Zabbix 1.9 - en to fa translation catalogue (1460 entries)

en: "%s" must be between 1970.01.01 and 2038.01.18
fa: "%s" باشد باشد بین سالهای 1348 تا 1416

en: "Display OK triggers" needs to be "0" or a positive integer.
fa: "هشدار های صحیح" باید باشند "0" یا یک مقدار صحیح مثبت.

en: "Triggers blink on status change" needs to be "0" or a positive integer.
fa: "هشدار های چشمک زن در هنگام تغییر وضعیت" باید باشند "0" یا یک مقدار صحیح مثبت.

en: %1$d day,  | %1$d days,
fa[0]: %1$d روز

en: %1$d scenario | %1$d scenarios
fa[0]: %1$d سناریو

en: %1$s (year %2$s)
fa: %1$s(سال%2$s)

en: %1$s Item | %1$s Items
fa[0]: %1$s آیتم

en: %2$d of %1$d issue is shown | %2$d of %1$d issues are shown
fa[0]: نمایش %2$d از %1$d پی آمد

en: %d device | %d devices
fa[0]: %dدستگاه

en: (0 - infinitely)
fa: (0 تا بینهایت)

en: (minimum 60 seconds, 0 - use action default)
fa: حداقل 60 ثانیه - به صورت پیش فرض

en: (no proxy)
fa: (بدون پروکسی)

en: - all groups -
fa: - همه گروه‌ها -

en: ----[BULK ACKNOWLEDGE]----
fa: ----[بخش تصدیق]----

en: 0 or 1
fa: 0 یا 1

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: 10 seconds
fa: 10 ثانیه

en: 30 seconds
fa: 30 ثانیه

en: 3D view
fa: نمایش سه بعدی

en: 5 minutes
fa: 5 دقیقه

en: 5 seconds
fa: 5 ثانیه

en: 500 latest values
fa: 500 مقدار اخیر

en: <manual>
fa: <دستی>

en: ALARM ACKNOWLEDGES
fa: هشدار تصدیق

en: AND
fa: و

en: AND / OR
fa: و / یا

en: AUDIT ACTIONS
fa: فعالیت‌های ممیزی

en: AUDIT LOGS
fa: ثبت وقایع ممیزی

en: AVAILABILITY REPORT
fa: گزارش دسترسی

en: Access denied!
fa: غير قابل دسترسي!

en: Account is blocked for %s seconds
fa: حساب کاربری برای %s ثانیه مسدود شد.

en: Ack
fa: تأیید

en: Acknowledge
fa: تأیید کردن

en: Acknowledge added
fa: تأیید افزوده شد

en: Acknowledge alarm by
fa: هشدار تأیید شده است توسط

en: Acknowledge and return
fa: تصدیق و بازگشت

en: Acknowledge status
fa: وضعیت تایید

en: Acknowledged
fa: تأیید شده

en: Acknowledged OK events
fa: تأیید رویدادها صحیح

en: Acknowledged PROBLEM events
fa: تأیید رویدادهای مشکل

en: Acknowledges
fa: تأیید شده ها

en: Acknowledging disabled
fa: تأیید غیر فعال شده

en: Action
fa: فعالیت ها

en: Action "%s" already exists.
fa: فعالیت "%s" قبلاً وجود دارد

en: Action "%s" no operations defined.
fa: برای فعالیت "%s" عملکردی تعریف نشده است.

en: Action added
fa: فعالیت اضافه شد

en: Action deleted
fa: فعالیت حذف شد

en: Action operations
fa: عملکرد های فعالیت

en: Action updated
fa: فعالیت بروز شد

en: Actions
fa: فعالیت ها

en: Activate selected
fa: فعال کردن

en: Active
fa: فعال

en: Active since
fa: فعال از

en: Active till
fa: فعال تا

en: Add
fa: افزودن

en: Add comment by
fa: افزودن توضیح توسط

en: Add element
fa: افزودن عنصر

en: Add host
fa: افزودن هاست

en: Add link
fa: افزودن لینک

en: Add missing
fa: افزودن خطا

en: Add prototype
fa: افزودن نمونه اولیه

en: Add service
fa: افزودن سرویس

en: Add to
fa: افزودن به

en: Add to favourites
fa: افزودن به مورد علاقه ها

en: Add to host group
fa: افزودن به گروه هاست

en: Add to host groups
fa: افزودن به گروه هاست ها

en: Added
fa: افزوده شد

en: Additional parameters
fa: پارامتر های اضافه

en: Admin
fa: مدیر

en: Administration
fa: مدیریت

en: Advanced labels
fa: برچسب های پیشرفته

en: Age
fa: سن

en: Age less than
fa: سن کمتر از

en: Age less than %s
fa: سن کمتر از %s

en: Agent
fa: عامل

en: Agent interfaces
fa: واسط های عامل

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Align icons
fa: هم تراز کردن آیکن

en: All
fa: همه

en: All groups
fa: همه گروه ها

en: All links should have "Name" and "URL" specified
fa: همه لینک ها باید "نام" و "آدرس" مشخص داشته باشند

en: All nodes
fa: همه گره ها

en: Allowed hosts
fa: هاست ها مجاز

en: Any
fa: هیچ

en: Any character string included
fa: فاقد رشته کاراکتری

en: Application
fa: برنامه ها

en: Application "%1$s" already exists for host "%2$s".
fa: برنامه "%1$s" برای هاست "%2$s" از قبل وجود دارد.

en: Application "%1$s" already exists.
fa: برنامه "%s" قبلاً وجود دارد

en: Application "%1$s" used by scenario "%2$s" and can't be deleted.
fa: برنامه "%1$s" توسط سناریو "%2$s" استفاده شده است و قابل حذف نمی باشد.

en: Application added
fa: برنامه اضافه شد

en: Application deleted
fa: برنامه حذف شد

en: Application error.
fa: خطای برنامه.

en: Application updated
fa: برنامه بروز شد

en: Application with ID "%1$s" is not available on "%2$s".
fa: برنامه با شناسه "%1$s" در "%2$s" در دسترس نیست.

en: Applications
fa: برنامه‌ها

en: Apply
fa: اعمال

en: Apr
fa: آوریل

en: April
fa: آوریل

en: Are you sure you want perform this action?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید این فعالیت را اجرا کنید؟

en: Are you sure you want to delete
fa: آیا مطمئنید می‌خواهید حذف کنید

en: Area size
fa: اندازه ناحیه

en: Area type
fa: نوع ناحیه

en: As is
fa: به عنوان

en: As plain text
fa: به عنوان متن ساده

en: Asset tag
fa: برچسب دارایی

en: At
fa: در

en: At (hour:minute)
fa: در (ساعت:دقیقه)

en: At least one host or group should be selected
fa: حداقل یک هاست یا گروه باید انتخاب شود

en: At least one maintenance period must be created
fa: حداقل یک دوره نگهداری باید ایجاد شود

en: At least one of MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQLite3 or IBM DB2 should be supported
fa: حداقل یکی از پایگاه داده‌های MySQL, PostgreSQL, Oracle, SQLite3 or IBM DB2 باید پشتیبانی شود

en: Audit
fa: ممیزی

en: Aug
fa: اوت

en: August
fa: اوت

en: Authentication
fa: تصدیق هویت

en: Authentication algorithm
fa: الگوریتم تصدیق هویت

en: Authentication method
fa: متد تصدیق هویت

en: Authentication method changed to HTTP
fa: روش تصدیق هویت به HTTP تغییر یافت

en: Authentication method changed to LDAP
fa: روش تصدیق هویت به LDAP تغییر یافت

en: Authentication method changed to Zabbix internal
fa: روش تصدیق هویت به Fanoos internal تغییر یافت

en: Auto registration
fa: تصدیق هویت خودکار

en: Auto-login
fa: ورود خودکار

en: Auto-logout (min 90 seconds)
fa: خروج خودکار (حداقل 30 ثانیه)

en: Automatic
fa: خودکار

en: Automatic icon mapping
fa: نگاشت خودکار آیکن

en: Automatic icon selection
fa: انتخاب آیکن خودکار

en: Availability
fa: دسترسی

en: Availability report
fa: گزارش دسترسی

en: Available
fa: در دسترس

en: Average
fa: متوسط

en: Average by
fa: میانگین توسط

en: Axis side
fa: سمت محور

en: BACK
fa: برگشت

en: Background
fa: پس زمینه

en: Background image
fa: تصویر پس زمینه

en: Bar reports
fa: گزارش‌های میله ای

en: Basic authentication
fa: تصدیق هویت اصلی

en: Bind password
fa: مقید به کلمه عبور

en: Black & Blue
fa: مشکی و آبی

en: Blinking
fa: چشمک زن

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Bold line
fa: خط‌ توپر

en: Boolean
fa: بولی

en: Bottom
fa: پایین

en: Brighten
fa: درخشان کردن

en: Bulk acknowledge
fa: تأیید دسته ای

en: By host
fa: توسط هاست

en: By trigger template
fa: تو سط قالب هشدار

en: CONFIGURATION OF APPLICATIONS
fa: پیکربندی برنامه ها

en: CONFIGURATION OF DISCOVERY RULE
fa: پیکربندی قوانین کشف

en: CONFIGURATION OF DISCOVERY RULES
fa: پیکربندی قوانین کشف

en: CONFIGURATION OF GRAPH PROTOTYPES
fa: پیکربندی نمونه اولیه نمودار

en: CONFIGURATION OF GRAPHS
fa: پیکربندی نمودار

en: CONFIGURATION OF HOST GROUPS
fa: پیکربندی گروه هاست ها

en: CONFIGURATION OF IT SERVICES
fa: پیکربندی سرویس های IT

en: CONFIGURATION OF ITEM PROTOTYPES
fa: پیکربندی نمونه اولیه آیتم

en: CONFIGURATION OF ITEMS
fa: پیکربندی آیتم

en: CONFIGURATION OF MAINTENANCE PERIODS
fa: پیکربندی دوره های نگه داری

en: CONFIGURATION OF MEDIA TYPES
fa: پیکربندی انواع رسانه

en: CONFIGURATION OF NETWORK MAPS
fa: پیکربندی نقشه های شبکه

en: CONFIGURATION OF NODES
fa: پیکربندی گره ها

en: CONFIGURATION OF PROXIES
fa: پیکربندی پروکسی ها

en: CONFIGURATION OF SCREEN
fa: پیکربندی صفحه نمایش

en: CONFIGURATION OF SCREENS
fa: پیکربندی صفحات نمایش

en: CONFIGURATION OF SCRIPTS
fa: پیکربندی اسکریپت ها

en: CONFIGURATION OF SLIDE SHOWS
fa: پیکربندی نمایش اسلاید ها

en: CONFIGURATION OF TRIGGER PROTOTYPES
fa: پیکربندی نمونه اولیه هشدار ها

en: CONFIGURATION OF TRIGGERS
fa: پیکربندی هشدار ها

en: CONFIGURATION OF USER
fa: پیکربندی کاربر

en: CONFIGURATION OF USER GROUP
fa: پیکربندی گروه کاریر

en: CONFIGURATION OF USERS AND USER GROUPS
fa: پیکربندی کاربران و گروه‌های کاربری

en: CONFIGURATION OF WEB MONITORING
fa: پیکربندی مانیتوریگ وب

en: CONFIGURATION OF ZABBIX
fa: پیکربندی سیستم سپهر

en: Calculate SLA, acceptable SLA (in %)
fa: محاسبه SLA (درصد)

en: Calculated
fa: محاسبه کردن

en: Calculated permissions
fa: محاسبه کردن مجوز ها

en: Can't add group
fa: گروه نمی تواند اضافه شود

en: Can't link template
fa: قالب نمی تواند پیوند داده شود

en: Can't remove group
fa: گروه نمی تواند حذف شود

en: Can't remove macros
fa: ماکروها نمی تواند حذف شوند

en: Can't unlink groups
fa: گروه نمی تواند جدا شود

en: Can't unlink template
fa: قالب نمی تواند جدا شود

en: Canada (136 characters)
fa: فارسی(136 کاراکتر)

en: Cancel
fa: لغو

en: Cannot acknowledge event
fa: رویداد نمی تواند تأیید شود

en: Cannot add action
fa: فعالیت نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add application
fa: برنامه نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add dependency from a host to a template.
fa: وابستگی از یک هاست به یک قالب نمی‌تواند اضافه شود

en: Cannot add discovery rule
fa: قانون کشف نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add graph
fa: نمودار نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add group
fa: گروه نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add host
fa: هاست نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add image
fa: تصویر نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add item
fa: آیتم نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add macro.
fa: ماکرو نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add maintenance
fa: دوره نگهداری نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add media type
fa: نوع رسانه نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add network map
fa: نقشه شبکه نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add new application.
fa: برنامه جدید نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add node
fa: گره نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add proxy
fa: پروکسی نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add regular expression
fa: عبارت منظم نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add scenario
fa: سناریو نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add screen
fa: صفحه نمایش نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add script
fa: اسکریپت نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add service
fa: سرویس نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add slide show
fa: نمایش اسلاید نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add template
fa: قالب نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add trigger
fa: هشدار نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add user
fa: کاربر نمی تواند اضافه شود

en: Cannot add user. Both passwords must be equal.
fa: کاربر نمی تواند اضافه شود. هردو کلمه عبور باید یکسان باشند.

en: Cannot add users.
fa: کاربران نمی توانند اضافه شوند

en: Cannot add value map
fa: نگاشت مقدار نمی تواند اضافه شود

en: Cannot change authentication method to LDAP
fa: روش تصدیق هویت نمی تواند به LDAP تغییر پیدا کند

en: Cannot change authentication method to Zabbix internal
fa: روش تصدیق هویت نمی تواند به Fanoos internal تغییر پیدا کند

en: Cannot clear history
fa: تاریخچه نمی‌تواند پاک شود

en: Cannot clone graph prototypes.
fa: نمونه اولیه نمودارها نمی‌توانند کپی شوند

en: Cannot clone item prototypes.
fa: نمونه اولیه آیتم ها نمی‌توانند کپی شوند

en: Cannot clone trigger prototypes.
fa: نمونه اولیه هشدارها نمی‌توانند کپی شوند

en: Cannot connect to the trapper port of zabbix server daemon, but it should be available to run the script.
fa: اتصال به پورت سرویس سرور فانوس نمی‌تواند برقرار شود.ولی این پورت باید برای اجرای اسکریپت در دسترس باشد.

en: Cannot copy graphs
fa: نمودارها نمی‌توانند کپی شوند

en: Cannot copy items
fa: آیتم ها نمی‌توانند کپی شوند

en: Cannot copy trigger "%1$s:%2$s", because it has multiple hosts in the expression.
fa: هشدار "%1$s:%2$s" نمی‌تواند کپی شود ، زیرا چندین هاست در عبارت خود دارد.

en: Cannot create another database connection.
fa: اتصال دیگری به پایگاه داده نمی‌توانند ایجاد شود.

en: Cannot create discovery rule
fa: قانون کشف نمی‌توانند ایجاد شود.

en: Cannot create icon map
fa: نگاشت آیکن نمی‌توانند ایجاد شود.

en: Cannot create icon maps with identical name "%s".
fa: نگاشت آیکن ها با نام یکسان "%s" نمی‌توانند ایجاد شود.

en: Cannot create map "%s".
fa: نقشه "%s" نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Cannot create new element
fa: عنصر جدید نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Cannot delete action
fa: فعالیت نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete application
fa: برنامه نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete discovery rule
fa: قانون کشف نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete graph
fa: نمودار نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete graph.
fa: نمودار نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete graphs
fa: نمودارها نمی‌توانند حذف شوند

en: Cannot delete group
fa: گروه نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete host
fa: هاست نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete host group.
fa: گروه هاست نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete icon map
fa: نگاشت آیکن نمی‌توانند حذف شود

en: Cannot delete image
fa: تصویر نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete inventory.
fa: فهرست نمی‌تواند حذف شود.

en: Cannot delete item
fa: آیتم نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete items
fa: آیتم ها نمی‌توانند حذف شوند

en: Cannot delete maintenance
fa: دوره نگهداری نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete media type
fa: نوع رسانه نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete network map
fa: نقشه شبکه نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete node
fa: گره نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete proxy
fa: پروکسی نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete scenario
fa: سناریو نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete screen
fa: صفحه نمایش نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete script
fa: اسکریپت نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete scripts. Empty input parameter "scriptids".
fa: اسکریپت ها نمی تواند حذف شود.پارامتر ورودی "شناسه اسکریپت" خالی است.

en: Cannot delete scripts. Script "%1$s" is used in action operation "%2$s".
fa: اسکریپت ها نمی توانند حذف شوند.اسکریپت "%1$s" در عملکرد فعالیت "%2$s" استفاده شده است.

en: Cannot delete scripts. Script with scriptid "%s" does not exist.
fa: اسکریپت ها نمی توانند حذف شوند.اسکریپت با شناسه اسکریپت  "%s" وجود ندارد.

en: Cannot delete selected actions
fa: فعالیت های انتخاب شده نمی‌توانند حذف شوند

en: Cannot delete service
fa: سرویس نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete slide show
fa: نمایش اسلاید نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete template
fa: قالب نمی تواند حذف شود

en: Cannot delete templated trigger "%1$s:%2$s".
fa: هشدارهای قالب شده "%1$s:%2$s" نمی توانند حذف شوند.

en: Cannot delete trigger
fa: هشدار نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete trigger.
fa: هشدار نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete triggers
fa: هشدارها نمی‌توانند حذف شوند

en: Cannot delete user
fa: کاربر نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot delete value map
fa: نگاشت آیکن نمی‌تواند حذف شود

en: Cannot disable media type
fa: نوع رسانه نمی تواند غیرفعال شود

en: Cannot enable media type
fa: نوع رسانه نمی تواند فعال شود

en: Cannot find host interface on "%1$s" for item key "%2$s".
fa: واسط هاست در "%1$s" برای کلید آیتم "%2$s" پیدا نشد.

en: Cannot find host interface on host "%1$s" for item key "%2$s".
fa: واسط هاست در "%1$s" برای کلید آیتم "%2$s" پیدا نشد.

en: Cannot find icon map "%1$s" used in exported map "%2$s".
fa: نگاشت آیکن "%1$s" در نقشه صادر شده "%2$s" استفاده شده است.

en: Cannot find objects with name
fa: شیء با نام پیدا نشد

en: Cannot have empty visible template name
fa: نام قابل مشاهده قالب نمی‌تواند خالی باشد

en: Cannot implode expression "%s".
fa: عبارت "%s" نمی‌تواند از داخل اجرا شود.

en: Cannot include view file "%s".
fa: فایل نمایش "%s" نمی‌تواند شامل شود.

en: Cannot link template
fa: قالب نمی تواند پیوندزده شود

en: Cannot logout.
fa: نمیتوانید خارج شوید

en: Cannot mass update host name.
fa:  نام هاست را نمیتوانید دسته‌ای بروز کنید.

en: Cannot mass update template name
fa:  نام قالب را نمیتوانید دسته‌ای بروز کنید.

en: Cannot mass update visible host name.
fa:  نام قابل مشاهده هاست را نمیتوانید دسته‌ای بروز کنید.

en: Cannot mass update visible template name
fa:  نام قابل مشاهده قالب را نمیتوانید دسته‌ای بروز کنید.

en: Cannot pass duplicate template IDs for the linkage: %s.
fa: شناسه قالب تکراری برای پیوند : %s را نمیتوانید پاس کنید.

en: Cannot perform delete statement on table "%1$s" without where condition.
fa: دستور حذف برای جدول "%1$s" را نمیتوانید بدون شرط اجرا کنید.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without values.
fa: دستور بروزرسانی برای جدول "%1$s" را نمیتوانید بدون مقدار اجرا کنید.

en: Cannot perform update statement on table "%1$s" without where condition.
fa: دستور بروزرسانی برای جدول "%1$s" را نمیتوانید بدون شرط اجرا کنید.

en: Cannot remove macro.
fa: ماکرو نمیتواند حذف شود.

en: Cannot save discovery rule without checks.
fa: قانون کشف بدون بررسی را نمیتوانید ذخیره کنید.

en: Cannot unblock users
fa: کاربر را نمیتوانید رفع انسداد کنید

en: Cannot unlink and clear applications
fa: برنامه‌ها را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear discovery rules
fa: قوانین کشف را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear graph prototypes
fa: نمونه‌های اولیه را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear graphs.
fa: نمودارها را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear item prototypes
fa: نمونه‌های اولیه آیتم را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear items
fa: آیتم ها را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink and clear triggers
fa: هشدار ها را نمیتوانید جدا و پاک کنید

en: Cannot unlink template
fa: قالب را نمی‌توانید جدا کنید

en: Cannot unlink trigger "%s", it has items from template that is left linked to host.
fa: هشدار "%s" را نمیتوانید جدا کنید ، آیتم های دارد از قالبی که از هاست جدا شده است.

en: Cannot update action
fa: فعالیت نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update application
fa: برنامه نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update comment
fa: توضیح نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update configuration
fa: پیکر بندی نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update debug mode
fa: حالت رفع خطا نمیتواند بروز شود

en: Cannot update discovery rule
fa: قانون کشف نمیتواند بروز شود

en: Cannot update frontend access
fa: دسترسی به واسط کاربری نمیتواند بروز شود

en: Cannot update graph
fa: نمودار نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update group
fa: گروه نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update group.
fa: گروه نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update host
fa: هاست نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update host status
fa: وضعیت نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update hosts
fa: هاست ها نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update icon map
fa: نگاشت آیکن نمی‌توانند بروز شود.

en: Cannot update image
fa: تصویر نمیتواند بروز شود

en: Cannot update item
fa: آیتم نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update items
fa: آیتم ها نمی‌توانند بروز شوند

en: Cannot update macro.
fa: ماکرو نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update macros
fa: ماکرو نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update maintenance
fa: دوره نگهداری نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update map "%s".
fa: نقشه "%s" نمی‌تواند بروز شود.

en: Cannot update media type
fa: نوع رسانه نمی تواند بروز شود

en: Cannot update network map
fa: نقشه شبکه نمی تواند بروز شود

en: Cannot update node
fa: گره نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update proxy
fa: پروکسی نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update regular expression
fa: عبارت منظم نمی تواند بروز شود

en: Cannot update scenario
fa: سناریو نمی تواند بروز شود

en: Cannot update screen
fa: صفحه نمایش نمی تواند بروز شود

en: Cannot update script
fa: اسکریپت نمی تواند بروز شود

en: Cannot update service
fa: سرویس نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update slide show
fa: نمایش اسلاید نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update status
fa: وضعیت نمیتواند بروز شود

en: Cannot update template
fa: قالب نمی تواند بروز شود

en: Cannot update trigger
fa: هشدار نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update user
fa: کاربر نمی‌تواند بروز شود

en: Cannot update user. Both passwords must be equal.
fa: کاربر نمی‌تواند بروز شود. هردو کلمه عبور باشد یکسان باشند.

en: Cannot update users status
fa: وضعیت کاربران نمیتواند بروز شود

en: Cannot update value map
fa: نگاشت نقشه نمیتواند بروز شود

en: Caption
fa: عنوان

en: Case sensitive
fa: حساس به متن

en: Center
fa: مرکز

en: Change
fa: تغییر

en: Change password
fa: تغییر رمز عبور

en: Character
fa: کاراکتر

en: Character string included
fa: در بر داشتن رشته کاراکتری

en: Character string not included
fa: در بر نداشتن رشته کاراکتری

en: Chassis
fa: اسکلت

en: Check already exists.
fa: بررسی از قبل وجود دارد

en: Check expression part starting from "%1$s".
fa: بخش عبارت بررسی از "%1$s" شروع می‌شود.

en: Check the key, please. Default example was passed.
fa: لطفاً کلید را بررسی کنید، نمونه پیش ‌فرض پاس داده خواهد شد.

en: Check type
fa: نوع تطبیق

en: Checks
fa: تطبیق ها

en: Checks should be unique.
fa: تطبیق ها باید منحصر به فرد باشد.

en: Child
fa: فرزند

en: Circular link cannot be created for map element "%s".
fa: پیوند حلقه ای برای عنصر نقشه "%s" نمیتواند ایجاد شود

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Clear history and trends
fa: پاک کردن تاریخچه و روند ها

en: Clear history for selected
fa: پاک کردن تاریخچه

en: Clear when unlinking
fa: پاک کردن وقتی جدا شد

en: Clock
fa: ساعت

en: Clone
fa: کپی برداری

en: Close
fa: بستن

en: Close expression constructor
fa: بستن عبارت سازنده

en: Colour
fa: رنگ

en: Colour (OK)
fa: رنگ (تصویب)

en: Colour is not correct: expecting hexadecimal colour code (6 symbols).
fa: رنگ صحیح نیست: کد رنگ مبنای 16 (6 رقم) مورد نظر است.

en: Column span
fa: محدوده ستون

en: Columns
fa: ستون ها

en: Combined result
fa: ترکیب کردن نتیجه ها

en: Command
fa: فرمان

en: Command actions
fa: فرمان فعالیت

en: Command cannot be empty.
fa: فرمان نمی تواند خالی باشد.

en: Commands
fa: فرمان ها

en: Comment updated
fa: توضیح بروز شد

en: Comments
fa: توضیحات

en: Commercial
fa: تجاری

en: Compare values for multiple periods
fa: مقایسه مقادیر برای بازه ها چندگانه

en: Composing permissions
fa: تصنیف مجوز

en: Condition
fa: شرط

en: Conditions
fa: شروط

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: Configuration of IT services
fa: پیکربندی سرویس های IT

en: Configuration of Zabbix
fa: پیکر بندی سیستم فانوس

en: Configuration of actions
fa: پیکربندی فعالیت ها

en: Configuration of discovery
fa: پیکربندی کشف

en: Configuration of graphs
fa: پیکربندی نمودار ها

en: Configuration of items
fa: پیکربندی آیتم ها

en: Configuration of network maps
fa: پیکربندی نقشه های شبکه

en: Configuration of screens
fa: پیکربندی صفحات نمایش

en: Configuration of slide shows
fa: پیکربندی نمایش اسلایدها

en: Configuration of trigger
fa: پیکربندی هشدار ها

en: Configuration of triggers
fa: پیکربندی هشدار ها

en: Configuration updated
fa: پیکربندی بروز شد

en: Configure (Filter %s)
fa: پیکربندی(فیلتر %s)

en: Confirmation text
fa: متن تایید

en: Conflict between selected templates.
fa: ناسازگاری بین قالب‌های انتخاب شده

en: Connect to
fa: متصل به

en: Connected as '%1$s'
fa: وارد شده اید بعنوان'%1$s'

en: Connected as '%1$s' from '%2$s'
fa: متصل شده به مدت '%1$s' از '%2$s'

en: Contact
fa: تماس

en: Contract number
fa: شماره تماس

en: Copy
fa: رونوشت

en: Copy selected to ...
fa: کپی انتخاب شده ها به...

en: Could not save image!
fa: نتوانست تصویر را ذخیره کند.

en: Count
fa: تعداد

en: Count of slides
fa: تعداد اسلاید ها

en: Create action
fa: ایجاد فعالیت

en: Create application
fa: ایجاد برنامه

en: Create graph
fa: ایجاد نمودار

en: Create icon map
fa: ایجاد نگاشت آیکن

en: Create image
fa: ایجاد تصویر

en: Create item
fa: ایجاد آیتم

en: Create maintenance period
fa: ایجاد بازه نگه داری

en: Create map
fa: ایجاد نقشه

en: Create media type
fa: ایجاد نوع رسانه

en: Create proxy
fa: ایجاد پروکسی

en: Create scenario
fa: ایجاد سناریو

en: Create scenario (select host first)
fa: ایجاد سناریو (ابتدا هاست را انتخاب کنید)

en: Create screen
fa: ایجاد صفحه نمایش

en: Create script
fa: ایجاد اسکریپت

en: Create slide show
fa: ایجاد نمایش اسلاید

en: Create trigger
fa: ایجاد هشدار

en: Create user
fa: ایجاد کاربر

en: Create value map
fa: ایجاد نگاشت مقدار

en: Created: Application "%1$s" on "%2$s".
fa: ایجاد: برنامه "%1$s" در "%2$s".

en: Created: Discovery rule "%1$s" on "%2$s".
fa: ایجاد:قانون کشف "%1$s" در "%2$s".

en: Created: Item "%1$s" on "%2$s".
fa: ایجاد: آیتم "%1$s" در "%2$s".

en: Current host
fa: هاست فعلی

en: Current node
fa: گره فعلی

en: Current value
fa: مقدار فعلی

en: Custom graphs
fa: نقشه های سفارشی

en: Custom label
fa: برچسب سفارشی

en: Custom multiplier
fa: تکثیر کننده سفارشی

en: Custom screens
fa: صفحات نمایش سفارشی

en: Custom script
fa: اسکریپت سفارشی

en: Custom severity
fa: اهمیت سفارشی

en: Custom severity names affect all locales and require manual translation!
fa: نام درجه اهمیت هشدار ها بر روی ترجمه سیستم تأثیر می گذارد

en: Custom size
fa: اندازه سفارشی

en: Custom slides
fa: اسلایدهای سفارشی

en: DASHBOARD CONFIGURATION
fa: پیکربندی داشبورد

en: DETAILS OF SCENARIO
fa: جزئیات سناریو

en: DISABLED
fa: غیرفعال

en: DISCOVERED
fa: کشف شده

en: DOWN
fa: پایین

en: Daily
fa: روزانه

en: Dark orange
fa: نارنجی تیره

en: Darken
fa: تیره تر

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Dashboard configuration
fa: پیکربندی داشبورد

en: Dashboard filter
fa: فیلتر داشبورد

en: Dashed line
fa: خط تیره

en: Data
fa: داده

en: Data overview
fa: نمای کلی

en: Data type
fa: نوع داده

en: Database file
fa: فایل دیتابیس

en: Database host
fa: هاست پایگاه داده

en: Database monitor
fa: مانیتور پایگاه داده

en: Database name
fa: نام پایگاه داده

en: Database password
fa: کلمه عبور پایگاه داده

en: Database port
fa: پرت پایگاه داده

en: Database schema
fa: شمای پایگاه داده

en: Database server
fa: سرور پایگاه داده

en: Database type
fa: نوع پایگاه داده

en: Database user
fa: کاربر پایگاه داده

en: Date
fa: تاریخ

en: Date HW decommissioned
fa: تاریخ کمیسیون سخت افزار

en: Date HW installed
fa: تاریخ نصب سخت افزار

en: Date HW maintenance expires
fa: تاریخ منقضی شدن تعمیر سخت افزار

en: Date HW purchased
fa: تاریخ خرید سخت افزار

en: Day
fa: روز

en: Day of month
fa: روز از ماه

en: Day of week
fa: روز از هفته

en: Days
fa: روز

en: Debug
fa: رفع خطا

en: Debug mode
fa: حالت رفع خطا

en: Debug mode updated
fa: حالت رفع خطا بروز شد

en: December
fa: دسامبر

en: Decimal
fa: اعشاری،دهدهی

en: Default
fa: پیش فرض

en: Default authentication
fa: تصدیق هویت پیش فرض

en: Default delay (in seconds)
fa: تأخیر پیش فرض(ثانیه)

en: Default message
fa: پیام پیش فرض

en: Default subject
fa: موضوع پیش فرض

en: Default theme
fa: پوسته پیش فرض

en: Delay
fa: تاخیر

en: Delay (in sec)
fa: تأخیر(به ثانیه)

en: Delayed by
fa: تأخیر توسط

en: Delete
fa: حذف

en: Delete and clear
fa: حذف و پاک کردن

en: Delete selected
fa: حذف موارد

en: Delete selected with linked elements
fa: حذف موارد با عناصر پیوند زده شده

en: Delete service
fa: حذف سرویس

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Delimiter
fa: جداکننده

en: Delta (simple change)
fa: دلتا(تغییر ساده)

en: Delta (speed per second)
fa: دلتا(سرعت بر ثانیه)

en: Deny
fa: رد کردن

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Dependent
fa: وابسته

en: Depends on
fa: وابسته به

en: Deployment status
fa: وضعیت گسترش

en: Description
fa: توصیف

en: Details
fa: جزئیات

en: Details of scenario
fa: جزئیات سناریو

en: Device uniqueness criteria
fa: ضابطه یکتایی دستگاه

en: Dimension (cols x rows)
fa: ابعاد(ستون X سطر)

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disable DEBUG
fa: غیرفعال سازی رفع خطا

en: Disable host
fa: غیرفعال‌سازی هاست

en: Disable host?
fa: غیرفعال‌سازی هاست؟

en: Disable selected
fa: غیرفعال سازی موارد

en: Disabled
fa: غیرفعال‌شده

en: Disaster
fa: حادثه بد

en: Discovered
fa: کشف شده

en: Discovered device
fa: دستگاه کشف شده

en: Discovery
fa: کشف

en: Discovery by proxy
fa: کشف با پروکسی

en: Discovery check
fa: تطبیق کشف

en: Discovery checks
fa: تطبیق کشف

en: Discovery object
fa: تطبیق شیء

en: Discovery rule
fa: قانون کشف

en: Discovery rules
fa: قوانین کشف

en: Discovery status
fa: وضعیت کشف

en: Display OK triggers for
fa: نمایش هشدار های رفع شده برای

en: Displaying
fa: نمایش

en: Displaying %1$s of %2$s found
fa: نمایش %1$s از %2$s پیدا شده

en: Distribution of values for multiple items
fa: توزیع مقادیر برای چندیدن آیتم

en: Distribution of values for multiple periods
fa: توزیع مقادیر برای چندیدن دوره

en: Do not calculate
fa: محاسبه نشود

en: Do not keep actions older than (in days)
fa: مدت زمان نگه داری فعالیت‌ها (به روز)

en: Do not keep events older than (in days)
fa: مدت زمان نگه داری فعالیت‌ها (به روز)

en: Done
fa: انجام‌شده

en: Dot
fa: نقطه

en: Download speed for scenario "%s".
fa: سرعت دانلود برای سناریو "%s".

en: Download speed for step "%1$s" of scenario "%2$s".
fa: سرعت دانلود برای مرحله "%1$s" از سناریو "%2$s".

en: Downtime
fa: زمان از کار افتادگی

en: Draw style
fa: رسم سبک

en: Duration
fa: مدت

en: Dynamic item
fa: آیتم پویا

en: ERROR
fa: خطا

en: EVENTS
fa: رویدادها

en: Each URL should have a unique name. Please make sure there is only one URL named
fa: هر آدرس اینترنتی باید یک نام واحد داشته باشد.لطفاً مطمئن شوید که این آدرس فقط یکبار استفاده شده است.

en: Edit
fa: ویرایش

en: Edit element links
fa: ویرایش عناصر لینک

en: Edit maintenance period
fa: ویرایش بازه نگه داری

en: Edit map element
fa: ویرایش نگاشت عنصر

en: Edit service
fa: ویرایش سرویس

en: Edit trigger
fa: ویرایش هشدار

en: Element
fa: عنصر

en: Element name
fa: نام عنصر

en: Element type
fa: نوع عنصر

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Empty
fa: خالی

en: Empty input.
fa: ورودی خالی است

en: Enable
fa: فعال‌سازی

en: Enable DEBUG
fa: فعال سازی رفع خطا

en: Enable confirmation
fa: فعال‌سازی تصدیق

en: Enable event acknowledges
fa: فعال بودن تصدیق رویداد ها

en: Enable host
fa: فعال‌سازی هاست

en: Enable selected
fa: فعال سازی موارد

en: Enabled
fa: فعال‌شده

en: English (en_GB)
fa: انگلیسی

en: Error
fa: خطا

en: Error description
fa: توصیف خطا

en: Event
fa: رویداد

en: Event ID
fa: شناسه‌ی رویداد

en: Event acknowledged
fa: رویداد تأیید شده

en: Event acknowledging disabled
fa: تأیید رویداد غیر فعال شده

en: Event details
fa: جزئیات رویداد

en: Event generation
fa: تولید رویداد

en: Event list [previous 20]
fa: لیست رویداد[20 رویداد قبلی]

en: Event source
fa: متن رویداد

en: Event source details
fa: جزییات متن رویداد

en: Events
fa: وقایع

en: Every day(s)
fa: هر روز

en: Every week(s)
fa: هر هفته

en: Exclude
fa: مانع شدن

en: Execute
fa: اجرا

en: Execute on
fa: اجرا روی

en: Executed script
fa: اجرای اسکریپت

en: Execution confirmation
fa: تأیید اجرا

en: Expand macros
fa: بسط دادن ماکروها

en: Expand single problem
fa: بسط دادن یک مشکل

en: Expected result
fa: نتیجه مورد انتظار

en: Exploded
fa: گسترش یافته

en: Export selected
fa: صادر کردن موارد

en: Export to CSV
fa: صدور به CSV

en: Expression
fa: عبارت

en: Expression Syntax Error.
fa: خطای نحوی عبارت

en: Expression Variable Elements
fa: عبارت عناصر متغییر

en: Expression cannot be empty
fa: عبارت نمیتواند خالی باشد

en: Expression constructor
fa: ساختار عبارت

en: Expression type
fa: نوع عبارت

en: Expressions
fa: عبارات

en: External check
fa: تطبیق خارجی

en: FALSE
fa: نادرست

en: Fail
fa: شکست

en: Failed
fa: شکست خورد

en: Failed step of scenario "%s".
fa: مرحله سناریو "%s" شکست خورد.

en: Failure Audit
fa: شکست ممیزی

en: Favourite graphs
fa: نمودارهای مورد علاقه

en: Favourite maps
fa: نقشه های مورد علاقه

en: Favourite screens
fa: صفحات نمایش مورد علاقه

en: Favourites
fa: مورد علاقه ها

en: February
fa: فوریه

en: Field
fa: فیلد

en: Field:
fa: فیلد:

en: Filled region
fa: منطقه پرشده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Filter by host group
fa: فیلتر با گروه هاست

en: Filter by name
fa: فیلتر بر اساس نام

en: Finish
fa: پایان

en: First
fa: ابتدا

en: Fit to map
fa: متناسب با نقشه

en: Fixed
fa: ثابت

en: Flexible intervals
fa: وقفه منعطف

en: For guest, password must be empty
fa: برای میهمان ، کلمه عبور باید خالی باشد

en: Fourth
fa: چهارم

en: Friday
fa: جمعه

en: From
fa: از

en: Frontend access
fa: دسترسی به واسط کاربری

en: Full clone
fa: کپی کامل

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: Function
fa: تابع

en: GSM modem
fa: مودم GSM

en: GUI
fa: واسط گرافیکی کاربران

en: GUI access disabled.
fa: دسترسی واسط گرافیکی غیرفعال شده است.

en: General
fa: عمومی

en: Generated in %s sec
fa: در %s ثانیه تولید شده است

en: Get support
fa: پشتیبانی

en: Global script
fa: اسکریپت عمومی

en: Global scripts
fa: اسکریپت های عمومی

en: Go
fa: برو

en: Go to
fa: برو به

en: Gradient line
fa: خط گراديان

en: Graph
fa: نمودار

en: Graph element
fa: عنصر گراف

en: Graph item
fa: آیتم گراف

en: Graph name
fa: نام گراف

en: Graph prototypes
fa: نمونه اولیه گراف

en: Graph sum
fa: مجموع گراف

en: Graph type
fa: نوع گراف

en: Graphs
fa: نمودارها

en: Grid
fa: شبکه اى

en: Group
fa: گروه

en: Group for discovered hosts
fa: گروه برای هاست های کشف شده

en: Group name
fa: نام گروه

en: Grouping by
fa: گروه کردن بر اساس

en: Groups
fa: گروهها

en: Groups in maintenance
fa: گروه‌های در دست نگه داری

en: HOST INVENTORIES
fa: موجودی هاست

en: HOST INVENTORY OVERVIEW
fa: نمای کلی موجودی هاست

en: HTTP authentication
fa: احراز هویت HTTP

en: HW architecture
fa: ساختار سخت افزار

en: Hardware
fa: سخت افزار

en: Hardware (Full details)
fa: سخت افزار (جزییات کامل)

en: Height
fa: ارتفاع

en: Help
fa: راهنما

en: Hexadecimal
fa: شانزده شانزدهى

en: Hidden
fa: پنهان

en: Hide
fa: پنهان کردن

en: Hide all
fa: مخفی کردن همه

en: Hide disabled scenarios
fa: مخفی کردن سناریو های غیرفعال

en: Hide disabled triggers
fa: مخفی کردن هشدار های غیرفعال

en: Hide selected
fa: مخفی کردن موارد

en: High
fa: بالا

en: History
fa: تاریخچه

en: History and simple graphs
fa: تاریخچه و نمودارهای ساده

en: History of actions
fa: تاریخچه فعالیت

en: History of events
fa: تاریخچه رویدادها

en: Horizontal
fa: افقی

en: Horizontal align
fa: ردیف کردن افقی

en: Host
fa: هاست

en: Host (ascending)
fa: هاست (صعودی)

en: Host IP
fa: آدرس هاست

en: Host Inventory
fa: فهرست هاست

en: Host access
fa: دسترسی هاست

en: Host cannot have more than one default interface of the same type.
fa: هاست نمی‌تواند بیشتر از یک واسط پیش فرض داشته باشد.

en: Host count
fa: تعداد هاست

en: Host group
fa: گروه هاست

en: Host group elements
fa: عناصر گروه هاست

en: Host group label type
fa: نوع برچسب گروه هاست

en: Host groups
fa: گروه هاست ها

en: Host interface
fa: واسط هاست

en: Host inventories
fa: فهرست هاست ها

en: Host inventory
fa: فهرست هاست

en: Host inventory overview
fa: نمای کلی فهرست هاست

en: Host label type
fa: نوع برچسب هاست

en: Host list
fa: لیست هاست

en: Host name
fa: نام هاست

en: Host networks
fa: شبکه‌های هاست

en: Host router
fa: مسیریاب هاست

en: Host screens
fa: صفحات نمایش هاست

en: Host status
fa: وضعیت هاست

en: Host subnet mask
fa: subnet mask هاست

en: Host template
fa: قالب هاست

en: Host time
fa: زمان هاست

en: Hosts
fa: هاست ‌ها

en: Hosts & Groups
fa: هاست ها و گروه ها

en: Hosts (m/n/t)
fa: هاست ها (m/n/t)

en: Hosts and templates
fa: هاست ها و قالب ها

en: Hosts in
fa: میزبا در

en: Hosts in maintenance
fa: میزبا در دست نگه داری

en: Hosts info
fa: اطلاعات هاست

en: Hosts location
fa: مکان هاست ها

en: Hourly
fa: ساعتی

en: Hours
fa: ساعت

en: Housekeeper
fa: خانه‌داری

en: ID
fa: شناسه

en: IP address
fa: آدرس IP

en: IP range
fa: محدوده IP

en: IPMI agent
fa: عامل IPMI

en: IPMI authentication algorithm
fa: الگوریتم تصدیق هویت IPMI

en: IPMI interfaces
fa: واسط های IPMI

en: IPMI password
fa: گذر واژه IPMI

en: IPMI privilege level
fa: سطح ویژه IPMI

en: IPMI sensor
fa: سنسور IPMI

en: IPMI username
fa: نام کاربری IPMI

en: IT SERVICES
fa: سرویس های IT

en: IT SERVICES AVAILABILITY REPORT
fa: گزارش در دسترس بودن سرویس های IT

en: IT service
fa: سرویس IT

en: IT services
fa: سرویس های IT

en: IT services availability report
fa: گزارش در دسترس بودن سرویس های IT

en: ITEMS
fa: آیتم ها

en: Icon
fa: نشان

en: Icon (default)
fa: نشان (پیش‌فرض)

en: Icon (disabled)
fa: نشان(غیرفعال)

en: Icon (maintenance)
fa: نشان(نگهداری)

en: Icon (problem)
fa: نشان(مشکل)

en: Icon highlight
fa: نشان پررنگ

en: Icon label location
fa: مکان برچسب نشان

en: Icon label type
fa: نوع برچسب نشان

en: Icon map
fa: نگاشت نشان

en: Icon mapping
fa: نگاشت نشان

en: Icons
fa: نشانها

en: Image
fa: تصویر

en: Images
fa: تصاویر

en: Immediately
fa: فوری

en: Import
fa: وارد کردن

en: Import file
fa: واردات پرونده

en: In
fa: در

en: In group
fa: در گروه

en: In groups
fa: در گروه ها

en: In maintenance
fa: در نگهداری

en: In progress
fa: در حال پیشرفت

en: Include
fa: شامل

en: Info
fa: اطلاعات

en: Information
fa: اطلاعات

en: Insert
fa: درج

en: Insert macro
fa: درج macro

en: Installation
fa: نصب

en: Installer name
fa: نام نصاب

en: Interface
fa: واسط

en: Internal
fa: داخلی

en: Interval
fa: بازه

en: Interval (in sec)
fa: بازه (ثانیه)

en: Inventory
fa: فهرست

en: Issue
fa: مطلب

en: Item
fa: آیتم

en: Item count
fa: تعداد آیتم

en: Item prototype
fa: نمونه اولیه آیتم

en: Item prototypes
fa: نمونه اولیه آیتم ها

en: Items
fa: آیتم ها

en: Items activated
fa: آیتم فعال شد

en: Items list
fa: لیست آیتم

en: JMX agent
fa: عامل JMX

en: JMX interfaces
fa: واسط های JMX

en: Jabber identifier
fa: شناسه Jabber

en: Keep history (in days)
fa: نگهداری تاریخچه (روز)

en: Keep lost resources period (in days)
fa: نگهداری آخرین بازه منابع (روز)

en: Keep trends (in days)
fa: نگهداری روندها (روز)

en: Key
fa: کلید

en: Key cannot be empty.
fa: کلید نمی‌تواند خالی باشد.

en: Keyword
fa: کلیدواژه

en: LOCAL
fa: محلی

en: LOST
fa: از دست رفته

en: Label
fa: برچسب

en: Label location
fa: محل برچسب

en: Language
fa: زبان

en: Last
fa: آخرین

en: Last 24 hours
fa: 24 ساعت گذشته

en: Last 30 days
fa: 30 روز گذشته

en: Last 365 days
fa: 365 روز گذشته

en: Last 7 days
fa: 7 روز گذشته

en: Last change
fa: آخرین تغییرات

en: Last change (descending)
fa: آخرین تغییرات (نزولی)

en: Last check
fa: آخرین بررسی

en: Last hour graph
fa: نمودار ساعت گذشته

en: Last month graph
fa: نمودار ماه گذشته

en: Last of
fa: آخرین از

en: Last seen (age)
fa: آخرین مشاهده(سن)

en: Last value
fa: آخرین مقدار

en: Last week graph
fa: نمودار هفته گذشته

en: Latest data
fa: آخرین اطلاعات

en: Latest events
fa: آخرین رویدادها

en: Left
fa: چپ

en: Legend
fa: فهرست

en: Line
fa: سطر

en: Link
fa: پیوند

en: Link indicators
fa: شاخص پیوند

en: Link to template
fa: پیوند به قالب

en: Link to templates
fa: پیوند به قالب ها

en: Link with templates
fa: پیوند با قالب ها

en: Linked templates
fa: پیوندزده به قالب ها

en: Linked to
fa: پیوند داده شده به

en: List is empty
fa: لیست خالی است

en: Loading...
fa: در حال بارگیری...

en: Local
fa: محلی

en: Local time
fa: زمان محلی

en: Location
fa: مکان

en: Location latitude
fa: عرض جغرافیایی

en: Location longitude
fa: طول جغرافیایی

en: Log
fa: ثبت وقایع

en: Log time format
fa: قالب ثبت زمان

en: Logged in as
fa: واردشده به عنوان

en: Login
fa: ورود

en: Login as Guest
fa: ورود به عنوان میهمان

en: Logout
fa: خروج

en: Logs
fa: وقایع

en: Lost
fa: از دست‌ رفته‌

en: MAINTENANCE
fa: نگهداری

en: MOST BUSY TRIGGERS TOP 100
fa: 100 هشدار بالا

en: Macro
fa: ماکرو

en: Macros
fa: ماکروها

en: Maintenance
fa: نگهداری

en: Maintenance period length
fa: طول دوره نگه داری

en: Maintenance periods
fa: دوره های نگه داری

en: Maintenance status
fa: وضعیت نکهداری

en: Maintenance type
fa: نوع تعمیر و نگه داری

en: Manual
fa: دستی

en: Manual Logout
fa: خروج از سیستم دستی

en: Map
fa: نقشه

en: Map "%s"
fa: "%s" نقشه

en: Mapped to
fa: نگاشت شده به

en: Mappings
fa: نگاشت

en: Maps
fa: نقشه‌ها

en: Mark others
fa: انتخاب دیگران

en: Mark selected
fa: انتخاب موارد

en: Mass update
fa: بروز رسانی کلی

en: Master
fa: اصلی

en: Master node
fa: گره اصلی

en: Max count of elements to show inside table cell
fa: حداکثر تعداد عناصر در جدول

en: Max count of events per trigger to show
fa: حداکثر تعداد رویداد در هشدارها

en: Maximize
fa: بزرگ‌سازی

en: Media
fa: رسانه

en: Media type
fa: نوع رسانه

en: Media types
fa: انوع رسانه

en: Members
fa: اعضا

en: Menu
fa: فهرست

en: Message
fa: پیام

en: Message actions
fa: فعالیت‌های پیام

en: Messages
fa: پیام

en: Messaging
fa: پیام‌رسانی

en: Middle
fa: وسط

en: Min severity
fa: درجه اهمیت پایین

en: Minimize
fa: حداقل کردن

en: Minutes
fa: دقیقه

en: Mode
fa: حالت

en: Model
fa: مدل

en: Mon
fa: دوشنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Monitored
fa: مانیتور شده

en: Monitored by proxy
fa: مانیتور شده با پروکسی

en: Monitored host
fa: هاست مانیتور شده

en: Monitoring
fa: مانیتورینگ

en: Month
fa: ماه

en: Monthly
fa: ماهانه

en: More than 10 minutes
fa: بیشتر از 10 دقیقه

en: Most busy triggers top 100
fa: 100 هشدار بیشتر آشغال شده

en: Move
fa: جابه‌جایی

en: Multiple PROBLEM events
fa: رویدادهای مشکلات چندگانه

en: Multiple PROBLEM events generation
fa: تولید وقایع مشکلات چندگانه

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: NETWORK MAPS
fa: نقشه های شبکه

en: NO DATA
fa: بدون داده

en: NTLM authentication
fa: احراز هویت NTLM

en: Name
fa: نام

en: Network maps
fa: نقشه های شبکه

en: Never
fa: هرگز

en: New
fa: جدید

en: New application
fa: برنامه جدید

en: New condition
fa: شرط جدید

en: New element
fa: عنصر جدید

en: New expression
fa: عبارت جدید

en: New flexible interval
fa: وقفه منعطف جدید

en: New group
fa: گروه جدید

en: New host group
fa: گروه هاست جدید

en: New item for the graph
fa: آیتم جدید برای گراف

en: New maintenance period
fa: دوره نگهداری جدید

en: New media
fa: رسانه جدید

en: New regular expression
fa: عبارت منظم جدید

en: New service time
fa: زمان سرویس جدید

en: Next
fa: بعدی

en: Next check
fa: بررسی بعدی

en: No
fa: خیر

en: No conditions defined.
fa: هیچ

en: No data collection
fa: هیچ شرطی تعریف نشده است

en: No details
fa: بدون جزئیات

en: No graphs defined.
fa: نمودار تعریف نشده

en: No hosts defined.
fa: هیچ هاستی تعریف نشده است

en: No image
fa: بدون تصویر

en: No maintenance period defined.
fa: هیچ بازه نگه داری تعریف نشده است

en: No operations defined.
fa: هیچ عملکردی تعریف نشده است

en: No proxies defined.
fa: پروکسی تعریف نشده است

en: No proxy
fa: (بدون پروکسی)

en: No slide shows defined.
fa: هیچ نمایش اسلایدی تعریف نشده است

en: No target selected
fa: هدف انتخاب نشده

en: No target selected.
fa: هدف انتخاب نشده

en: No trigger
fa: بدون هشدار

en: Node
fa: گره

en: Nodes
fa: گره ها

en: None
fa: هیچکدام

en: Normal
fa: عادی

en: Normal view
fa: نمای عادی‌

en: Not Ack
fa: بدون تأیید

en: Not Templated items
fa: بدون آیتم های قالب شده

en: Not authorized
fa: غیر مجاز

en: Not available
fa: غیرقابل دسترس

en: Not classified
fa: رده بندی نشده

en: Not connected
fa: متصل نشده

en: Not monitored
fa: مانیتور نشده

en: Not supported
fa: عدم پشتیبانی

en: Notes
fa: یادداشتها

en: Nothing
fa: هیچ‌چیز

en: Notification report
fa: گزارش آگاه سازی

en: Notifications
fa: اخطارها

en: November
fa: نوامبر

en: Now
fa: حالا

en: Number of hosts (monitored/not monitored/templates)
fa: تعداد هاست ها ( مانیتور شده / مانیتور نشده / قالب‌ها)

en: Number of items (monitored/disabled/not supported)
fa: تعداد آیتم ها ( مانیتور شده / غیرفعال / عدم پشتیبانی)

en: Number of status changes
fa: تعداد حالت‌های تغییر یافته

en: Number of steps
fa: تعداد مراحل

en: Number of triggers (enabled/disabled)[problem/unknown/ok]
fa: تعداد هشدار ها(فعال/غیرفعال) [مشکل/ناشناخته/صحیح]

en: Number of users (online)
fa: تعداد کاربران (در دسترس)

en: Numeric (float)
fa: عددی(شناور)

en: Numeric (integer 64bit)
fa: عددی(صحیح 64 بیتی)

en: Numeric (unsigned)
fa: عددی (بیعلامت)

en: OK
fa: صحیح

en: OR
fa: یا

en: OS
fa: سیستم عامل

en: OS (Full details)
fa: جزییات کامل سیستم عامل

en: OS (Short)
fa: سیستم عامل(خلاصه)

en: OVERVIEW
fa: نمای کلی

en: Octal
fa: هشت هشتی

en: October
fa: اکتبر

en: Off
fa: خاموش

en: Ok
fa: صحیح

en: On
fa: روشن

en: Once
fa: یکبار

en: One time only
fa: فقط یکبار

en: One-time downtime
fa: یکبار پایین آمده

en: Only whole numbers
fa: فقط کل عددها

en: Operation details
fa: جزئیات عملکرد

en: Operation type
fa: نوع عملکرد

en: Operations
fa: عملکردها

en: Operator
fa: عملگر

en: Original
fa: اصلی

en: Original blue
fa: آبی اصلی

en: Other
fa: دیگر

en: Other groups
fa: دیگر گروه ها

en: Other hosts
fa: هاست ها دیگر

en: Other hosts | Group
fa: گروه‌ها | هاست های دیگر

en: Other parameters
fa: پارامترهای دیگر

en: Others
fa: دیگران

en: Overview
fa: نمای کلی

en: Overview by proxy
fa: نمای کلی با پروکسی

en: PERSONAL DASHBOARD
fa: داشبورد شخصی

en: PROBLEM
fa: مشکل

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Parent service
fa: سرویس والد

en: Parent triggers
fa: هشدارهای والد

en: Passive
fa: منفعل

en: Password
fa: گذز واژه

en: Password (once again)
fa: گذرواژه (دوباره)

en: Password required for media type.
fa: برای نوع رسانه گذر واژه لازم است.

en: Password should not be empty
fa: گذرواژه نباید خالی باشد

en: Period
fa: دوره

en: Period type
fa: نوع دوره

en: Periods
fa: دوره ها

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Pie
fa: دایره ای

en: Placing algorithm
fa: محل الگوریتم

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Play
fa: پخش

en: Play sound
fa: پخش صدا

en: Please select two elements
fa: لطفاً دو عنصر انتخاب کنید

en: Populates host inventory field
fa: قرار گرفتن در فیلد هاست

en: Port
fa: پرت

en: Port range
fa: محدوده پرت

en: Position
fa: موقعیت

en: Post
fa: پست

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Previous
fa: قبلی

en: Print
fa: چاپ

en: Private key file
fa: فابل کلید اختصاصی

en: Privilege level
fa: سطح ویژه

en: Problem
fa: مشکل

en: Problem display
fa: نمایش مشکل

en: Problem on
fa: نمایش مشکل

en: Problem, if all children have problems
fa: مشکل، اگر همه فرزندان مشکل دارند

en: Problem, if at least one child has a problem
fa: مشکل، اگر دست کم یکی از فرزندان مشکل دارند

en: Problems
fa: مشکل

en: Profile
fa: پروفایل

en: Prototypes
fa: نمونه‌های اولیه

en: Proxies
fa: پروکسی ها

en: Proxy
fa: پروکسی

en: Public key
fa: كليد عمومى

en: Public key file
fa: فایل کلید عمومی

en: QUEUE OF ITEMS TO BE UPDATED
fa: صفی از آیتم ها که بروز شدند

en: Queue
fa: صف

en: Read
fa: خواندن

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Read-write
fa: خواندن-نوشتن

en: Reason
fa: دلیل

en: Received value
fa: وقادیر دریافت شده

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Recipient(s)
fa: گیرنده(ها)

en: Recovery
fa: بازیابی

en: Recovery message
fa: پیام بازیابی

en: Recovery subject
fa: موضوع بازیابی

en: Refresh (in seconds)
fa: رفرش(به ثانیه)

en: Refresh time in seconds
fa: تعداد رفرش ها به ثانیه

en: Refresh time multiplier
fa: تعداد رفرش های تکثیر کننده

en: Refresh unsupported items (in sec)
fa: رفرش آیتم های بدون پشتیبانی(به ثانیه)

en: Regexp
fa: عبارت منظم

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Regular expressions
fa: عبارات منظم

en: Remember me for 30 days
fa: مرا بخاطر بسپار برای 30 روز

en: Remote command
fa: فرمان راه دور

en: Remove
fa: حذف

en: Remove element
fa: حذف عنصر

en: Remove from
fa: حذف از

en: Remove from favourites
fa: حذف از مورد علاقه ها

en: Remove from host group
fa: حذف از گروه هاست

en: Remove from host groups
fa: حذف از گروه های هاست

en: Remove host
fa: حذف میزبان‌

en: Remove link
fa: حذف پیوند

en: Remove selected
fa: حذف انتخاب شده

en: Replace
fa: جایگزینی

en: Replace host groups
fa: جایگزینی گروه هاست ها

en: Report
fa: گزارش

en: Reports
fa: گزارشات

en: Required
fa: مورد نیاز

en: Required host permissions
fa: مجوز هاست مورد نیاز است

en: Required performance (vps)
fa: کارایی مورد نیاز(vps)

en: Required server performance, new values per second
fa: کارایی مورد نیاز سرور ، مقادیر جدید بر ثانیه

en: Required status codes
fa: کدهای وضعیت مورد نیاز

en: Required string
fa: رشته مورد نیاز

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Reset confirmation
fa: بازنشاندن تصدیق

en: Reset defaults
fa: بازنشانی پیش‌فرضها

en: Resolved
fa: رفع شد

en: Resource
fa: منبع

en: Response code
fa: کد پاسخ

en: Response code for step "%1$s" of scenario "%2$s".
fa: کد پاسخ برای مرحله "%1$s" از سناریو "%2$s".

en: Response time
fa: زمان پاسخ

en: Response time for step "%1$s" of scenario "%2$s".
fa: زمان پاسخ برای مرحله "%1$s" از سناریو "%2$s".

en: Result
fa: نتیجه

en: Result is FALSE
fa: نتیجه غلط است

en: Result is TRUE
fa: نتیجه درست است

en: Result type
fa: نوع نتیجه

en: Retries left
fa: ترک سعی مجدد

en: Retry
fa: سعی مجدد

en: Right
fa: راست

en: Row span
fa: پهنای سطر

en: Rows
fa: سطرها

en: Rows per page
fa: سطر در صفحه

en: Rules
fa: قوانین

en: Run IPMI command
fa: اجرای فرمان IPMI

en: Run SSH commands
fa: اجرای فرمان SSH

en: Run TELNET commands
fa: اجرای فرمان TELNET

en: Run commands
fa: اجرای فرامین

en: Run custom commands on Zabbix agent
fa: اجرای فرمان سفارشی روی عامل سپهر

en: Run custom commands on Zabbix server
fa: اجرای فرمان سفارشی روی سرور سپهر

en: Run global script
fa: اجرای اسکریپت عمومی

en: Run remote commands on current host
fa: اجرای فرمان راه دور روی هاست فعلی

en: Run remote commands on host groups
fa: اجرای فرمان راه دور روی گروههای هاست

en: Run remote commands on hosts
fa: اجرای فرمان راه دور روی هاست ها

en: SCREENS
fa: صفحات نمایش

en: SEARCH
fa: جستجو

en: SERVER
fa: سرور

en: SLA
fa: سطح سرویس

en: SLIDE SHOWS
fa: نمایش اسلایدها

en: SMS
fa: پیام کوتاه

en: SNMP Key
fa: کلید SNMP

en: SNMP interfaces
fa: واسط های SNMP

en: SNMPv1 agent
fa: عامل SNMPv1

en: SNMPv2 agent
fa: عامل SNMPv2

en: SNMPv3 agent
fa: عامل SNMPv3

en: SNMPv3 security level
fa: سطح امنیتی SNMPv3

en: SNMPv3 security name
fa: نام امنیتی SNMPv3

en: SSH agent
fa: عامل SSH

en: STATUS OF DISCOVERY
fa: وضعیت کشف

en: STATUS OF TRIGGERS
fa: وضعیت هشدارها

en: STATUS OF WEB MONITORING
fa: وضعیت مانیتورینگ وب

en: STATUS OF ZABBIX
fa: وضعیت سپهر فانوس

en: Sat
fa: شنبه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Save
fa: ذخیره

en: Save and return
fa: ذخیره و بازگشت

en: Scale
fa: مقیاس‌بندی

en: Scenario
fa: سناریو

en: Scenarios
fa: سناریوها

en: Schedule
fa: زمان‌بندی

en: Screen
fa: صفحه‌نمایش

en: Screen cell configuration
fa: پیکربندی سلول‌های صفحات نمایش

en: Screens
fa: صفحات ‌نمایش

en: Script
fa: اسکریپت

en: Script name
fa: نام اسکریپت

en: Scripts
fa: اسکریپت ها

en: Search
fa: جستجو

en: Search attribute
fa: مشخصه‌ی جستجو

en: Search/Filter elements limit
fa: محدودسازی مشخصه های جستجو/فیلتر

en: Second
fa: ثانیه

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Select
fa: انتخاب

en: Select Nodes
fa: انتخاب گره ها

en: Select prototype
fa: انتخاب نمونه اولیه

en: Select rows with value like
fa: انتخاب سطرها با مقادیر مانند

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Selected elements
fa: عناصر انتخاب شده

en: Selected groups
fa: گروه‌های انتخاب شده

en: Selected hosts
fa: هاست های انتخاب شده

en: Send message
fa: ارسال پیام

en: Send message to user groups
fa: ارسال پیام به گروه کاربران

en: Send message to users
fa: ارسال پیام به کاربران

en: Send only to
fa: ارسال فقط به

en: Send to
fa: ارسال به

en: Send to User groups
fa: ارسال پیام به گروه کاربران

en: Send to Users
fa: ارسال به کاربران

en: Sent
fa: ارسال‌شده

en: Separated
fa: جداشده

en: September
fa: سپتامبر

en: Server
fa: سرور

en: Server info
fa: اطلاعات کارساز

en: Server time
fa: زمان سرور

en: Service
fa: سرویس

en: Service port
fa: پرت سرویس

en: Service times
fa: مدت سرویس

en: Service type
fa: نوع سرویس

en: Services
fa: سرویس ها

en: Session terminated, re-login, please.
fa: جلسه پایان یافت ، لطفاً دوباره وارد شوید

en: Severity
fa: جدیت

en: Severity (descending)
fa: جدیت (نزولی)

en: Show
fa: نمایش

en: Show all
fa: نمایش همه

en: Show details
fa: نمایش جزئیات

en: Show disabled scenarios
fa: نمایش سناریو های غیرفعال

en: Show disabled triggers
fa: نمایش هشدار های غیرفعال

en: Show events not older than (in days)
fa: عدم نمایش وقایع قدیمی تر از (روز)

en: Show graph of item
fa: نمایش نمودار آیتم

en: Show hosts in maintenance
fa: نمایش هاست در دست نگهداری

en: Show items with name like
fa: نمایش آیتم ها با نام شبیه

en: Show items without data
fa: نمایش آیتم ها بدون داده

en: Show legend
fa: نمایش فهرست

en: Show lines
fa: نمایش خطوط

en: Show selected
fa: نمایش موارد

en: Show text as HTML
fa: نمایش متن به عنوان HTML

en: Show triggers
fa: نمایش هشدارها

en: Show unacknowledged
fa: نمایش تأیید نشده ها

en: Show unknown events
fa: نمایش وقایع ناشناخته

en: Show value
fa: نمایش مقدار

en: Show values of item
fa: نمایش مقادیر آیتم

en: Show working time
fa: نمایش ساعت کاری

en: Shown
fa: نمایش

en: Sign in
fa: ورود

en: Simple
fa: ساده

en: Simple check
fa: بررسی ساده

en: Simple graph
fa: نمودار ساده

en: Simple graphs
fa: نمودارهای ساده

en: Site ZIP / postal
fa: کدپستی سایت

en: Site address A
fa: آدرس 1 سایت

en: Site address B
fa: آدرس 2 سایت

en: Site address C
fa: آدرس 3 سایت

en: Site city
fa: شهر سایت

en: Site country
fa: کشور سایت

en: Site notes
fa: یادداشتهای سایت

en: Site rack location
fa: مکان rack سایت

en: Site state / province
fa: استان سایت

en: Slide
fa: اسلاید

en: Slide show
fa: نمایش اسلاید

en: Slide shows
fa: نمایش اسلایدها

en: Slides
fa: اسلایدها

en: Snooze
fa: بعدا

en: Soft
fa: ملایم

en: Software
fa: نرم‌افزار

en: Software (Full details)
fa: نرم‌افزار (جزییات کامل)

en: Software application A
fa: نرم‌افزار کاربردی الف

en: Software application B
fa: نرم‌افزار کاربردی ب

en: Software application C
fa: نرم‌افزار کاربردی ج

en: Software application D
fa: نرم‌افزار کاربردی د

en: Software application E
fa: نرم‌افزار کاربردی ه

en: Sort by
fa: مرتب سازی بر اساس

en: Sort order (0->999)
fa: مرتب سازی(0->999)

en: Sort triggers by
fa: مرتب سازی هشدارها بر اساس

en: Source
fa: منبع

en: Speed
fa: سرعت

en: Stacked
fa: پشته‌ای

en: Standard items
fa: آیتم های استاندارد

en: State
fa: حالت

en: Status
fa: وضعیت

en: Status calculation
fa: محاسبه وضعیت

en: Status calculation algorithm
fa: الگوریتم محاسبه وضعیت

en: Status codes
fa: کد وضعیت

en: Status of Web monitoring
fa: وضعیت مانیتورینگ وب

en: Status of Zabbix
fa: وضعیت سپهر فانوس

en: Status of discovery
fa: وضعیت کشف

en: Status of host triggers
fa: وضعیت هشدارهای هاست

en: Status of hostgroup triggers
fa: وضعیت هشدارهای گروه‌های هاست

en: Status of triggers
fa: وضعیت هشدار ها

en: Status only
fa: فقط وضعیت

en: Step
fa: گام

en: Step of scenario
fa: گام سناریو

en: Steps
fa: مراحل

en: Stop
fa: توقف

en: Store value
fa: ذخیره مقدار

en: Straight
fa: مستقیم

en: Style
fa: سبک

en: Subfilter [affects only filtered data!]
fa: زیرفیلتر[نتیجه فقط بر روی داده‌های فیلتر شده]

en: Subject
fa: موضوع

en: Submap
fa: زیر نقشه

en: Success Audit
fa: رسیدگی موفق

en: Sun
fa: یکشنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Surname
fa: نام خانوادگی

en: System default
fa: پیش‌فرض سیستم

en: System error.
fa: خطای سیستم.

en: System status
fa: وضعیت سیستم

en: TELNET agent
fa: عامل TELNET

en: TOTAL
fa: کل

en: TRIGGER COMMENTS
fa: توضیحات هشدارها

en: TRUE
fa: درست

en: Target
fa: هدف

en: Target list
fa: فهرست هدف

en: Target type
fa: نوع هدف

en: Template
fa: قالب

en: Template group
fa: گروه قالب

en: Template linkage
fa: پیوند قالب

en: Template list
fa: لیست قالب

en: Template name
fa: نام قالب

en: Template trigger
fa: هشدار قالب

en: Templated items
fa: قالب آیتم ها

en: Templates
fa: قالب ها

en: Test
fa: آزمایش

en: Test authentication
fa:  آزمایش احراز هویت

en: Test confirmation
fa: آزمایش کردن تأیید

en: Test data
fa: آزمایش داده

en: Test string
fa: آزمایش رشته

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Third
fa: سوم

en: This month
fa: این ماه

en: This week
fa: این هفته

en: This year
fa: امسال

en: Thu
fa: پنجشنبه

en: Thursday
fa: پنجشنبه

en: Till
fa: تا

en: Time
fa: زمان

en: Time period
fa: دوره زمانی

en: Time shift
fa: انتقال زمان

en: Time type
fa: نوع زمان

en: Timeout
fa: زمان انقضا

en: Timestamp
fa: مهر زمان

en: Title
fa: عنوان

en: To
fa: به

en: Today
fa: امروز

en: Top
fa: بالا

en: Total
fa: کل

en: Trends
fa: روندها

en: Trigger
fa: هشدار

en: Trigger comments
fa: توضیحات هشدار

en: Trigger displaying options
fa: نمایش گزبنه های هشدار

en: Trigger expression condition
fa: عبارت شرط هشدار

en: Trigger form
fa: روش هشدار

en: Trigger label type
fa: نوع برچسب هشدار

en: Trigger name
fa: نام هشدار

en: Trigger prototype
fa: نمونه اولیه هشدار

en: Trigger prototypes
fa: نمونه های اولیه هشدار

en: Trigger prototypes of
fa: نمونه های اولیه هشدار از

en: Trigger severities
fa: جدیت هشدارها

en: Trigger severity
fa: جدیت هشدار

en: Trigger status became "Disabled".
fa: وضعیت هشدار "غیرفعال" شد.

en: Trigger value
fa: مقدار هشدار

en: Triggers
fa: هشدارها

en: Triggers (e/d)[p/u/o]
fa: هشدار ها (ف/غ-ف) [مشکل/ناشناخته/صحیح]

en: Triggers info
fa: اطلاعات هشدارها

en: Triggers massupdate
fa: بروز رسانی گروهی هشدارها

en: Triggers overview
fa: نمای کلی هشدارها

en: Triggers status
fa: وضعیت هشدارها

en: Triggers top 100
fa: 100 هشدار بالا

en: Triggers with severity
fa: هشدارها بهمراه جدیت

en: Truncated
fa: بریدن

en: Tue
fa: سه شنبه

en: Tuesday
fa: سه شنبه

en: Two elements should be selected
fa: دو عنصر باید انتخاب شود

en: Type
fa: نوع

en: Type (Full details)
fa: نوع[جزییات کامل]

en: Type (OK)
fa: نوع (صحیح)

en: Type of calculation
fa: نوع محاسبات

en: Type of information
fa: نوع اطلاعات

en: Types
fa: انواع

en: UNKNOWN
fa: ناشناخته

en: UP
fa: بالا

en: URL
fa: نشانی اینترنتی

en: URL (after login)
fa: نشانی اینترنتی(بعد از ورود)

en: URL A
fa: نشانی اینترنتی الف

en: URL B
fa: نشانی اینترنتی ب

en: URL C
fa: نشانی اینترنتی ج

en: URLs
fa: نشانی های اینترنتی

en: USA (160 characters)
fa: انگلیسی(160 کاراکتر)

en: USER PROFILE
fa: پروفایل کاربر

en: Unacknowledged
fa: تأیید نشده

en: Unacknowledged OK events
fa: رویدادهای صحیح تأیید نشده

en: Unacknowledged PROBLEM events
fa: رویدادهای مشکل تأیید نشده

en: Unacknowledged only
fa: فقط تأیید نشده

en: Unblock selected
fa: رفع انسداد موارد

en: Units
fa: واحدها

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Unknown action
fa: فعالیت ناشناخته

en: Unlink
fa: حذف پیوند

en: Unlink and clear
fa: حذف پیوند و پاک کردن

en: Unlink from template
fa: حذف پیوند از قالب

en: Unlink from templates
fa: حذف پیوند از قالب ها

en: Unmute
fa: وصل صدا

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Update existing
fa: بروزرسانی در حال حاضر

en: Update interval
fa:  فاصله به‌روزرسانی

en: Update interval (in sec)
fa: بازه‌ی به‌روزرسانی (ثانیه)

en: Updated
fa: بروز شده

en: Updated: %s
fa: بروز شده : %s

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Upper level maps
fa: نقشه های سطح بالاتر

en: Uptime
fa: زمان کار

en: Uptime/Downtime
fa: زمان کار/زمان از کارافتادگی

en: Url
fa: نشانی اینترنتی

en: Use custom multiplier
fa: استفاده از تکثیرکننده سفارشی

en: Use if severity
fa: استفاده برای اهمیت

en: Used in actions
fa: استفاده شده در فعالیت

en: User
fa: کار‌بر

en: User group
fa: گروه کابر

en: User groups
fa: گروه های کابران

en: User name
fa: نام کاربری

en: User password
fa: گذرواژه کاربر

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: User type
fa: نوع کاربر

en: Username
fa: نام کاربری

en: Users
fa: کاربران

en: Users (online)
fa: کاربران (آنلاین)

en: Value
fa: مقدار

en: Value map
fa: نگاشت مقدار

en: Value mapping
fa: نگاشت مقدار

en: Values
fa: مقادیر

en: Variables
fa: متغیرها

en: Vendor
fa: فروشنده

en: Vertical
fa: عمودی

en: Vertical align
fa: ردیف کردن عمودی

en: Visible name
fa: نام قابل رؤیت

en: Warning
fa: اخطار

en: Web
fa: وب

en: Web monitoring
fa: مانیتورینگ وب

en: Wed
fa: چهارشنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Week
fa: هفته

en: Weekly
fa: هفتگی

en: When active
fa: وقتی فعال شد

en: Width
fa: عرض

en: With data collection
fa: با جمع آوری داده

en: With last event unacknowledged
fa: با آخرین وقایع تأیید نشده

en: With problems
fa: با مشکلات

en: With triggers
fa: با هشدارها

en: With unacknowledged events
fa: با وقایع تأیید نشده

en: Without problems
fa: بدون مشکلات

en: Without triggers
fa: بدون هشدارها

en: Wizard
fa: ویزارد

en: Working time
fa: ساعت کاری

en: Write
fa: نوشتن

en: X label
fa: برچسب افقی

en: Y axis MAX value
fa: حداکثر مقدار محور افقی

en: Y axis MIN value
fa: حداکثر مقدار محور عمودی

en: Y axis side
fa: سمت محور عمودی

en: Y label
fa: برچسب عمودی

en: Year
fa: سال

en: Yearly
fa: سالانه

en: Yes
fa: بله

en: You are not logged in.
fa: شما وارد نشدید

en: You must login to view this page.
fa: شما باید وارد شوید تا این صفحه را ببینید

en: ZABBIX
fa: سپهر فانوس

en: Zabbix
fa: سپهر فانوس

en: Zabbix %s Copyright 2001-2012 by Zabbix SIA
fa: سیستم مانیتورینگ سپهر %s فانوس

en: Zabbix Admin
fa: مدیر سپهر فانوس

en: Zabbix Super Admin
fa: مدیر ارشد سپهر فانوس

en: Zabbix User
fa: کاربر سپهر فانوس

en: Zabbix agent
fa: عامل سپهر فانوس

en: Zabbix agent (active)
fa: عامل سپهر فانوس (فعال)

en: Zabbix aggregate
fa: Sepehr aggregate

en: Zabbix internal
fa: Sepehr internal

en: Zabbix internal authentication
fa: Sepehr internal authentication

en: Zabbix server
fa: سرور سپهر فانوس

en: Zabbix server is running
fa: سرور سپهر فانوس در حال اجراست

en: Zabbix server name
fa: نام سرور سپهر فانوس

en: Zabbix server port
fa: پرت سرور سپهر فانوس

en: Zabbix trapper
fa: Sepehr trapper

en: Zoom
fa: بزرگ‌نمایی‌

en: agent
fa: عامل

en: all
fa: همه

en: and
fa: و

en: as Blue
fa: به عنوان آبی

en: as Green
fa: به عنوان سبز

en: as Red
fa: به عنوان قرمز

en: avg
fa: میانگین

en: d.m
fa: m/d

en: day
fa: روز

en: days
fa: روز

en: default
fa: پیش‌فرض

en: dynamic
fa: پویا

en: elements
fa: اجزاء

en: elements copy to ...
fa: عناصر کپی شوند به...

en: every
fa: هر

en: exactly
fa: دقیقا

en: executed
fa: اجراشده

en: fixed
fa: ثابت

en: found
fa: پیدا شده

en: host
fa: هاست

en: host group
fa: گروه هاست

en: icon
fa: نشان

en: image
fa: تصویر

en: in
fa: در

en: last
fa: آخرین

en: like
fa: مانند

en: macro(s)
fa: ماکرو(ها)

en: maintenance
fa: نگهداری

en: map
fa: نقشه

en: max
fa: بیشترین

en: min
fa: کمترین

en: no
fa: خیر

en: no data
fa: بدون داده

en: not in
fa: نیست در

en: not like
fa: نیست شبیه

en: not running
fa: اجرا نشده

en: not selected
fa: انتخاب نشده

en: not sent
fa: فرستاده نشده

en: now
fa: حالا

en: of
fa: از

en: of every
fa: از هر

en: on
fa: در

en: or
fa: یا

en: other
fa: دیگر

en: refreshed every
fa: رفرش کن هر

en: remember selected
fa: موارد را یادآوری کن

en: root
fa: ریشه

en: running
fa: در حال اجرا

en: sec
fa: ثانیه

en: seconds
fa: ثانیه

en: sent
fa: ارسال‌شده

en: short description
fa: شرح کوتاه

en: show icon mappings
fa: نمایش نشان های نگاشت شده

en: show value mappings
fa: نمایش مقادیر نگاشت شده

en: to
fa: به

en: trigger
fa: هشدار

en: unknown
fa: ناشناخته

en: value
fa: مقدار

en: week
fa: هفته

en: weeks
fa: هفته

en: whole number
fa: عدد کامل

en: yes
fa: بله
