
ru: Не удалось обновить обслуживание

en: Cannot update network map
ru: Не удалось обновить карту сети

en: Cannot update node
ru: Не удалось обновить ноду

en: Cannot update proxy
ru: Не удалось обновить прокси

en: Cannot update regular expression
ru: Не удалось обновить регулярное выражение

en: Cannot update scenario
ru: Не удалось обновить сценарий

en: Cannot update screen
ru: Не удалось обновить комплексный экран

en: Cannot update script
ru: Не удалось обновить скрипт

en: Cannot update service
ru: Невозможно обновить услугу

en: Cannot update status
ru: Не удалось обновить состояние

en: Cannot update template
ru: Не удалось обновить шаблон

en: Cannot update trigger
ru: Не удалось обновить триггер

en: Cannot update user
ru: Не удалось обновить данные пользователя

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
ru: Невозможно обновить данные пользователя. Оба пароля должны совпадать.

en: Cannot update users status
ru: Не удалось обновить состояние пользователя

en: Cannot update value map
ru: Не удалось обновить преобразование значения

en: Cannot_update slideshow
ru: Не удалось обновить слайд-шоу

en: Caption
ru: Заголовок

en: Case sensitive
ru: Регистрозависимое

en: Centre
ru: По центру

en: Change
ru: Изменить

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Character
ru: Символ

en: Character string included
ru: Строка символов включена

en: Character string not included
ru: Строка символов не включена

en: Check expression part starting from '
ru: Проверьте часть выражения начиная с '

en: Check the key, please. Default example was passed
ru: Пожалуйста, проверьте ключ. Пример по умолчанию отображен

en: Checks
ru: Проверки

en: Child
ru: Подчиненный

en: Circular link can not be created
ru: Закольцованная ссылка не может быть создана

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear history
ru: Очистить журнал

en: Clear history for selected
ru: Очистить журнал

en: Clear when unlinking
ru: Очистить при отсоединении

en: Clock
ru: Часы

en: Clone
ru: Клонировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Colour
ru: Цвет

en: Colour (OK)
ru: Цвет (ОК)

en: Column span
ru: Объединить столбцы

en: Columns
ru: Столбцов

en: Combined result
ru: Комбинированный результат

en: Command
ru: Команда

en: Command actions
ru: Команды действий

en: Comment updated
ru: Комментарий обновлен

en: Comments
ru: Комментарии

en: Commercial
ru: Коммерческие

en: Compare values for multiple periods
ru: Сравнение значений для нескольких периодов

en: Condition
ru: Условие

en: Conditions
ru: Условия

en: Configuration
ru: Настройка

en: Configuration of IT services
ru: Настройки IT услуг

en: Configuration of Web monitoring
ru: Настройки Веб-мониторинга

en: Configuration of Zabbix
ru: Настройка Zabbix

en: Configuration of actions
ru: Настройка действий

en: Configuration of discovery
ru: Настройка обнаружения

en: Configuration of graphs
ru: Настройка графиков

en: Configuration of items
ru: Настройка элементов данных

en: Configuration of network maps
ru: НАСТРОЙКА КАРТ СЕТЕЙ

en: Configuration of screens
ru: Настройка комплексных экранов

en: Configuration of slideshows
ru: Настройки слайд-шоу

en: Configuration of triggers
ru: Настройка триггеров

en: Configuration updated
ru: Настройки обновлены

en: Configuration was not updated
ru: Настройки не обновлены

en: Configure
ru: Настройка

en: Connect to
ru: Подключаться по

en: Connected as
ru: Подключен под

en: Connectors
ru: СВЯЗИ

en: Contact
ru: Контактная информация

en: Coordinate X
ru: Координата X

en: Coordinate Y
ru: Координата Y

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy selected items?
ru: Скопировать выбранные элементы данных?

en: Copy selected to ...
ru: Копировать в...

en: Copy selected triggers?
ru: Скопировать выбранные триггеры?

en: Copyright 2001-2010 by
ru: Все права защищены 2001-2010

en: Could not save image!
ru: Не удалось сохранить рисунок!

en: Count
ru: Количество

en: Count of slides
ru: Количество слайдов

en: Create
ru: Создать

en: Create Action
ru: Создать действие

en: Create Graph
ru: Создать график

en: Create Group
ru: Создать группу

en: Create Host
ru: Создать узел сети

en: Create Image
ru: Создать изображение

en: Create Item
ru: Создать элемент данных

en: Create Map
ru: Создать карту сети

en: Create Media Type
ru: Создать способ оповещения

en: Create Proxy
ru: Создать прокси

en: Create Screen
ru: Создать комплексный экран

en: Create Slide Show
ru: Создать слайд-шоу

en: Create Template
ru: Создать шаблон

en: Create Trigger
ru: Создать триггер

en: Create User
ru: Создать пользователя

en: Create application
ru: Создать группу элементов данных

en: Create maintenance period
ru: Создать период обслуживания

en: Create rule
ru: Создать правило

en: Create scenario
ru: Создать сценарий

en: Create script
ru: Создать скрипт

en: Create trigger
ru: Создать триггер для журнала

en: Create value map
ru: Создать преобразование значения

en: Critical error
ru: Критическая ошибка

en: Current node
ru: Текущая нода

en: Custom graphs
ru: Пользовательские графики

en: Custom multiplier
ru: Пользовательский множитель

en: Custom screens
ru: Пользовательские комплексные экраны

en: Custom slides
ru: Пользовательские слайды

en: DASHBOARD CONFIGURATION
ru: НАСТРОЙКА DASHBOARD

en: DETAILS OF SCENARIO
ru: ДЕТАЛИ СЦЕНАРИЯ

en: DISABLED
ru: ОТКЛЮЧЕН

en: DISCOVERED
ru: ОБНАРУЖЕН

en: DISCOVERY
ru: ОБНАРУЖЕНИЕ

en: DISCOVERY CHECKS
ru: ПРОВЕРКИ ОБНАРУЖЕНИЯ

en: DISCOVERY RULES
ru: ПРАВИЛА ОБНАРУЖЕНИЯ

en: DM
ru: РМ

en: DNS name
ru: DNS имя

en: DOWN
ru: НЕДОСТУПЕН

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Dark orange
ru: Темно-оранжевая

en: Darken
ru: Темнее

en: Dashboard
ru: ПАНЕЛЬ

en: Dashboard configuration
ru: Настройка Dashboard

en: Dashboard filter
ru: Фильтр Dashboard

en: Dashed line
ru: Пунктирная линия

en: Data
ru: Данные

en: Data overview
ru: Обзор данных

en: Data type
ru: Тип данных

en: Database monitor
ru: Монитор баз данных

en: Date
ru: Дата

en: Date HW Decommissioned
ru: Дата списания HW

en: Date HW Installed
ru: Дата установки HW

en: Date HW Maintenance Expires
ru: Дата прохождения обслуживания HW

en: Date HW Purchased
ru: Дата покупки HW

en: Day
ru: День

en: Day of month
ru: День в месяц

en: Day of week
ru: День в неделю

en: Days
ru: Дни

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug mode
ru: Режим отладки

en: Debug mode updated
ru: Режим отладки обновлен

en: Dec
ru: Дек

en: December
ru: Декабрь

en: Decimal
ru: Десятичный

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default authentication
ru: Аутентификация по умолчанию

en: Default message
ru: Сообщение по умолчанию

en: Default subject
ru: Тема по умолчанию

en: Default theme
ru: Тема по умолчанию

en: Defined in "include/defines.inc.php" constant ZBX_SCRIPT_BYTES_LIMIT read bytes limit is reached. You can try to increase this value
ru: Установленная в "include/defines.inc.php" константа ZBX_SCRIPT_BYTES_LIMIT лимита байт истекла. Вы можете попытаться увеличить это значение

en: Defined in "include/defines.inc.php" constant ZBX_SCRIPT_TIMEOUT timeout is reached. You can try to increase this value
ru: Установленная в "include/defines.inc.php" константа ZBX_SCRIPT_TIMEOUT времени ожидания истекла. Вы можете попытаться увеличить это значение

en: Delay
ru: Задержка

en: Delayed by
ru: Отложить

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Links between selected elements?
ru: Удалить соединители между выбранными элементами?

en: Delete Service
ru: Удалить сервис

en: Delete and clear
ru: Удалить И отчистить

en: Delete and clear selected templates? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ru: Внимание: это действие удалит выбранные шаблоны и очистит все соединенные с ними узлы сети

en: Delete and clear template? (Warning: all linked hosts will be cleared!)
ru: Удалить и очистить шаблон? (Внимание: все присоединенные узлы сети будут очищены!)

en: Delete expression?
ru: Удалить выражение?

en: Delete from group
ru: Удалить из группы

en: Delete graph?
ru: Удалить график?

en: Delete history of selected WEB scenarios?
ru: Удалить историю у выбранных Веб сценариев?

en: Delete history of selected items?
ru: Удалить историю выбранных элементов данных?

en: Delete it?
ru: Удалить?

en: Delete keyword?
ru: Удалить ключевое слово?

en: Delete maintenance period?
ru: Удалить период обслуживания

en: Delete regular expression?
ru: Удалить регулярное выражение?

en: Delete rule?
ru: Удалить правило?

en: Delete scenario?
ru: Удалить сценарий?

en: Delete screen?
ru: Удалить комплексный экран?

en: Delete script?
ru: Удалить скрипт?

en: Delete selected
ru: Удалить

en: Delete selected Host Groups?
ru: Удалить выбранные группы узлов сети?

en: Delete selected WEB scenarios?
ru: Удалить выбранные Веб сценарии?

en: Delete selected action?
ru: Удалить выбранное действие

en: Delete selected applications?
ru: Удалить выбранные группы элементов данных?

en: Delete selected discovery rules?
ru: Удалить выбранные правила обнаружения?

en: Delete selected elements?
ru: Удалить выбранные элементы?

en: Delete selected graphs?
ru: Удалить выбранные графики

en: Delete selected group?
ru: Удалить выбранную группу?

en: Delete selected groups
ru: Удалить выбранные группы

en: Delete selected groups?
ru: Удалить выбранные группы

en: Delete selected host?
ru: Удалить выбранный узел сети?

en: Delete selected hosts?
ru: Удалить выбранные узлы сети?

en: Delete selected image?
ru: Удалить выбранное изображение?

en: Delete selected item?
ru: Удалить выбранный элемент данных?

en: Delete selected items?
ru: Удалить выбранные элементы данных?

en: Delete selected maintenance periods?
ru: Удалить выбранные периоды обслуживания?

en: Delete selected maps?
ru: Удалить выбранные карты?

en: Delete selected media types?
ru: Удалить выбранные способы оповещений?

en: Delete selected media?
ru: Удалить выбранный способ оповещения?

en: Delete selected node?
ru: Удалить выбранную ноду?

en: Delete selected proxies?
ru: Удалить выбранные прокси?

en: Delete selected proxy?
ru: Удалить выбранный прокси?

en: Delete selected regular expressions?
ru: Удалить выбранные регулярные выражения?

en: Delete selected scripts?
ru: Удалить выбранные скрипты?

en: Delete selected services?
ru: Удалить выбранные сервисы?

en: Delete selected slideshows?
ru: Удалить выбранные слайд-шоу?

en: Delete selected templates?
ru: Удалить выбранные шаблоны?

en: Delete selected triggers?
ru: Удалить выбранные триггеры?

en: Delete selected user?
ru: Удалить выбранного пользователя

en: Delete selected users?
ru: Удалить выбранных пользователей

en: Delete selected value mapping?
ru: Удалить выбранное значение преобразования?

en: Delete selected with linked elements
ru: Удалить выбранное с присоединенными элементами

en: Delete slideshow?
ru: Удалить слайд-шоу?

en: Delete system map?
ru: Удалить системную карту?

en: Delete template?
ru: Удалить шаблон?

en: Delete this application?
ru: Удалить эту группу элементов данных?

en: Delete trigger?
ru: Удалить триггер?

en: Deleted
ru: Удален

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Delta (simple change)
ru: Дельта (простое изменение)

en: Delta (speed per second)
ru: Дельта (скорость в секунду)

en: Deny
ru: Запрещено

en: Dependent
ru: Зависимость

en: Depends on
ru: Зависит от

en: Description
ru: Описание

en: Details
ru: Детали

en: Details of scenario
ru: Детали сценария

en: Device
ru: Устройство

en: Device Chassis
ru: Шасси устройства

en: Device Contract Number
ru: Номер производителя

en: Device Deployment Status
ru: Состояние развертывания устройства

en: Device Hardware
ru: Аппаратные средства устройства

en: Device Notes
ru: Комментарии к устройству

en: Device Port Connections
ru: Подключения к портам устройства

en: Device Software
ru: Прикладные средства устройства

en: Device Vendor
ru: Производитель

en: Device type
ru: Тип устройства

en: Device uniqueness criteria
ru: Критерий уникальности устройства

en: Dimension (cols x rows)
ru: Размер (столбцов x строк)

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable API
ru: Отключить API

en: Disable API access in selected groups?
ru: Отключить доступ к API для выбранных групп?

en: Disable DEBUG
ru: Отключить ОТЛАДКУ

en: Disable debug mode in selected groups?
ru: Отключить режим отладки у выбранных групп?

en: Disable host
ru: Деактивировать узел сети

en: Disable hosts monitored by selected proxies?
ru: Деактивировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Disable selected
ru: Деактивировать выбранное

en: Disable selected Host Groups?
ru: Деактивировать выбранные группы узлов сети?

en: Disable selected WEB scenarios?
ru: Отключить выбранные Веб сценарии?

en: Disable selected applications?
ru: Отключить выбранные группы элементов данных?

en: Disable selected discovery rules?
ru: Отключить выбранные правила обнаружения?

en: Disable selected groups?
ru: Отключить выбранные группы?

en: Disable selected hosts
ru: Деактивировать выбранные узлы сети

en: Disable selected hosts?
ru: Деактивировать выбранные узлы сети?

en: Disable selected items?
ru: Отключить выбранные элементы данных?

en: Disable selected triggers?
ru: Отключить выбранные триггеры?

en: Disabled
ru: Деактивирован

en: Disaster
ru: Чрезвычайная

en: Discovered
ru: Обнаружен

en: Discovered device
ru: Обнаруженное устройство

en: Discovered object
ru: Обнаруженный объект

en: Discovery
ru: Обнаружение

en: Discovery by proxy
ru: Обнаружение через прокси

en: Discovery check
ru: Проверка обнаружения

en: Discovery rule
ru: Правило обнаружения

en: Discovery rule added
ru: Добавлено новое правило обнаружения

en: Discovery rule deleted
ru: Правило обнаружения удалено

en: Discovery rule updated
ru: Правило обнаружения обновлено

en: Discovery rules deleted
ru: Правила обнаружения удалены

en: Discovery rules updated
ru: Правила обнаружения обновлены

en: Discovery status
ru: Состояние обнаружения

en: Displaying
ru: Отображено

en: Distribution of values for multiple items
ru: Распределение значений для нескольких элементов

en: Distribution of values for multiple periods
ru: Распределение значений для нескольких периодов

en: Do
ru: Выполнить

en: Do not add
ru: Не добавлять

en: Do not calculate
ru: Без подсчета

en: Do not keep actions older than (in days)
ru: Не хранить действия старше, чем (дней)

en: Do not keep events older than (in days)
ru: Не хранить события старше, чем (дней)

en: Do not keep history older than (in days)
ru: Не хранить историю более чем (в днях)

en: Do not keep trends older than (in days)
ru: Не хранить тенденции более чем (в днях)

en: Do you wish to replace the conditional expression?
ru: Вы хотите заменить условие выражения?

en: Dot
ru: Точечная линия

en: Download
ru: Загрузить

en: Download newly created locale file by pressing "Download".
ru: Загрузите новый созданный файл локализации нажав "Загрузить".

en: Downtime
ru: Недоступен

en: Draw style
ru: Способ отрисовки

en: Dropdown first entry
ru: Первая запись в списке

en: Duration
ru: Длительность

en: Dynamic item
ru: Динамический элемент

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: EVENTS
ru: СОБЫТИЯ

en: EXPORT
ru: ЭКСПОРТ

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Service
ru: Изменить сервис

en: Edit connector
ru: Изменить соединитель

en: Edit hosts
ru: Изменить узлы сети

en: Edit maintenance period
ru: Изменить период обслуживания

en: Edit map element
ru: Изменить элемент карты

en: Edit operation
ru: Изменить операцию

en: Element
ru: Элемент

en: Element name
ru: Название элемента

en: Elements
ru: Элементы

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty input parameter
ru: Входной параметр пустой

en: Empty macro value
ru: Пустое значение макроса

en: Empty response received
ru: Получен пустой ответ

en: Enable
ru: Активировать

en: Enable API
ru: Включить API

en: Enable API access in selected groups?
ru: Включить доступ к API выбранным группам?

en: Enable DEBUG
ru: Включить ОТЛАДКУ

en: Enable debug mode in selected groups?
ru: Включить режим отладки для выбранных групп?

en: Enable escalations
ru: Включить эскалации

en: Enable host
ru: Активировать узел сети

en: Enable hosts monitored by selected proxies?
ru: Активировать узлы сети наблюдаемые выбранными прокси?

en: Enable selected
ru: Активировать выбранное

en: Enable selected Host Groups?
ru: Активировать выбранные группы узлов сети?

en: Enable selected WEB scenarios?
ru: Включить выбранные Веб сценарии?

en: Enable selected discovery rules?
ru: Включить выбранные правила обнаружения?

en: Enable selected groups?
ru: Включить выбранные группы?

en: Enable selected hosts?
ru: Активировать выбранные узлы сети?

en: Enable selected items?
ru: Включить выбранные элементы данных?

en: Enable selected triggers?
ru: Включить выбранные триггеры?

en: Enabled
ru: Активирован

en: End of
ru: Конец

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Description
ru: Описание скрипта

en: Error adding dependencies. Following dependencies are not allowed: 1) from a host trigger to a template trigger; 2) from a template trigger to a host trigger; 3) between template triggers, where templates have links to other templates.
ru: Ошибка при добавлении зависимостей. Не разрешены следующие зависимости: 1) с триггера узла сети к шаблонному триггеру; 2) с шаблонного триггера к триггеру узла сети; 3) между шаблонными триггерами, где шаблоны имеют связи с другими шаблонами.

en: Error adding service time
ru: Ошибка при добавлении времени сервиса

en: Escalation
ru: Эскалация

en: Escalation rule
ru: Правило эскалации

en: Escalation rules
ru: Правила эскалации

en: Event
ru: Событие

en: Event ID
ru: ID события

en: Event acknowledged
ru: Подтверждение события

en: Event acknowledges
ru: Подтверждение событий

en: Event acknowledging disabled
ru: Подтверждение событий отключено

en: Event details
ru: Подробности события

en: Event generation
ru: Генерация события

en: Event source
ru: Событие

en: Events
ru: События

en: Events since
ru: События с

en: Every
ru: Каждые

en: Every day(s)
ru: Каждый день(и)

en: Every week(s)
ru: Каждую неделю(и)

en: Exa
ru: Экза

en: Exclude
ru: Исключено

en: Execute SQL error
ru: Ошибка при выполнении SQL

en: Executed script
ru: Выполняемый скрипт

en: Existing
ru: существующее

en: Expand single problem
ru: Развертывание одиночной проблемы

en: Expected result
ru: Ожидаемый результат

en: Expired
ru: Завершен

en: Exploded
ru: Расширенный круговой

en: Export
ru: Экспорт

en: Export does not contain Zabbix maps
ru: Экспорт не содержит карты Zabbix

en: Export does not contain Zabbix screens
ru: Экспорт не содержит комплексные экраны Zabbix

en: Export selected
ru: Экспортировать выбранное

en: Export/Import
ru: Экспорт/Импорт

en: Expression
ru: Выражение

en: Expression Syntax Error
ru: Синтаксическая ошибка в выражении

en: Expression Variable Elements
ru: Переменные элементов выражения

en: Expression cannot be empty
ru: Выражение не может быть пустым

en: Expression type
ru: Тип выражения

en: Expressions
ru: Выражения

en: Extend this array with Your locale like "your_prefix" => "display_like".
ru: Добавьте в этот массив свою локализацию вот так "ваш_префикс" => "имя_в_интерфейсе".

en: Extended
ru: Расширенный

en: Extended host profile
ru: Расширенный профиль узла сети

en: Extended profile
ru: Расширенный профиль

en: External check
ru: Внешняя проверка

en: F
ru: Пт

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Fail
ru: Ошибка

en: Failed
ru: Ошибочный

en: Failed on
ru: Ошибочный в

en: Failure Audit
ru: Ошибочный аудит

en: Favourite
ru: Избранное

en: Favourite graphs
ru: Избранные графики

en: Favourite maps
ru: Избранные карты

en: Favourite screens
ru: Избранные комплексные экраны

en: Favourites
ru: Избранные

en: Feb
ru: Фев

en: February
ru: Февраль

en: Field
ru: Поле

en: Fill with default value
ru: Заполнить значением по умолчанию

en: Filled region
ru: Заполнение

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by name
ru: Фильтр по имени

en: Finish
ru: Завершить

en: First
ru: Первый

en: Fixed
ru: Фиксированное

en: Flexible intervals (sec)
ru: Переменные интервалы (сек)

en: For example see implementation of other locales.
ru: Для примера смотрите на реализацию для других локализаций.

en: For guest, password must be empty
ru: Пароль для Гостя должен быть пустым

en: Formula
ru: Формула

en: Found
ru: Найдено

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fri
ru: Пт

en: Friday
ru: Пятница

en: From
ru: От

en: Full clone
ru: Полное клонирование

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Function
ru: Функция

en: Function '
ru: Функция '

en: GD PNG Support
ru: Поддержка GD PNG

en: GRAPHS
ru: ГРАФИКИ

en: GSM modem
ru: GSM модем

en: GUI
ru: Веб-интерфейс

en: GUI Messaging
ru: Сообщения в веб-интерфейсе

en: GUI access
ru: Доступ к GUI

en: GUI access updated
ru: Доступ к GUI обновлен

en: General
ru: Общие

en: Get Img: Element data not found!
ru: Получение Img: Данные по элементу не найдены!

en: Get selected elements FAILED.
ru: Не удалось получить элементы.

en: Get support
ru: Поддержка

en: Giga
ru: Гига

en: Given expression is not a macro
ru: Заданное выражение это не макрос

en: Go
ru: Выполнить

en: Gradient line
ru: Градиентная линия

en: Graph
ru: График

en: Graph "
ru: График "

en: Graph added
ru: График добавлен

en: Graph deleted
ru: График удален

en: Graph element
ru: Элемент графика

en: Graph item
ru: Элемент графика

en: Graph name
ru: Название графика

en: Graph sum
ru: Сумма графика

en: Graph type
ru: Тип графика

en: Graph updated
ru: График обновлен

en: Graphs
ru: Графики

en: Graphs copied
ru: Графики скопированы

en: Graphs deleted
ru: График удален

en: Grid
ru: Сетка

en: Group
ru: Группа

en: Group added
ru: Группа добавлена

en: Group deleted
ru: Группа удалена

en: Group for discovered hosts
ru: Группа для обнаруженных узлов сети

en: Group function
ru: Групповая функция

en: Group name
ru: Название группы

en: Group updated
ru: Группа обновлена

en: Groups
ru: Группы

en: Groups in maintenance
ru: Группы в обслуживании

en: HISTORY OF EVENTS
ru: ИСТОРИЯ СОБЫТИЙ

en: HOST GROUPS
ru: ГРУППЫ УЗЛОВ СЕТИ

en: HOST PROFILES
ru: ПРОФИЛИ УЗЛОВ СЕТИ

en: HOSTS
ru: УЗЛЫ СЕТИ

en: HTTP Authentication
ru: HTTP аутентификация

en: HW Architecture
ru: HW архитектура

en: Hardware
ru: Аппаратные средства

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Помощь

en: Hexadecimal
ru: Шестнадцатеричный

en: Hidden
ru: Скрыть

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide all
ru: Скрыть все

en: Hide disabled scenarios
ru: Скрыть отключенные сценарии

en: Hide disabled triggers
ru: Не отображать деактивированные триггеры

en: Hide selected
ru: Не показывать выбранное

en: High
ru: Высокая

en: History
ru: История

en: History and simple graphs
ru: История и простые графики

en: History cleared
ru: История очищена

en: History clearing can take a long time. Continue?
ru: Очистка журнала может занять продолжительное время. Продолжить?

en: History of actions
ru: История действий

en: History of events
ru: История событий

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Horizontal align
ru: Выравнивание по горизонтали

en: Host
ru: Узел сети

en: Host IP
ru: IP адрес узла сети

en: Host MAC Address
ru: MAC адрес хоста

en: Host Router
ru: Роутер хоста

en: Host Subnet Mask
ru: Маска подсети хоста

en: Host access
ru: Доступ к узлу сети

en: Host added
ru: Узел сети добавлен

en: Host count
ru: Количество узлов сети

en: Host deleted
ru: Узел сети удален

en: Host does not exist.
ru: Узел сети не существует.

en: Host group
ru: Группа узлов сети

en: Host groups
ru: Группы узлов сети

en: Host key does not exist.
ru: Ключ узла сети не существует.

en: Host macro
ru: Макрос узла сети

en: Host name
ru: Имя узла сети

en: Host profile
ru: Профиль узла сети

en: Host profiles
ru: Профиль узлов сети

en: Host status
ru: Состояние узлов сети

en: Host status updated
ru: Состояние узла сети обновлено

en: Host template
ru: Шаблон узла сети

en: Host updated
ru: Узел сети обновлен

en: Hosts
ru: Узлы сети

en: Hosts (m/n/t)
ru: Узлы сети (пн/бн/ш)

en: Hosts and templates
ru: Узлы сети и шаблоны

en: Hosts in maintenance
ru: Узлы сети в обслуживании

en: Hosts info
ru: Информация об узлах сети

en: Hosts list
ru: Список узлов сети

en: Hosts location
ru: Расположение узлов сети

en: Hour
ru: Час

en: Hourly
ru: Ежечасно

en: Hours
ru: Часы

en: Housekeeper
ru: Очистка истории

en: Hungarian (HU)
ru: Hungary (HU)

en: IMAGES
ru: ИЗОБРАЖЕНИЕ

en: IMPORT
ru: ИМПОРТ

en: IP address
ru: IP адрес

en: IP range
ru: Диапазон IP адресов

en: IPMI agent
ru: IPMI агент

en: IPMI authentication algorithm
ru: Алгоритм авторизации IPMI

en: IPMI password
ru: Пароль IPMI

en: IPMI privilege level
ru: Уровень привилегии IPMI

en: IPMI sensor
ru: Сенсор IPMI

en: IPMI username
ru: Имя пользователя IPMI

en: IT SERVICES
ru: УСЛУГИ IT

en: IT SERVICES AVAILABILITY REPORT
ru: ОТЧЕТ ДОСТУПНОСТИ IT УСЛУГ

en: IT service
ru: Услуга IT

en: IT services
ru: Услуги IT

en: IT services availability report
ru: Отчет доступности IT услуг

en: ITEMS
ru: ЭЛЕМЕНТЫ ДАННЫХ

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon (OK)
ru: Иконка (ok)

en: Icon (default)
ru: Иконка (по умолчанию)

en: Icon (disabled)
ru: Иконка (отключен)

en: Icon (maintenance)
ru: Иконка (обслуживание)

en: Icon (problem)
ru: Иконка (проблема)

en: Icon (unknown)
ru: Иконка (неизвестно)

en: Icon highlighting
ru: Подсветка иконки

en: Icon label location
ru: Расположение подписи иконки

en: Icon label type
ru: Тип подписи иконки

en: Idle till
ru: Простаивает до

en: If you think this message is wrong, please consult your administrators about getting the necessary permissions.
ru: Если вы считаете это сообщение ошибкой, пожалуйста, свяжитесь с вашими администраторами для получения прав доступа.

en: Image
ru: Изображение

en: Image added
ru: Изображение добавлено

en: Image deleted
ru: Изображение удалено

en: Image is used in Zabbix map
ru: Фоновое изображение используется на карте сети ZABBIX

en: Image size must be less than 1MB
ru: Размер рисунка должен быть меньше 1МБ

en: Image updated
ru: Изображение обновлено

en: Images
ru: Изображения

en: Immediately
ru: Незамедлительно

en: Import
ru: Импорт

en: Import Host
ru: Импорт узла сети

en: Import Map
ru: Импорт карты сети

en: Import Template
ru: Импорт шаблона

en: Import file
ru: Импортировать файл

en: Import screen
ru: Импорт комплексного экрана

en: Imported
ru: Импортировано

en: Impossible to remove last row and column
ru: Не удалось удалить последнюю строку или колонку

en: In
ru: В

en: In check
ru: Проверяется

en: In groups
ru: В группах

en: In maintenance
ru: В обслуживании

en: In progress
ru: В работе

en: Include
ru: Включено

en: Incorrect IP
ru: Некорректный IP

en: Incorrect IP range.
ru: Некорректный диапазон IP адресов.

en: Incorrect Image
ru: Некорректный рисунок

en: Incorrect arguments passed to function
ru: В функцию переданы некорректные аргументы

en: Incorrect characters used for DNS
ru: В DNS использованы некорректные символы

en: Incorrect characters used for Hostname
ru: В имени узла сети использованы некорректные символы

en: Incorrect characters used for Node name
ru: Использованы недопустимые символы в имени Ноды

en: Incorrect command
ru: Некорректная команда

en: Incorrect condition type
ru: Некорректный тип условия

en: Incorrect dependency
ru: Неверная зависимость

en: Incorrect description
ru: Некорректное описание

en: Incorrect discovery check
ru: Некорректная проверка обнаружения

en: Incorrect discovery status
ru: Некорректное состояние обнаружения

en: Incorrect expression
ru: Некорректное выражение

en: Incorrect fields for application
ru: Некорректные поля для группы элементов данных

en: Incorrect function is used
ru: Использована некорректная функция

en: Incorrect group
ru: Некорректная группа

en: Incorrect host
ru: Некорректный узел сети

en: Incorrect key format
ru: Некорректный формат ключа

en: Incorrect list of items.
ru: Некорректный список элементов данных.

en: Incorrect maintenance date
ru: Некорректная дата обслуживания

en: Incorrect maintenance day period
ru: Некорректный день периода обслуживания

en: Incorrect maintenance days of week
ru: Некорректный день недели обслуживания

en: Incorrect maintenance month period
ru: Некорректный месяц периода обслуживания

en: Incorrect maintenance period
ru: Некорректный период обслуживания

en: Incorrect maintenance week period
ru: Некорректная неделя периода обслуживания

en: Incorrect node type
ru: Некорректный тип ноды

en: Incorrect object type
ru: Некорректный тип объекта

en: Incorrect operation type
ru: Некорректный тип операции

en: Incorrect parameter used for Action
ru: Использован некорректный параметр для Действия

en: Incorrect parameter used for Conditions
ru: Использован некорректный параметр для Условий

en: Incorrect parameter used for Operations
ru: Использован некорректный параметр для Операций

en: Incorrect period
ru: Некорректный период

en: Incorrect port
ru: Некорректный порт

en: Incorrect steps
ru: Некорректные шаги

en: Incorrect time period
ru: Некорректный период времени

en: Incorrect trigger
ru: Некорректный триггер

en: Incorrect trigger expression
ru: Некорректное выражение триггера

en: Incorrect type of asort_by_key
ru: Некорректный тип asort_by_key

en: Incorrect usage of quotes
ru: Некорректное использование ковычек

en: Incorrect user
ru: Некорректный пользователь

en: Incorrect user data in
ru: Некорректные пользовательские данные в

en: Incorrect value for
ru: Некорректное значение для

en: Incorrect value type
ru: Некорректный Тип информации

en: Incorrect work period
ru: Неверный режим работы

en: Infinity
ru: Бесконечно

en: Information
ru: Информация

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert macro
ru: Вставить макрос

en: Installation
ru: Инсталляция

en: Installation/Update
ru: Инсталляция/Обновление

en: Installer Name
ru: Имя установщика

en: Internal
ru: Внутренняя

en: Internal Zabbix error
ru: Внутренняя ошибка zabbix

en: Interval
ru: Интервал

en: Invalid SNMP port
ru: Ошибочный порт SNMP

en: Inventory
ru: Инвентаризация

en: Is online?
ru: В системе?

en: Issue
ru: Проблема

en: Item
ru: Элемент данных

en: Item added
ru: Элемент добавлен

en: Item count
ru: Количество элементов данных

en: Item deleted
ru: Элемент данных удален

en: Item does not exist
ru: Элемент не существует

en: Item function
ru: Функция элемента данных

en: Item updated
ru: Элемент обновлен

en: Item will not be refreshed. Please enter a correct update interval.
ru: Элемент данных не обновлен. Пожалуйста, введите корректный интервал обновления.

en: Items
ru: Элементы данных

en: Items (m/d/n)
ru: Элементы данных (а/д/нп)

en: Items activated
ru: Элементы данных активированы

en: Items copied
ru: Элементы скопированы

en: Items deleted
ru: Элементы данных удалены

en: Items disabled
ru: Элементы данных деактивированы

en: Items list
ru: Список элементов данных

en: Items required for graph
ru: Требуемые элементы для графика

en: Items updated
ru: Элементы обновлены

en: Jabber identifier
ru: Идентификатор Jabber

en: Jan
ru: Янв

en: January
ru: Январь

en: Jul
ru: Июл

en: July
ru: Июль

en: Jun
ru: Июн

en: June
ru: Июнь

en: Keep history (in days)
ru: Хранить историю (дни)

en: Keep trends (in days)
ru: Хранить динамику изменений (дни)

en: Key
ru: Ключ

en: Key does not match
ru: Ключ не совпадает

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Kilo
ru: Кило

en: LATEST DATA
ru: ПОСЛЕДНИЕ ДАННЫЕ

en: LDAP Authentication
ru: LDAP аутентификация

en: LOGS
ru: ЖУРНАЛЫ

en: LOST
ru: ПОТЕРЯН

en: Label
ru: Подпись

en: Label location
ru: Расположение подписи

en: Language
ru: Язык

en: Last
ru: Последний

en: Last 20 issues
ru: Последние 20 проблем

en: Last 24 hours
ru: Последние 24 часа

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Last 365 days
ru: Последние 365 дней

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Last change
ru: Последнее изменение

en: Last check
ru: Последняя проверка

en: Last failed attempt was from
ru: Последняя неудачная попытка с

en: Last hour graph
ru: График за последний час

en: Last month graph
ru: График за последний месяц

en: Last of
ru: За последние

en: Last seen (age)
ru: Последний замеченный (возраст)

en: Last value
ru: Последнее значение

en: Last week graph
ru: График за последнюю неделю

en: Latest data
ru: Последние данные

en: Latest events
ru: Последние события

en: Leave empty
ru: Не заполнять значения

en: Left
ru: По левой стороне

en: Legend
ru: Легенда

en: Line
ru: Линия

en: Link
ru: Связь

en: Link additional templates
ru: Присоединить дополнительные шаблоны

en: Link indicators
ru: Индикаторы связи

en: Link status indicator
ru: Индикатор состояния связи

en: Link status indicators
ru: Индикаторы состояния соединителя

en: Link to template
ru: Присоединить шаблон

en: Link to trigger?
ru: Связать с триггером?

en: Link with template
ru: Присоединить к шаблону

en: Linked templates
ru: Присоединенные шаблоны

en: Linked to
ru: Присоединен к

en: Links
ru: Связи

en: List
ru: Список

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local
ru: Локальный

en: Local time
ru: Местное время

en: Locale to extend
ru: Расширяемый язык

en: Locales
ru: Локализации

en: Location
ru: Местоположение

en: Log
ru: Журнал (лог)

en: Log time format
ru: Формат времени в журнале (логе)

en: Login
ru: Вход в систему

en: Login name
ru: Имя пользователя

en: Login name or password is incorrect
ru: Имя пользователя или пароль неверные

en: Logout
ru: Выход из системы

en: Logs
ru: Журналы

en: Loop
ru: Зациклить

en: Lost
ru: Потерян

en: MAC Address
ru: MAC адрес

en: MAINTENANCE
ru: В ОБСЛУЖИВАНИИ

en: MAINTENANCE PERIODS
ru: ПЕРИОДЫ ОБСЛУЖИВАНИЯ

en: MAPS
ru: КАРТЫ СЕТИ

en: MEDIA TYPES
ru: СПОСОБЫ ОПОВЕЩЕНИЙ

en: MEMORY LIMIT REACHED! Profiling was stopped to save memory for script processing.
ru: ДОСТИГНУТ ПРЕДЕЛ ПАМЯТИ! Профилирование остановлено для сохранения памяти выполняемому скрипту

en: MOST BUSY TRIGGERS TOP 100
ru: 100 НАИБОЛЕЕ АКТИВНЫХ ТРИГГЕРОВ

en: Macro
ru: Макрос

en: Macro added
ru: Макрос добавлен

en: Macro already exists
ru: Макрос уже существует

en: Macro name is too long, should not exceed 64 chars.
ru: Имя макроса слишком длинное, оно не должно превышать 64 символа

en: Macro value is too long, should not exceed 255 chars.
ru: Значение макроса слишком длинное, оно не должно превышать 255 символов

en: Macros
ru: Макросы

en: Macros deleted
ru: Макрос удален

en: Macros updated
ru: Макросы обновлены

en: Maintenance
ru: Обслуживание

en: Maintenance added
ru: Обслуживание добавлено

en: Maintenance deleted
ru: Обслуживание удалено

en: Maintenance period length
ru: Длительность периода обслуживания

en: Maintenance periods
ru: Периоды обслуживания

en: Maintenance status
ru: Состояние обслуживания

en: Maintenance type
ru: Тип обслуживания

en: Maintenance updated
ru: Обслуживание обновлено

en: Map
ru: Карта сети

en: Map elements
ru: Элементы карты

en: Map is saved! Return?
ru: Карта сети сохранена! Завершить редактирование?

en: Map save operation failed.
ru: Ошибка при операции сохранения карты.

en: Mapping
ru: Преобразование

en: Maps
ru: Карты сети

en: Mar
ru: Мар

en: March
ru: Март

en: Mark elements on triggers status change
ru: Маркировать элементы с измененившимся состоянием триггеров

en: Mark others
ru: Пометить невыбранное

en: Mark selected
ru: Пометить выбранное

en: Mass update
ru: Массовое обновление

en: Mass update selected items?
ru: Обновить массово выбранные элементы данных?

en: Mass update selected triggers?
ru: Обновить массово выбранные триггеры?

en: Master
ru: Мастер

en: Master node
ru: Мастер нода

en: Master node already exists
ru: Мастер нода уже существует

en: Max count of elements to show inside table cell
ru: Макс. количество элементов в таблице

en: Max count of events per trigger to show
ru: Макс количество отображаемых событий у триггера

en: Maximize
ru: Развернуть

en: May
ru: Май

en: Media
ru: Способ оповещения

en: Media type
ru: Тип способа оповещений

en: Media type deleted
ru: Способ оповещения удален

en: Media type updated
ru: Способ оповещения обновлен

en: Media type was not deleted
ru: Способ оповещения не удален

en: Media type was not updated
ru: Способ оповещения не обновлен

en: Media types
ru: Способы оповещений

en: Mediatype already exists:
ru: Способ оповещения уже существует:

en: Mediatypes used by action:
ru: Способы оповещений используются в действии:

en: Mega
ru: Мега

en: Members
ru: Члены группы

en: Memory leak
ru: Утечка памяти

en: Memory limit
ru: Лимит памяти

en: Memory usage
ru: Использование памяти

en: Menu
ru: Меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Message actions
ru: Сообщение действий

en: Message text limit
ru: Лимит текста сообщения

en: Message timeout
ru: Таймаут сообщения

en: Messages
ru: Сообщения

en: Micro
ru: Микро

en: Middle
ru: По середине

en: Milli
ru: Милли

en: Min severity
ru: Минимальная важность

en: Minimal version of PHP is
ru: Минимальная версия PHP

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minor problem
ru: Незначительная проблема

en: Minute
ru: Минута

en: Minutes
ru: Минут

en: Missing
ru: отсутствующее

en: Missing items for graph
ru: Пропущенные элементы для графика

en: Missing key
ru: Пропущенный ключ

en: Missing mandatory parameter for function
ru: Пропущен обязательный параметр для функции

en: Mode
ru: Режим

en: Model Number
ru: Модель

en: Mon
ru: Пн

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitored
ru: Под наблюдением

en: Monitored by proxy
ru: Мониторится через прокси

en: Monitored host
ru: Наблюдаемый узел сети

en: Monitoring
ru: Мониторинг

en: Month
ru: Месяц

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: More than 10 minutes
ru: Более 10 минут

en: Most busy triggers top 100
ru: 100 наиболее активных триггеров

en: Move
ru: Переместить

en: Multibyte String module required to run FrontEnd
ru: Требуется модуль Multibyte String для запуска интерфейса

en: Multiple PROBLEM events
ru: Множественные события ПРОБЛЕМА

en: Mute
ru: Включить звук

en: NETWORK MAPS
ru: Карты сетей

en: NEW INSTALLATION
ru: НОВАЯ ИНСТАЛЛЯЦИЯ

en: NODES
ru: НОДЫ

en: NOTIFICATIONS
ru: УВЕДОМЛЕНИЯ

en: NTLM authentication
ru: Аутентификация NTLM

en: Name
ru: Имя

en: Nano
ru: Нано

en: Network map added
ru: Карта сети добавлена

en: Network map deleted
ru: Карта сети удалена

en: Network map updated
ru: Карта сети обновлена

en: Network maps
ru: Карты сетей

en: Never
ru: Никогда

en: New
ru: Новый

en: New application
ru: Новая группа элементов данных

en: New check
ru: Новая проверка

en: New condition
ru: Новое условие

en: New dependency
ru: Новая зависимость

en: New element
ru: Новый элемент

en: New entries
ru: Новые записи

en: New expression
ru: Новое выражение

en: New flexible interval
ru: Новый переменный интервал

en: New group
ru: Новая группа

en: New indicators
ru: Новые индикаторы

en: New installation
ru: Новая инсталляция

en: New item for the graph
ru: Новый элемент данных для графика

en: New macro
ru: Новый макрос

en: New maintenance period
ru: Новый период обслуживания

en: New mapping
ru: Новое преобразование

en: New media
ru: Новый способ оповещения

en: New media type was not added
ru: Новый способ оповещения не добавлен

en: New node
ru: Новая нода

en: New regular expression
ru: Новое регулярное выражение

en: New service time
ru: Новый интервал времени услуги

en: New slide
ru: Новый слайд

en: New template added
ru: Новый шаблон добавлен

en: Next
ru: Далее

en: Next check
ru: Следующая проверка

en: Next run
ru: Следующее выполнение

en: No
ru: Нет

en: No IT service defined
ru: Услуги IT не заданы

en: No accessible resources
ru: Нет доступных ресурсов

en: No actions defined
ru: Действия не заданы

en: No actions found
ru: Действия не найдены

en: No application with
ru: Нет группы элементов данных с

en: No applications defined
ru: Группы элементов данных не заданы

en: No conditions defined
ru: Условия не заданы

en: No data collection
ru: Обработка без данных

en: No data for export
ru: Нет данных для экспорта

en: No data maintenance
ru: Обслуживание без обработки данных

en: No dependencies defined
ru: Зависимости не заданы

en: No discovery rules defined
ru: Правила обнаружения не заданы

en: No elements selected!
ru: Нет выбранных элементов!

en: No errors found
ru: Ошибки не найдены

en: No events found
ru: События не найдены

en: No events to acknowledge
ru: Нет событий для подтверждения

en: No flexible intervals
ru: Без переменных интервалов

en: No function with
ru: Нет функции с

en: No graph defined
ru: График не задан

en: No graph item with
ru: Нет элемента графика с

en: No graphs defined
ru: Графики не заданы

en: No groups defined
ru: Группы не заданы

en: No host groups defined
ru: Группы узлов сети не заданы

en: No host groups with
ru: Нет групп узлов сети с

en: No host with
ru: Нет узла сети с

en: No hosts defined
ru: Узлы сети не заданы

en: No icon for map element
ru: Нет иконки для элемента карты

en: No image
ru: Нет рисунка

en: No images defined
ru: Изображения не заданы

en: No item defined
ru: Элемент данных не задан

en: No item with
ru: Нет элемента данных с

en: No items
ru: Элементы не заданы

en: No items defined
ru: Элементы данных не заданы

en: No links
ru: Без связей

en: No macros defined
ru: Нет заданных макросов

en: No mapping defined
ru: Преобразования не заданы

en: No maps defined
ru: Карты сети не заданы

en: No media defined
ru: Способы оповещений не заданы

en: No media type with
ru: Нет типа способа оповещений с

en: No media types defined
ru: Способы оповещений не заданы

en: No media with
ru: Нет способа оповещений с

en: No nodes defined
ru: Ноды не заданы

en: No operations defined
ru: Операции не заданы

en: No permissions !
ru: Нет прав !

en: No permissions for map
ru: Нет прав доступа к карте

en: No permissions for screen
ru: Нет прав доступа к комплексному экрану

en: No proxies defined
ru: Прокси не заданы

en: No resources defined
ru: Ресурсы не заданы

en: No rights defined
ru: Права не заданы

en: No rows in screen
ru: В комплексном экране нет ячеек

en: No screens defined
ru: Комплексные экраны на заданы

en: No scripts defined
ru: Скрипты не заданы

en: No service linkage with
ru: Нет ссылки сервиса с

en: No service with
ru: Нет сервиса с

en: No slide shows defined
ru: Слайд-шоу не заданы

en: No slides defined
ru: Слайды не заданы

en: No such host
ru: Такого узла сети не существует

en: No such monitored parameter
ru: Такого наблюдаемого параметра не существует

en: No sysmap element with
ru: Нет элемента системной карты с

en: No system map with
ru: Нет системной карты с

en: No target selected
ru: Цели не выбраны

en: No templates defined
ru: Шаблоны не заданы

en: No templates linked
ru: Нет присоединенных шаблонов

en: No times defined
ru: Интервалы времени не заданы

en: No trigger
ru: Триггеров нет

en: No trigger defined
ru: Триггер не задан

en: No trigger with
ru: Нет триггера с

en: No triggers defined
ru: Триггеры не заданы

en: No user groups defined
ru: Группы пользователей не заданы

en: No users defined
ru: Пользователи не заданы

en: Node
ru: Нода

en: Node added
ru: Нода добавлена

en: Node deleted
ru: Нода удалена

en: Node updated
ru: Нода обновлена

en: Node with same ID already exists
ru: Нода с таким ID уже существует

en: Nodes
ru: Нода

en: None
ru: Пусто

en: Normal
ru: Нормальный

en: Normal maintenance
ru: Нормальное обслуживание

en: Not Ack
ru: Не подтверждено

en: Not Templated items
ru: Без элементов данных из шаблона

en: Not acknowledged
ru: Не подтверждено

en: Not allowed symbols detected after element
ru: Найдены неразрешенные символы после элемента

en: Not allowed symbols detected before element
ru: Найдены неразрешенные символы до элемента

en: Not allowed symbols or sequence of symbols in expression element detected
ru: В выражении элемента найдены неразрешенные символы или последовательность символов

en: Not allowed value detected in element
ru: В элементе найдено неразрешенное значение

en: Not available
ru: Недоступен

en: Not classified
ru: Не классифицировано

en: Not connected
ru: Не подключен

en: Not monitored
ru: Без наблюдения

en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: Note
ru: Заметка

en: Notes
ru: Примечания

en: Nothing
ru: Ничего

en: Nothing to do
ru: Ничего не сделано

en: Notification report
ru: Отчет об уведомлениях

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Nov
ru: Ноя

en: November
ru: Ноябрь

en: Number of hosts (monitored/not monitored/templates)
ru: Количество узлов сети (под наблюдением/без наблюдения/шаблоны)

en: Number of items (monitored/disabled/not supported)
ru: Количество элементов данных (активных/деактивированых/не поддерживаются)

en: Number of status changes
ru: Количество изменений состояния

en: Number of steps
ru: Количество шагов

en: Number of triggers (enabled/disabled)[problem/unknown/ok]
ru: Количество триггеров (активированных/деактивированных)[проблема/неизвестно/ок]

en: Number of users (online)
ru: Количество пользователей (подключенных в данный момент)

en: Numeric (float)
ru: Числовой (с плавающей точкой)

en: Numeric (integer 64bit)
ru: Числовой (целое 64бит)

en: Numeric (unsigned)
ru: Числовой (целое положительное)

en: OFF
ru: ВЫКЛ

en: ON
ru: ВКЛ

en: OOB IP Address
ru: OOB IP адрес

en: OOB Router
ru: OOB роутер

en: OOB Subnet Mask
ru: OOB маска подсети

en: OR
ru: ИЛИ

en: OS
ru: ОС

en: OS (Full Details)
ru: ОС (Полное описание)

en: OS (Short)
ru: ОС (Короткое описание)

en: OVERVIEW
ru: ОБЗОР

en: Oct
ru: Окт

en: Octal
ru: Восьмеричный

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: ВЫКЛ

en: On
ru: ВКЛ

en: Once
ru: Один раз

en: One time only
ru: Единовременно

en: One-time downtime
ru: Однократная недоступность

en: Only Super Admins can create Scripts
ru: Только Супер-Администраторы могут создавать скрипты

en: Only Super Admins can create Users
ru: Только Супер-Администраторы могут создавать пользователей

en: Only Super Admins can create media types
ru: Только Супер-Администраторы могут создавать способы оповещений

en: Only Super Admins can delete Scripts
ru: Только Супер-Администраторы могут удалять скрипты

en: Only Super Admins can delete Users
ru: Только Супер-Администраторы могут удалять пользователей

en: Only Super Admins can delete media types
ru: Только Супер-Администраторы могут удалять способы оповещений

en: Only Super Admins can update Scripts
ru: Только Супер-Администраторы могут обновлять скрипты

en: Only Super Admins can update Users
ru: Только Супер-Администраторы могут обновлять пользователей

en: Only Super Admins can update media types
ru: Только Супер-Администраторы могут обновлять способы оповещений

en: Only Zabbix Admins can add user Medias
ru: Только Администраторы Zabbix могут добавлять способы оповещений к пользователю

en: Only Zabbix Admins can change user Medias
ru: Только Администраторы Zabbix могут изменять способы оповещений у пользователя

en: Only Zabbix Admins can remove user Medias
ru: Только Администраторы Zabbix могут удалять способы оповещений у пользователя

en: Only characters are allowed
ru: Разрешены только символы

en: Only host info
ru: Информация только о узле сети

en: Only items assigned to enabled hosts are counted
ru: Подсчитываются только элементы данных у хостов Под наблюдением

en: Only triggers assigned to enabled hosts and depending on enabled items are counted
ru: Подсчитываются только триггеры у узлов сети Под наблюдением и которые зависят от активных элементов данных

en: Operation cannot be performed due to unauthorized request
ru: Операция не может быть выполнена из-за неавторизованного запроса

en: Operation condition
ru: Условие операции

en: Operation type
ru: Тип операции

en: Operations
ru: Операции

en: Operator
ru: Оператор

en: Original
ru: Оригинальное

en: Original blue
ru: Оригинальная синяя

en: Other
ru: Прочие

en: Other groups
ru: Другие группы

en: Other parameters
ru: Прочие параметры

en: Overview
ru: Обзор

en: Overview by proxy
ru: Обзор по прокси

en: PERSONAL DASHBOARD
ru: ПЕРСОНАЛЬНАЯ ПАНЕЛЬ

en: PHP Sockets
ru: Сокеты PHP

en: PHP databases support
ru: Поддержка баз данных PHP

en: PHP max execution time
ru: Макс время выполнения PHP

en: PHP max input time
ru: Макс время PHP input

en: PHP memory limit
ru: Лимит памяти PHP

en: PHP post max size
ru: Макс размер PHP post

en: PHP timezone
ru: Часовой пояс PHP

en: PHP upload max filesize
ru: Макс размер загружаемого файла для PHP

en: PHP version
ru: Версия PHP

en: PLAINT TEXT
ru: ТЕКСТ

en: PROBLEM
ru: ПРОБЛЕМА

en: PROXIES
ru: ПРОКСИ

en: Page received incorrect data
ru: Страница отправила некорректные данные

en: Palette
ru: Палитра

en: Parameter
ru: Параметр

en: Parent service
ru: Родительская услуга

en: Parse SQL error
ru: Ошибки при разборе SQL

en: Passive
ru: Пассивный

en: Passphrase
ru: Ключевое слово

en: Password
ru: Пароль

en: Password (once again)
ru: Пароль (подтверждение)

en: Password required for mediatype
ru: Для способа оповещения требуется пароль

en: Password should not be empty
ru: Пароль не может быть пустым

en: Pause
ru: Пауза

en: Percentage
ru: Процент

en: Percentile line
ru: Процентная линия

en: Period
ru: Период

en: Period type
ru: Тип периода

en: Peta
ru: Пета

en: Pie
ru: Круговой

en: Place it to "/PATH_TO_ZABBIX_FRONTEND/include/locales".
ru: Поместите в "ПУТЬ_К_ZABBIX_ВЕБ_ИНТЕРФЕЙСУ/include/locales".

en: Plain text
ru: Текст

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play sound
ru: Воспроизводить звуковой сигнал

en: Please be aware that database still contains data related to the deleted Node
ru: Помните, что база данных по-прежнему содержит данные связанные с удаленной Нодой

en: Please select two elements
ru: Пожалуйста, выберите два элемента

en: Please set
ru: Пожалуйста установите

en: Port
ru: Порт

en: Position
ru: Позиция

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous
ru: Предыдущие

en: Primary POC Cell
ru: Первичный POC сотовый

en: Primary POC Comments
ru: Первичные POC комментарии

en: Primary POC Email
ru: Первичный email POC

en: Primary POC Name
ru: Первичное имя POC

en: Primary POC Phone 1
ru: Первичный POC телефон 1

en: Primary POC Phone 2
ru: Первичный POC телефон 2

en: Primary POC Screen Name
ru: Первичное POC имя экрана

en: Print
ru: Печать

en: Private key file
ru: Файл приватного ключа

en: Probably php-ldap module is missing
ru: Вероятно не хватает модуля php-ldap

en: Problem
ru: Проблема

en: Problem display
ru: Отображение проблем

en: Problem on
ru: Проблема с

en: Problem, if all children have problems
ru: Проблема, если все подчиненные имеют проблемы

en: Problem, if at least one child has a problem
ru: Проблема, если хотя бы у одного из подчиненных имеется проблема

en: Problems
ru: Проблемы

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile for this host is missing
ru: Для этого узла сети профиль не найден

en: Proxies
ru: Прокси

en: Proxy
ru: Прокси

en: Proxy added
ru: Прокси добавлен

en: Proxy deleted
ru: Прокси удален

en: Proxy mode
ru: Режим прокси

en: Proxy name
ru: Имя прокси

en: Proxy updated
ru: Прокси обновлен

en: Public key
ru: Публичный ключ

en: Public key file
ru: Файл публичного ключа

en: QUEUE
ru: ОЧЕРЕДЬ

en: QUEUE OF ITEMS TO BE UPDATED
ru: ОЧЕРЕДЬ ОЖИДАЮЩИХ ОБНОВЛЕНИЯ ЭЛЕМЕНТОВ ДАННЫХ

en: Queue
ru: Очередь

en: REPORT
ru: ОТЧЕТ

en: Read
ru: Чтение

en: Read only
ru: Только чтение

en: Read-write
ru: Чтение-запись

en: Reason
ru: Причина

en: Received value
ru: Полученное значение

en: Recipient
ru: Получатель

en: Recipient(s)
ru: Получатель(-и)

en: Recovery
ru: Восстановление

en: Recovery message
ru: Сообщение о восстановлении

en: Recovery subject
ru: Тема восстановления

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh (in seconds)
ru: Обновлять экран (секунды)

en: Refresh time in seconds
ru: Время обновления в секундах

en: Refresh time multiplier
ru: Множитель времени обновления

en: Refresh unsupported items (in sec)
ru: Обновлять неподдерживаемые элементы данных (секунды)

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Regular expression added
ru: Регулярное выражение добавлено

en: Regular expression deleted
ru: Регулярное выражение удалено

en: Regular expression updated
ru: Регулярное выражение обновлено

en: Regular expressions
ru: Регулярные выражения

en: Remote command
ru: Удаленная команда

en: Remote commands
ru: Удаленные команды

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove element
ru: Удалить элемент

en: Remove from
ru: Удалить из

en: Remove host
ru: Удалить узел сети

en: Remove link
ru: Удалить соединитель

en: Remove selected
ru: Удалить выбранные

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace linked templates
ru: Заменить присоединенные шаблоны на:

en: Replace previous locale file with one you have downloaded.
ru: Замените предыдущий файл локализации тем что загрузили.

en: Report
ru: Отчет

en: Reports
ru: Отчеты

en: Required
ru: Требуется

en: Required Session module
ru: Требуется модуль сессий

en: Required Sockets module
ru: Требуется модуль сокетов

en: Required host
ru: Требуемые для узла

en: Required performance (vps)
ru: Требуемое быстродействие (знч/сек)

en: Required server performance, new values per second
ru: Требуемое быстродействие сервера, новые значения в секунду

en: Requires any database support [MySQL or PostgreSQL or Oracle or SQLite3]
ru: Требуется поддержка любой базы данных [MySQL или PostgreSQL или Oracle или SQLite3]

en: Requires bcmath module
ru: Требуется модуль bcmath

en: Requires ctype module
ru: Требуется модуль ctype

en: Requires images generation support
ru: Требуется поддержка генерирования рисунков

en: Requires mb string module
ru: Требуется модуль mb string

en: Reset
ru: Сбросить

en: Resolved
ru: Решена

en: Resource
ru: Ресурс

en: Response code
ru: Код ответа

en: Response time
ru: Время ответа

en: Result
ru: Результат

en: Result is FALSE
ru: Результат ЛОЖЬ

en: Result is TRUE
ru: Результат ИСТИНА

en: Result type
ru: Тип результата

en: Retries left
ru: Попыток

en: Retry
ru: Повтор

en: Return
ru: Вернуться

en: Right
ru: По правой стороне

en: Rights
ru: Права

en: Row span
ru: Объединить строки

en: Rows
ru: Строк

en: Rows per page
ru: Строк на странице

en: Rules
ru: Правила

en: Run remote commands
ru: Выполнить удаленную команду

en: S
ru: Сб

en: SCENARIOS
ru: СЦЕНАРИИ

en: SCREENS
ru: КОМПЛЕКСНЫЕ ЭКРАНЫ

en: SCRIPT ERROR
ru: ОШИБКА В СКРИПТЕ

en: SCRIPTS
ru: СКРИПТЫ

en: SEARCH
ru: ПОИСК

en: SIMPLE GRAPH
ru: ПРОСТОЙ ГРАФИК

en: SLIDE SHOWS
ru: СЛАЙД-ШОУ

en: SMTP email
ru: SMTP адрес электронной почты

en: SMTP helo
ru: SMTP приветствие

en: SMTP server
ru: SMTP сервер

en: SNMP port
ru: SNMP порт

en: SNMPv1 agent
ru: SNMPv1 агент

en: SNMPv2 agent
ru: SNMPv2 агент

en: SNMPv3 agent
ru: SNMPv3 агент

en: SQL executes count
ru: Количество SQL executes

en: SQL requests count
ru: Количество SQL запросов

en: SQL selects count
ru: Количество SQL selects

en: SSH agent
ru: SSH агент

en: STANDARD ITEMS
ru: СТАНДАРТНЫЕ ЭЛЕМЕНТЫ

en: STATUS OF DISCOVERY
ru: СОСТОЯНИЕ ОБНАРУЖЕНИЯ

en: STATUS OF TRIGGERS
ru: Состояние ТРИГГЕРОВ

en: STATUS OF WEB MONITORING
ru: СОСТОЯНИЕ ВЕБ-МОНИТОРИНГА

en: STATUS OF ZABBIX
ru: СОСТОЯНИЕ ZABBIX

en: Sat
ru: Сб

en: Saturday
ru: Суббота

en: Save
ru: Сохранить

en: Scale
ru: Период

en: Scenario
ru: Сценарий

en: Scenario activated
ru: Сценарий активирован

en: Scenario added
ru: Сценарий добавлен

en: Scenario deleted
ru: Сценарий удален

en: Scenario disabled
ru: Сценарий отключен

en: Scenario step name should contain
ru: Имя шага сценария должно содержать

en: Scenario step number cannot be less than 1
ru: Номер шага сценария не может быть менее чем 1

en: Scenario updated
ru: Сценарий обновлен

en: Scenario with name
ru: Сценарий с именем

en: Scenarios
ru: Сценарии

en: Schedule
ru: Запланировать

en: Screen
ru: Комплексный экран

en: Screen added
ru: Комплексный экран добавлен

en: Screen cell configuration
ru: Настройка элемента комплексного экрана

en: Screen deleted
ru: Комплексный экран удален

en: Screen should contain at least one row and column
ru: Комплексный отчет должен содержать по крайней мере одну строку и колонку

en: Screen updated
ru: Комплексный экран обновлен

en: Screen with id "%d" does not exist
ru: Комплексный экран с id "%d" не существует

en: Screen with name "%s" does not exist
ru: Комплексный экран с именем "%s" не существует

en: Screens
ru: Комплексные экраны

en: Script
ru: Скрипт

en: Script added
ru: Скрипт добавлен

en: Script deleted
ru: Скрипт удален

en: Script name
ru: Название скрипта

en: Script updated
ru: Скрипт обновлен

en: Scripts
ru: Скрипты

en: Search
ru: Поиск

en: Search attribute
ru: Аттрибут поиска

en: Search pattern is empty
ru: Пустой шаблон поиска

en: Search/Filter elements limit
ru: Лимит элементов в поиске/фильтре

en: Second
ru: Секунда

en: Secondary POC Cell
ru: Вторичный POC сотовый

en: Secondary POC Comments
ru: Вторичные POC комментарии

en: Secondary POC Email
ru: Вторичный email POC

en: Secondary POC Name
ru: Вторичное POC имя

en: Secondary POC Phone 1
ru: Вторичный POC телефон 1

en: Secondary POC Phone 2
ru: Вторичный POC телефон 2

en: Secondary POC Screen Name
ru: Вторичное POC имя экрана

en: Seconds
ru: Секунд

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Nodes
ru: Выбрать ноды

en: Select graph to display
ru: Выберите график для отображения

en: Select graph...
ru: Выберите график...

en: Select host...
ru: Выберите узел сети...

en: Select image to download
ru: Выберите рисунок для загрузки

en: Select rows with value like
ru: Выбрать строки, содержащие в описании

en: Selected
ru: Выбранные

en: Selected groups
ru: Выбранные группы

en: Selected hosts
ru: Выбранные узлы сети

en: Send message
ru: Отправить сообщение

en: Send message to
ru: Отправить сообщение

en: Send only to
ru: Отправлять только

en: Send to
ru: Отправлять

en: Sep
ru: Сен

en: Separated
ru: Неподтвержденные отдельно

en: September
ru: Сентябрь

en: Serial Number
ru: Серийный номер

en: SerialNo
ru: Серийный номер

en: Serious problem
ru: Серьезная проблема

en: Server
ru: Сервер

en: Server info
ru: Информация о сервере

en: Server time
ru: Серверное время

en: Service
ru: Услуга

en: Service added
ru: Услуга добавлена

en: Service cannot be parent and child at the same time.
ru: Сервис не может быть родительским и дочерним в одно время

en: Service deleted
ru: Услуга удалена

en: Service port
ru: Порт сервиса

en: Service times
ru: Интервалы времени услуги

en: Service type
ru: Тип сервиса

en: Service updated
ru: Услуга обновлена

en: Services
ru: Услуги

en: Session terminated, please re-login!
ru: Сессия завершена, пожалуйста, перезайдите в систему!

en: Set trigger
ru: Задать триггер

en: Severity
ru: Важность

en: Show
ru: Показать

en: Show all
ru: Показать все

en: Show details
ru: Показывать подробности

en: Show disabled scenarios
ru: Показать отключенные сценарии

en: Show disabled triggers
ru: Показывать деактивированные триггеры

en: Show events max
ru: Показать события макс

en: Show events not older
ru: Показывать события не старше

en: Show graph of item
ru: Показать график элемента

en: Show hosts in maintenance
ru: Отображать узлы сети в обслуживании

en: Show items with description like
ru: Отображать элементы данных, содержащие в названии

en: Show last
ru: Показывать последние

en: Show legend
ru: Показывать легенду

en: Show lines
ru: Отображать строк

en: Show only problems
ru: Показывать только проблемы

en: Show problem-unacknowledged
ru: Показывать только неподтвержденные проблемы

en: Show selected
ru: Показать выбранное

en: Show text as HTML
ru: Показать текст в виде HTML

en: Show triggers
ru: Показывать триггеры

en: Show triggers with unacknowledged events
ru: Показывать триггеры с неподтвержденными событиями

en: Show unacknowledged
ru: Показывать только неподтвержденные

en: Show value
ru: Показывать значение

en: Show values of item
ru: Показать значения элемента

en: Show working time
ru: Показывать рабочее время

en: Shown
ru: Показать

en: Simple
ru: Простой

en: Simple check
ru: Простая проверка

en: Simple graph
ru: Простой график

en: Simple graphs
ru: Простые графики

en: Single user
ru: Одному пользователю

en: Site Address 1
ru: Адрес 1

en: Site Address 2
ru: Адрес 2

en: Site Address 3
ru: Адрес 3

en: Site City
ru: Город

en: Site Country
ru: Страна

en: Site Notes
ru: Примечания

en: Site Rack Location
ru: Местоположение стойки

en: Site State / Province
ru: Область / Участок

en: Site Zip / Postal
ru: Почтовый индекс

en: Skip existing items
ru: Пропустить существующие элементы данных

en: Skipped copying of graph
ru: Пропущено копирование графика

en: Slide show
ru: Слайд-шоу

en: Slide shows
ru: Слайд-шоу

en: Slides
ru: Слайды

en: Slideshow added
ru: Слайд-шоу добавлено

en: Slideshow deleted
ru: Слайд-шоу удалено

en: Slideshow must contain slides
ru: Слайд-шоу должно содержать слайды

en: Slideshow updated
ru: Слайд-шоу обновлено

en: Snooze
ru: Заснуть

en: Soft
ru: Нежесткая

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Software Application #1
ru: Приложение #1

en: Software Application #2
ru: Приложение #2

en: Software Application #3
ru: Приложение #3

en: Software Application #4
ru: Приложение #4

en: Software Application #5
ru: Приложение #5

en: Sort
ru: Сортировать

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Sort order (0->100)
ru: Порядок сортировки (0->100)

en: Sort order (0->999)
ru: Порядок сортировки (0->999)

en: Sound
ru: Звук

en: Source
ru: Источник

en: Specify the conditional expression for the target.
ru: Укажите условие выражения для цели.

en: Speed
ru: Скорость

en: Stacked
ru: Стэкируемый

en: State
ru: Состояние

en: Stats for
ru: Статистика для

en: Status
ru: Состояние

en: Status calculation
ru: Подсчет состояния

en: Status calculation algorithm
ru: Алгоритм подсчета статуса

en: Status codes
ru: Коды состояний

en: Status of Web monitoring
ru: Состояние Веб-мониторинга

en: Status of Zabbix
ru: Состояние Zabbix

en: Status of discovery
ru: Состояние обнаружения

en: Status of host triggers
ru: Состояние триггеров узла сети

en: Status of hostgroup triggers
ru: Состояние триггеров группы узлов сети

en: Status of triggers
ru: Состояние триггеров

en: Status only
ru: Только состояние

en: Status updated
ru: Состояни обновлено

en: Step
ru: Шаг

en: Step of scenario
ru: Шаг сценария

en: Steps
ru: Шаги

en: Stop
ru: Остановить

en: Store value
ru: Хранить значение

en: Style
ru: Способ

en: Subfilter
ru: Подфильтр

en: Subject
ru: Тема

en: Submap
ru: Подкарта

en: Success Audit
ru: Успешный аудит

en: Sun
ru: Вс

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Surname
ru: Фамилия

en: Switching HTTP authentication will reset all current sessions! Continue?
ru: Переключение на HTTP аутентификацию сбросит все текущие сессии! Продолжить?

en: Switching LDAP authentication will reset all current sessions! Continue?
ru: Переключение на LDAP аутентификацию сбросит все текущие сессии! Продолжить?

en: System default
ru: Системная по умолчанию

en: System status
ru: Состояние системы

en: T
ru: Чт

en: TELNET agent
ru: TELNET агент

en: TEMPLATES
ru: ШАБЛОНЫ

en: TOTAL
ru: ВСЕГО

en: TRIGGER COMMENTS
ru: КОММЕНТАРИИ К ТРИГГЕРУ

en: TRIGGERS
ru: ТРИГГЕРЫ

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: Table users is empty. Possible database corruption.
ru: Таблица пользователей пустая. Возможно повреждена база данных.

en: Tag
ru: Тэг

en: Take for default locale
ru: Взять за язык по умолчанию

en: Target
ru: Цель

en: Target type
ru: Тип цели

en: Template
ru: Шаблон

en: Template deleted
ru: Шаблон удален

en: Template linkage
ru: Связи с шаблонами

en: Template updated
ru: Шаблон обновлен

en: Template with application
ru: Шаблон с группой элементов данных

en: Template with item key
ru: Шаблон с ключем элемента данных

en: Templated graph
ru: Шаблонный график

en: Templated item
ru: Шаблонный элемент

en: Templated items
ru: Элементы данных из шаблона

en: Templated trigger
ru: Шаблонный триггер

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Templates list
ru: Список шаблонов

en: Tera
ru: Тера

en: Test
ru: Тест

en: Test data
ru: Тестовые данные

en: Test string
ru: Тестовая строка

en: Text
ru: Текст

en: The GD extension is not loaded.
ru: Раширение GD не загружено.

en: The key must be unique.
ru: Ключ должен быть уникальным.

en: The locale file name must be made of a prefix: "ISO 639-1 language code"_"ISO 3166-1 alpha-2 country code". Like "en_gb"
ru: Имя файла локали должно быть составлено из префикса: "ISO 639-1 код языка"_"ISO 3166-1 alpha-2 код страны". Например "en_gb"

en: The queue is empty
ru: Очередь пуста

en: The trigger depends on
ru: Триггер зависит от

en: Theme
ru: Тема

en: Themes
ru: Темы

en: There You will find an array containing "keys" => "values".
ru: Там вы найдете массив, содержащий "ключи" => "значения".

en: Third
ru: Третий

en: This month
ru: Этот месяц

en: This screen-column is not empty
ru: Эта колонка комплексного экрана не пустая

en: This screen-row is not empty
ru: Эта ячейка комплексного экрана не пустая

en: This week
ru: Эта неделя

en: This year
ru: Этот год

en: Thu
ru: Чт

en: Thursday
ru: Четверг

en: Till
ru: До

en: Time
ru: Время

en: Time period
ru: Период времени

en: Time shift
ru: Сдвиг по времени

en: Time type
ru: Тип времени

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Timeout
ru: Время ожидания

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Timezone for PHP is not set
ru: Часовой пояс для PHP не установлен

en: Timezone for PHP is not set. Please set "date.timezone" option in php.ini.
ru: Часовой пояс для PHP не установлен. Пожалуйста, установите опцию "date.timezone" в php.ini

en: Title
ru: Заголовок

en: To
ru: К

en: To make new locale visible by Zabbix frontend - extend the php script "/PATH_TO_ZABBIX_FRONTEND/include/locales.inc.php".
ru: Для создания новой локализации, доступной в веб-интерфейсе Zabbix - отредактируйте php скрипт "/ПУТЬ_К_ВЕБ_ИНТЕРФЕЙСУ_ZABBIX/include/locales.inc.php".

en: Today
ru: Сегодня

en: Toggle input method
ru: Переключить метод ввода

en: Too many hosts
ru: Слишком много узлов сети

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top
ru: По верхнему краю

en: Total
ru: Всего

en: Total time
ru: Всего времени

en: Total time spent on SQL
ru: Всего времени затрачено на SQL

en: Transaction has not been closed. Aborting..
ru: Транзакция не была закрыта. Отмена...

en: Trends
ru: Динамика

en: Trends stored
ru: Сохраненных записей тенденций

en: Trigger
ru: Триггер

en: Trigger added
ru: Триггер добавлен

en: Trigger comments
ru: Комментарии к триггеру

en: Trigger deleted
ru: Триггер удален

en: Trigger dependencies
ru: Зависимости триггера

en: Trigger description
ru: Описание триггера

en: Trigger form
ru: Форма триггера для журнала

en: Trigger in template
ru: Триггер в шаблоне

en: Trigger severity
ru: Важность триггера

en: Trigger updated
ru: Триггер обновлен

en: Trigger value
ru: Значение триггера

en: Triggers
ru: Триггеры

en: Triggers (e/d)[p/u/o]
ru: Триггеры (а/д)[п/н/о]

en: Triggers deleted
ru: Триггеры удалены

en: Triggers info
ru: Информация о триггерах

en: Triggers massupdate
ru: Массовое обновление

en: Triggers overview
ru: Обзор триггеров

en: Triggers status
ru: Состояние триггера

en: Triggers with severity
ru: Триггеры с важностью

en: Truncated
ru: Укорочено

en: Tue
ru: Вт

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Two elements should be selected
ru: Должны быть выбраны два элемента

en: Type
ru: Тип

en: Type (OK)
ru: Тип (ОК)

en: Type of calculation
ru: Тип вычисления

en: Type of information
ru: Тип информации

en: Type of information must be Log for log key
ru: Тип информации должен быть установлен в Журнал (лог) для ключа журнала

en: Types
ru: Типы

en: UNAVAILABLE
ru: НЕДОСТУПЕН

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: UP
ru: ДОСТУПЕН

en: UPDATE
ru: ОБНОВЛЕНИЕ

en: URL (after login)
ru: URL (после входа в систему)

en: USA (160 characters)
ru: США (160 символов)

en: USER GROUPS
ru: ГРУППЫ ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ

en: USER PROFILE
ru: ПРОФИЛЬ ПОЛЬЗОВАТЕЛЯ

en: USERS
ru: ПОЛЬЗОВАТЕЛИ

en: Unable to remove local node
ru: Невозможно удалить локальную ноду

en: Unable to select configuration
ru: Не удается выбрать конфигурацию

en: Unacknowledged
ru: Неподтверждено

en: Unacknowledged only
ru: Только неподтвержденные

en: Unblock selected
ru: Разблокировать выбранных

en: Unblock selected users?
ru: Разблокировать выбранных пользователей?

en: Unexpected end of element
ru: Неожиданный конец элемента

en: Units
ru: Единица измерения

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown action
ru: Неизвестное действие

en: Unknown calculation algorithm of service status
ru: Неизвестный алгоритм подсчета состояния сервиса

en: Unknown error happened reading script answer, please report to the developers
ru: Произошла неизвестная ошибка при чтении ответа скрипта, пожалуйста, сообщите об этом разработчикам

en: Unknown function
ru: Неизвестная функция

en: Unknown group name
ru: Неизвестное имя группы

en: Unknown host item, no such item in selected host
ru: Неизвестный элемент данных узла сети, такого элемента данных нет у выбранного узла сети

en: Unknown host name
ru: Неизвестное имя узла сети

en: Unknown host, no such host present in system
ru: Неизвестный узел сети, такого узла сети нет в системе

en: Unknown macro
ru: Неизвестный макрос

en: Unknown resource
ru: Неизвестный ресурс

en: Unknown value type
ru: Неизвестный тип значения

en: Unknown variable type, testing not available
ru: Неизвестный тип переменной, тестирование недоступно

en: Unlink
ru: Отсоединить

en: Unlink and clear
ru: Отсоединить и очистить

en: Unlink from template
ru: Отсоединить от шаблона

en: Unmute
ru: Выключить звук

en: Unnecessary symbols detected
ru: Обнаружены ненужные символы

en: Update
ru: Обновить

en: Update in group
ru: Обновить в группе

en: Update interval
ru: Интервал обновления

en: Update interval (in sec)
ru: Интервал обновления (секунды)

en: Update item for the graph
ru: Обновление элемента данных для графика

note: GETTEXT: r is date format string as described in http://php.net/date
en: Updated
ru: Обновлено

en: Updated application
ru: Группа элементов данных обновлена

en: Updated host group
ru: Группа узлов сети обновлена

en: Updated status of host
ru: Состояние узла сети обновлено

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upper level maps
ru: Карты верхнего уровня

en: Uptime
ru: Доступен

en: Uptime/Downtime
ru: Доступен/Недоступен

en: Use advanced icons
ru: Использовать расширенные иконки

en: Use custom multiplier
ru: Пользовательский множитель

en: Use extended profile
ru: Использовать расширенный профиль

en: Use if severity
ru: Использовать, если важность

en: Use profile
ru: Использовать профиль

en: User
ru: Пользователь

en: User [
ru: Пользователь [

en: User added
ru: Пользователь добавлен

en: User cannot change GUI access for himself
ru: Пользователь не может изменить доступ к GUI для себя

en: User cannot change status of himself
ru: Пользователь не может изменить статус для себя

en: User cannot delete himself
ru: Пользователь не может удалить себя

en: User cannot disable himself
ru: Пользователь не может отключить себя

en: User cannot disable himself. Group "
ru: Пользователь не может отключить себя. Группа "

en: User cannot restrict access to GUI for himself. Group "
ru: Пользователь не может себе ограничить доступ к GUI. Группа "

en: User deleted
ru: Пользователь удален

en: User group
ru: Группе пользователей

en: User group for database down message
ru: Сообщение для группы пользователей при недоступности базы данных

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: User medias
ru: Медиа пользователя

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: User rights
ru: Права пользователя

en: User type
ru: Тип пользователя

en: User updated
ru: Данные пользователя обновлены

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Users (online)
ru: Пользователи (подключены в данный момент)

en: Users status
ru: Состояние пользователей

en: Users status updated
ru: Состояние пользователя обновлено

en: Users unblocked
ru: Разблокированные пользователи

en: VALUE MAPPING
ru: ПРЕОБРАЗОВАНИЕ ЗНАЧЕНИЙ

en: Value
ru: Значение

en: Value map
ru: Преобразование значения

en: Value map added
ru: Преобразование значения добавлено

en: Value map deleted
ru: Преобразование значение удалено

en: Value map updated
ru: Преобразование значения обновлено

en: Value mapping
ru: Преобразование значений

en: Value maps are used to create a mapping between numeric values and string representations
ru: Карты значений используются для создания преобразования между цифровыми значениями и строковыми представлениями

en: Value type must be Float for aggregate items
ru: Тип значения должен быть установлен в Числовой (с плавающей точкой) для агрегированных элементов данных

en: Values
ru: Значения

en: Values stored
ru: Сохраненных записей истории

en: Variables
ru: Переменные

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Vertical align
ru: Выравнивание по вертикали

en: View
ru: Вид

en: W
ru: Ср

en: WEB CHECKS
ru: ВЕБ ПРОВЕРКИ

en: Warning
ru: Предупреждение

en: We are sorry, the maximum possible number of elements to remember has been reached.
ru: Приносим свои извинения, достигнуто максимально возможное количество элементов.

en: Web
ru: Веб

en: Web item
ru: Веб элемент

en: Web monitoring
ru: Веб-мониторинг

en: Wed
ru: Ср

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week
ru: Неделя

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Welcome to Zabbix! You are connected as
ru: Добро пожаловать в Zabbix! Вы подключены как

en: When active
ru: Когда активно

en: Width
ru: Ширина

en: With data collection
ru: Нормальная обработка

en: With last event unacknowledged
ru: С последним неподтвержденным событием

en: With problems
ru: С проблемами

en: With triggers
ru: С триггерами

en: With unacknowledged events
ru: С неподтвержденными событиями

en: Without problems
ru: Без проблем

en: Without triggers
ru: Без триггерами

en: Working time
ru: Рабочее время

en: Write
ru: Запись

en: Wrong fields for media type
ru: Ошибочные поля для способа оповещений

en: Wrong fields for user
ru: Ошибочные поля для пользователя

en: Wrong macro
ru: Ошибочный макрос

en: Wrong period [
ru: Ошибочный период [

en: Wrong type
ru: Ошибочный тип

en: Wrong type of arguments passed to function
ru: Ошибочный тип переданных в функцию аргументов

en: XML file contains errors
ru: XML файл содержит ошибки

en: Y axis MAX value
ru: МАКС значение оси Y

en: Y axis MIN value
ru: МИН значение оси Y

en: Y axis side
ru: Расположение оси Y

en: Y-m-d H:i:s
ru: d-m-Y H:i:s

en: Y.M.d H:i:s
ru: d.M.Y H:i:s

en: Y.m.d H:i:s
ru: d.m.Y H:i:s

en: Year
ru: Год

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Yes
ru: Да

en: Yotta
ru: Йотта

en: You are not logged in.
ru: Вы не вошли в систему.

en: You can not switch hosts for current selection
ru: Вы не можете переключиться между узлами сети в текущем выборе

en: You can not use template hosts in mixed expressions.
ru: Вы не можете использовать шаблонные узлы сети в смешанных выражениях

en: You can set "display_like" value in new locale file by adding it or You may leave it as hardcoded string.
ru: Вы можете установить значение "имя_в_интерфейсе" в новом файле локализации, добавив его туда или оставить здесь строкой.

en: You can't delete template for an application that is used in a web scenario
ru: Вы не можете удалить шаблон, группа элементов данных с которого используется в веб сценарии

en: You cannot view this URL as a
ru: Вы не можете просмотреть этот URL как

en: You do not have permission to perform this operation
ru: У вас нет полномочий для выполнения этой операции

en: You must login to view this page.
ru: Вы должны войти в систему для просмотра этой страницы.

en: You must use items only from host
ru: Вы должны использовать элементы данных только узла сети

en: Your setup is not configured for distributed monitoring
ru: Ваша установка не настроена под распределенный мониторинг

en: Zabbix Admin
ru: Zabbix Администратор

en: Zabbix Internal authentication
ru: Внутренняя аутентификация Zabbix

en: Zabbix Super Admin
ru: Zabbix Супер-Администратор

en: Zabbix User
ru: Zabbix Пользователь

en: Zabbix agent
ru: Zabbix агент

en: Zabbix agent (active)
ru: Zabbix агент (активный)

en: Zabbix agent port
ru: Порт Zabbix агента

en: Zabbix aggregate
ru: Zabbix агрегированный

en: Zabbix config
ru: Настройки Zabbix

en: Zabbix has received an incorrect request
ru: Zabbix получил некорректный запрос

en: Zabbix internal
ru: Внутренний Zabbix

en: Zabbix is temporarily unavailable
ru: ZABBIX временно недоступен

en: Zabbix server ip or port is not set!
ru: Не указаны ip или порт Zabbix сервера!

en: Zabbix server is running
ru: Zabbix сервер запущен

en: Zabbix trapper
ru: Zabbix траппер

en: Zetta
ru: Зетта

en: Zoom
ru: Масштаб

en: [Wrong value for day of week:
ru: [Неправильное значение дня недели:

en: [Wrong value for month:
ru: [Неправильное значение месяца:

en: [Y.M.d H:i:s]
ru: [d.M.Y H:i:s]

en: ] already exists
ru: ] уже существует

en: add
ru: добавить

en: add graph items first
ru: добавьте элементы данных к графику

en: added
ru: добавлен

en: affects only filtered data!
ru: влияет только на отфильтрованные данные!

en: all
ru: все

en: already exists
ru: уже существует

en: already exists for host
ru: уже существует для узла сети

en: already exists in linked hosts
ru: уже существует с присоединенными узлами сети

en: already linked to host
ru: уже присоединен к узлу сети

en: and
ru: и

en: and a postfix ".inc.php". Like "en_gb.inc.php".
ru: и постфикса ".inc.php". Например "en_gb.inc.php".

en: and can't be deleted
ru: и не может быть удален

en: as Blue
ru: синим

en: as Green
ru: зеленым

en: as Red
ru: красным

en: available only for items with value types
ru: доступна только для элементов данных с Типом информации

en: avg
ru: сред

en: can not be deleted, due to inner hosts can not be unlinked
ru: не удалось удалить, из-за не отсоединенных внутренних узлов сети

en: can not exist without group
ru: не может существовать без группы

en: characters only
ru: только символы

en: configure PHP with
ru: настройте PHP с

en: contains Multibyte chars
ru: содержит Мультибайтовые символы

en: ctype module
ru: Модуль ctype

en: d
ru: д

en: day
ru: день

en: days
ru: дней

en: deleted
ru: удален

en: does not exist
ru: не существует

en: doesn't exist
ru: не существует

en: dynamic
ru: динам

en: elements copy to ...
ru: копировать элементы в ...

en: every
ru: каждый

en: executed
ru: выполнено

en: failed
ru: ошибочно

en: failed login attempts logged.
ru: неудачных попыток входа в систему зафиксировано.

en: fixed
ru: фикс

en: for function
ru: для функции

en: for host
ru: для узла сети

en: for template graph
ru: для шаблонного графика

en: found
ru: найденных

en: from
ru: от

en: from host
ru: для узла сети

en: h
ru: ч

en: has been deleted from the system
ru: был удален из системы

en: has dependency with trigger in template
ru: имеет зависимость с триггером в шаблоне

en: in
ru: в

en: in command
ru: в команде

en: incorrect parameters for
ru: некорректные параметры для

en: is a minimal PHP memory limitation
ru: минимальный лимит памяти для PHP

en: is a minimal limitation on execution time of PHP scripts
ru: минимальное время выполнения PHP скриптов

en: is a minimal limitation on input parse time for PHP scripts
ru: минимальное время на разбор входящих данных для PHP скриптов

en: is a wrong time format. Should be from 00:00 to 23:59.
ru: это ошибочный формат времени. Должен быть с 00:00 до 23:59.

en: is internal and can not be deleted
ru: внутренний и не может быть удален

en: is mandatory
ru: обязательный

en: is minimum for PHP upload filesize
ru: минимальный размер загружаемого файла для PHP

en: is minimum size of PHP post
ru: минимальный размер PHP post

en: is not IP range
ru: не диапазон IP адресов

en: is not PORT range
ru: не диапазон портов

en: is not a colour
ru: не цвет

en: is not a float or counter or macro for function
ru: не дробное число, счетчик или макрос для функции

en: is not a float or macro for function
ru: не дробное число или макрос для функции

en: is not double
ru: не дробное число

en: is not integer
ru: не целое число

en: is not integer range
ru: не целочисленный диапазон

en: is not one of
ru: не один из

en: is not string
ru: не строка

en: is not the highest level template
ru: не является высшим уровнем шаблона

en: last
ru: посл

en: libxml module
ru: Модуль libxml

en: like
ru: содержит

en: locale
ru: локализация

en: log files
ru: Скрыть неизвестное

en: m
ru: м

en: m.d.Y H:i:s
ru: d.m.Y H:i:s

en: macro(s)
ru: макрос(ы)

en: maintenance
ru: обслуживание

en: max
ru: макс

en: max value
ru: макс значение

en: min
ru: мин

en: min value
ru: мин значение

en: ms
ru: мс

en: multibyte chars are restricted
ru: ограничение мультибайтовых символов

en: must be linked to at least one host group
ru: должен быть присоединен по крайней мере к одной группе узлов сети

en: must be missing
ru: должен быть пропущен

en: must be valid
ru: должен быть верным

en: new
ru: новый

en: no
ru: нет

en: no data
ru: нет данных

en: not in
ru: не в

en: not like
ru: не содержит

en: not running
ru: не запущен

en: not selected
ru: нет выбранного

en: not sent
ru: не отправлено

en: now
ru: сейчас

en: of
ru: из

en: of every
ru: каждую

en: of key
ru: с ключем

en: on
ru: в

en: only printable characters
ru: только печатные сивмолы

en: option in
ru: опцию в

en: or
ru: или

en: other
ru: другое

en: permissions
ru: права доступа

en: php-xml module is not installed
ru: модуль php-xml не установлен

en: ports
ru: порты

en: refreshed every
ru: обновление каждые

en: remember selected
ru: запоминать выбранное

en: running
ru: запущен

en: s
ru: с

en: sec
ru: сек

en: seconds
ru: секунд

en: selected actions?
ru: выбранные действия?

en: sent
ru: отправлено

en: show value mappings
ru: преобразования значений

en: successful
ru: успешно

en: successfully
ru: успешно

en: template
ru: шаблон

en: to
ru: до

en: to host
ru: к узлу сети

en: unlinked
ru: отсоединен

en: update existing non linked items
ru: обновить существующие не присоединенные элементы данных

en: updated
ru: обновлен

en: updated for hosts
ru: обновлено для узлов сети

en: used by item
ru: используется элементом данных

en: used by scenario
ru: используется сценарием

en: used in exported map
ru: используемый в экспортированной карте

en: used in exported screen
ru: используемый в экспортированном комплексном экране

en: w
ru: н

en: was not
ru: не был

en: week
ru: неделю

en: weeks
ru: недели

en: with template host can not contain items from other hosts.
ru: шаблонный узел сети не может содержать элементы данных с других узлов сети

en: y
ru: г

en: year
ru: год

en: yes
ru: да
